blank

14. Ankara Kitap Fuarı Açıldı

14. Ankara Kitap FuarıKonuk Ülke Fransa
 
Onur Konuğu
Gülten Dayıoğlu
 
Uluslararası Onur Yazarı
Jean Christophe Grange
 
14. Ankara Kitap Fuarı
Açıldı
 
Söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk aktivitelerinin olduğu binden fazla etkinliğe ev sahipliği yapacak 14. Ankara Kitap Fuarı açıldı.
 
14. Ankara Kitap Fuarı Açıldı - Gülten Dayıoğlu14. Ankara Kitap Fuarı, 8 Mart'a kadar ziyaret edilebilecek.
 
Milli Eğitim Bakanlığı, Fransa Büyükelçiliği ve Eylül Fuarcılık iş birliğiyle ATO Congresium'da düzenlenen 14. Ankara Kitap Fuarı, ziyaretçilerine kapılarını açtı.
 
Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu konuk ülkenin Fransa, Onur Konuğunun Gülten Dayıoğlu ve Uluslararası Onur Yazarının Jean Christophe Grange olduğu fuarın açılışında konuştu.  Turşucu, İdlib'deki saldırıda şehit olan asker ve gazileri anarak sözlerine başladı.
 
14. Ankara Kitap Fuarı Açıldı - Jean Christophe GrangeTurşucu, kitap fuarlarının büyük ülkelerin gerçekleştirmesi gereken önemli organizasyonlar olduğunu vurguladı ve bazı istatistikleri paylaştı:
 
"Sadece Kütüphaneler Yayımlar Genel Müdürlüğüne bağlı ödünç verdiğimiz kitap sayısı bundan 6-7 sene önce 3 milyon 600 binken, biz geçen seneyi 13 milyonla kapattık. 4 katından fazla. Üye sayımız 885 binlerdeyken 4 milyonu bulduk. Bunlar yeterli bir gelişme değil ama önemli bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak istiyorum."
 
Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries da dün akşam Suriye'de hayatını kaybeden askerlerin ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı dileyerek sözlerine başladı.
 
blankFries, açılış törenine katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Düzenlenen her fuarın yarım milyon ziyaretçiyi bir araya getirdiğini, okuyucuların fuarlarda kültür, edebiyat veya felsefeye dair paylaşım yapma imkânı bulduğunu söyledi.
 
blankProgramın onur konuğu yazar Gülten Dayıoğlu ise kitap fuarlarının yazar, okuyucu ve yayıncının paylaşım alanları olduğunu belirtti. Bu gibi fuarların açılmasının kendisini çok mutlu ettiğini dile getirdi.
 
Dayıoğlu, fiziksel beslenme kadar ruhları doyuran kitabevi ve fuarların da önemine işaret etti., Kişinin zihinsel, ruhsal yapısı, düş kurma yetisi ve ana dilinin gelişmesinde kitabın önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.
 
Eylül Fuarcılık Genel Koordinatörü Remzi Çayır da fuarda birbirinden farklı birçok kitap bulunduğunu belirtti.  Tüm Ankaralıları fuara beklediğini söyledi.
 
Yazar ve okuyucuyu aynı atmosferde buluşturduklarını aktaran Çayır, okumayı sevdirmeyi amaçladıklarını ifade etti.
 
Fuarda binden fazla etkinlik yapılacak
 
Konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleşti.
 
Fuarda 10 gün süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk aktivitelerinin de olduğu, binden fazla etkinlik yapılacak.
 
Sahafların da bulunacağı fuarın bu seneki konuk ülkesi Fransa olacak.
 
Fuar boyunca Fransız edebiyatı ve kültürü hakkında çeşitli konferans ve paneller düzenlenecek. Fransız yazarlar Jean Christophe Grange, Jean Paul Mongin, Brigitte Labbe'in yanı sıra İlber Ortaylı, Ahmet Ümit, Murathan Mungan, Hayati İnanç, Bahadır Yenişehirlioğlu, Gupse Özay ve daha birçok yazar imza ve söyleşi programları düzenleyecek.
 
Fuar her gün 10.00 – 20.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir