blank

17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali

blank3-21 Ağustos
Tarihlerinde
 
17. Uluslararası
Bodrum Bale Festivali
Başlıyor
 
17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 3 Ağustos'ta Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi'nde başlayacak. Türkiye'den ve dünyadan seçkin bale ve modern dans eserleri sahnelenecek.
 
blankDevlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünce düzenlenen Türkiye'nin ilk ve tek bale festivali 3-21 Ağustos tarihlerinde yapılacak. sanatseverlerin karşısına zengin bir program ile çıkacak.
 
Festivalin yabancı konukları, Gürcistan Sukhishvili Ulusal Bale Topluluğu ile Flamenko ateşini sahneye yansıtacak İspanyol Aida Gomez Dans Topluluğu olacak.
 
Festival, "Frida" ile açılacak
 
17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 3 Ağustos akşamı, modern dans repertuvarının beğenilen eserlerinden "Frida" ile açılış yapacak.
 
blankİki perdelik modern dans eseri olan "Frida", Özgür Adam İnanç'ın reji ve koregrafisi ile Mersin Devlet Opera ve Balesince sahnelenecek. Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo ve Can Aksel Akın'ın müzikleri eşliğinde, Meksikalı ressam Frida Kahlo'nun hayatı anlatılacak.
 
6-7 Ağustos'ta Gürcü Ulusal Dansı'nın tüm dünyada tanınmasını sağlayan Sukhishvili Ulusal Bale Topluluğu sahne alacak. Ünlü topluluk, 1945'ten bu yana performanslarını 90'dan fazla ülkede, 50 milyondan fazla seyirciye ulaştırdı. Topluluk, folklorik temaları modern koreografileriyle sentezleyen gösterileri ile Gürcü halkının savaş, kahramanlık ve aşk hikayelerini Bodrumlu seyirciye sunacak.
 
blankRomeo ve Juliet de Bodrum'da
 
Uluslararası arenada başarıya ulaşmış eser ve toplulukları yakından izlemenin mümkün olacağı festivalde, Devlet Opera ve Balesinin iki önemli klasik bale eseri de sahnelenecek.
 
Türkiye'nin ödüllü koreografları Volkan Ersoy ve Armağan Davran'ın librettosu ve özgün koreografileriyle 10 Ağustos akşamı, "Romeo ve Jüliet Balesi" İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.
 
Çaykovski'nin müziklerinden düzenlenerek hazırlanan "Romeo ve Juliet Balesi" bu yorumuyla dünyada ilk olma özelliğini taşıyor.
 
Müzik düzenlemeleri Tolga Taviş imzalı eser iki perdeden oluşuyor. ilk anda birbirlerine büyük bir aşkla bağlanan, birbirine düşman iki ailenin çocukları Romeo ve Juliet'in hüzünlü aşk hikâyesi anlatılıyor.
 
"Şehrazat Balesi"
 
Antalya'da Türkiye prömiyeri gerçekleştirilen "Şehrazat Balesi" de festivalin ikinci klasik bale eseri olacak. 14 Ağustos akşamı sanatseverlerle buluşacak eser, Armağan Davran'ın libretto ve koreografisi ile Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.
 
Bujor Hoinic’in, müzik düzenlemelerini yaparak, Korsakov'un Şehrazat bale süiti ile diğer önemli eserlerini birleştirdiği Şehrazat, etkileyici anlatımıyla festivalin önemli eserlerinden.
 
İki perdeden oluşan eserde, Sultan Şah Levend'in oğlu Behram ile şehrin ünlü tüccarı Mahmud'un kızı Zühre'nin aşkları anlatılacak. Bu aşka engel olmak isteyen Vezir Ebubekir'in güzel kızı Zahara'nın ölümcül planı da eseri ayrıca izlenir kılıyor.
 
Bodrum gecelerinde Flamenko ateşi
 
17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali'nde bu yıl dünyaca ünlü Aida Gomez ve Dans Topluluğu ile Flamenko ateşi yanacak.
Aida Aguda Gomez'in kurduğu ve yönettiği Aida Gomez Dans Topluluğu, özgün "Carmen" yorumlarıyla 17-18 Ağustos'ta sahne alacak.
Aida Aguda Gomez dünyanın "Carmen" performansıyla tanıdığı, Flamenko ustası ve ödüllü bir koreograf.
 
"Jizel"
 
Festivalin kapanışı ise İstanbul Devlet Opera ve Balesinin genç grubu Modern Dans Topluluğu İstanbul'un  "Jizel" dans- drama eseri ile yapılacak.
 
"Jizel" Bir dünya klasiği olan Giselle Balesi'nin koreograf Aysun Aslan tarafından modern bir dans drama formunda sunumu olan eseri.
“Jizel”,  seyirciye son derece dinamik ve coşkulu anlar yaşatacak.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir