blank

Yitiksöz Dergisinin Üçüncü Sayısı

Yitiksöz Dergisinin Üçüncü Sayısı“Arif Ay ile Söyleşi”
 
Yitiksöz Dergisinin
Üçüncü Sayısı Çıktı
 
İki ayda bir yayınlanan Yitiksöz dergisinin Şubat-Mart 2021 sayısı olan üçüncü sayısı çıktı
 
Sunuş
 
Derginin genel yayın yönetmeni Duran Boz derginin yayın yolculuğunun özünü bir kez daha özetlemiş “Kelimelerin Ruhu” başlıklı sunuş yazısında:
 
“İnsan, hayata yeni bir ruhla katılmalı. Varoluş hakikatine yabancılaşmamak için çabalamalı. Zorlu şartlarla yüzleşse de yaratılış gerçekliğini ıskalamamak için güçlüklere katlanmalı. Evini, ocağını sağlam kurmalıdır. Özgünlüğün bu topraklarda filizlenmesi için çırpınmalı. Gelişigüzel adımların maceracılığına soyunmamalı. Olanlar kadar olacak olana da odaklanmalı. Her zorluğun ardından zuhur eden kolaylıktan şifa ummalı. Bir işi bitirir bitirmez yenisine başlamalı. Eskimeyen yürüyüşlerin güzergâhında koşmalı. Hayatın her karesinde dokunulmamış bir alan bırakmamalı. Aşkla ve umutla kalmalı, kolaycılığa kaçmamalıdır.
 
Kısaca insan, insan olma sorumluluğunu kuşanmalıdır.
 
Okumak ve yazmak; insan olma sorumluluğunu omuzlamak, birlikte yola çıkmaktır.
 
Okumak ve yazmak; bir anlam arayışıdır, varlığımızın mütemadiyen yoklanmasıdır.
 
Okumak ve yazmak; topraktaki köklerle gökteki anlamı buluşturmaktır.
 
Okumak ve yazmak; çoraklaşmayı önlemek için bir temenni ve duadır.
 
Okumak ve yazmak; safları sıklaştırmak, yola girmek ve yolda olmaktır.
 
Yitiksöz, bir anlam arayışı olarak kendi yolunda ilerliyor. Ayrım gözetmeden, yola yeni çıkanlarla yolda olanları buluşturmaya devam ediyor. Yola çıkmayı düşünenlere de yol güzergâhını işaret ediyor. Yitiksöz istiyor ki, emekle karılmış şiirlerin ve yazıların harman yeri olsun, kelimelerin ruhuyla yeni baharlar kurulsun.”
 
Tekrar tekrar okunası bir yazı, Duran Boz’un “Kelimelerin Ruhu” yazısı.
 
Bu Sayıda Şiirleriyle Yer Alan Şairler
 
Mehmet Narlı, Mehmet Aycı, İsmail Karakurt, Adem Turan, İbrahim Gökburun, Mustafa Ruhi Şirin, Kâmil Eşfak Berki, Nurettin Durman, Hayrullah Kaplan, Murat Engizek, Davut Güner, İnci Okumuş, Ahmet Efe, Zeynep Karaca, Emre Birhan, Hüseyin Gök, Mehmet Akif Şahin, Mehmet Mortaş, Hüseyin Burak Us.
 
Arif Ay ile Söyleşi
 
Üçüncü sayının “Yitiksöz Söyleşileri” bölümünde şair ve yazar Arif Ay ile yeni çıkan deneme kitapları çevresinde yapılan güzel bir söyleşi var: “Arif Ay ile Şiirin Gölgesinde ve Dik Durmak Dolayımında Söyleşi”. Arif Ay ile yazar Ali Karaçalı konuşmuş.
 
Bu Sayıda Öykü, Deneme ve Yazılarıyla Yer Alan Yazarlar
 
Yavuz Ahmet, Ali Necip Erdoğan, İsmail Kılınç, Ömer Yiğit Demir, Tuğçe Gök, Mehmet Ulukütük, Ali Karaçalı, Ömer Aksay, Akif Gülmez, Ahmet Doğan İlbey, M. Enes Anlamaz, Selvigül Kandoğmuş Şahin, Ramazan Avcı, Ali Sali, Sultan Polat, Ertuğrul Aydın, Hüseyin Cömert, Murat k. Murat, Mustafa Uçurum, Semiha Kavak, Ümit Parsıl, Feyza Kartopu, Ebubekir Yıldız, Yaşar Ercan, Furkan Eren, Maşide Dinçer, İmdat Akkoyun, Sait Altın, Salih Gebel.
 
 
Dergiyle İletişim
yitiksoz@gmail.com
 
Yitiksöz Dergisinin Üçüncü Sayısı

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir