Müzik Tutkuları 40 Gence Orkestra Kurdurdu

Samsun Kent Orkestrası Müzik Tutkuları 40 Gence Orkestra Kurdurdu"Samsun Kent Orkestrası"
 
Müzik Tutkuları
40 Gence
Orkestra Kurdurdu
 
Samsun Kent Orkestrası Müzik Tutkuları 40 Gence Orkestra KurdurduSamsun'da Güzel Sanatlar Lisesi ve üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümlerinden mezun olan 40 genç, sanatlarını icra edebilmek için orkestra çatısı altında gönüllü olarak bir araya geldi.
 
Samsun Kent Orkestrası Müzik Tutkuları 40 Gence Orkestra KurdurduSamsun'da, Güzel Sanatlar Lisesi ve üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümlerinden mezun olan 40 genç, gönüllü olarak bir araya geldi ve orkestra kurdu.
 
Müzik tutkusunun bir araya getirdiği gençlerden oluşan orkestrada, çellodan kemana, yan flütten orga, gitardan saksafona pek çok enstrümana ses veren sanatçılar yer alıyor.
 
Samsun Kent Orkestrası Müzik Tutkuları 40 Gence Orkestra KurdurduGeniş bir repertuvara sahip orkestra, Türkçe ve yabancı pop, caz ve senfonik türküler seslendiriyor.
 
Güzel Sanatlar Lisesi ve üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümlerinden mezun olduktan sonra sanat hayatlarını sürdürmek için şef Kadir Özal yönetiminde bir araya gelen ve Samsun Kent Orkestrasını kuran 40 genç, verdikleri konserlerle beğeni topluyor.
 
Orkestra ile bir kenti temsil edebilmek için yola çıkan genç müzisyenlerin en büyük hedefi ise verilecek destekle yaşadıkları kenti kurumsal olarak temsil edebilmek, seslerini sınırların dışına taşımak.
 
Samsun Kent Orkestrası Şefi Özal, orkestra üyelerinin hepsinin Samsun Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri olduğunu söyledi.
 
Lisede öğrencilerle birlikte orkestra çalışması yaptıklarını belirten Özal, "Daha sonra üyeler üniversiteye gittiler, mezun oldular. Kimisi öğretmen oldu, kimisi profesyonel müzik yapıyor. 'Yıllardır süren çalışmaları dağıtmayalım' dedik. Tekrar bir araya geldik. Her sene birtakım konserler veriyoruz." dedi.
 
İlk olarak 2015 yılında toplanarak kendi imkânlarıyla bir konser verdiklerini anlatan Kadir Özal, bazı sanatçılarla birlikte de konserler verdiklerini dile getirdi.
Müzik Tutkuları 40 Gence Orkestra Kurdurdu
Daha sonra çalışma yeri ve olanaksızlıklar nedeniyle ara verdiklerini söyleyen Özal, "Yeniden bir araya geldik. Samsun Büyükşehir Belediyesi bir çalışma yeri ve konser zamanı ayarladı. Yeniden toparlanıp, o çalışmaları yapmak istiyoruz." dedi.
 
Yurt içi ve dışında da konserler verdiklerini söyleyen şef Özal, Samsun ve Türkiye'yi tanıtmak için güzel çalışmalarda bulunduklarının altını çizdi.
 
"Geçen yıl bir sponsor sayesinde konser yapabildik"
 
Orkestrada çello çalan Candaş Ankaralı ise müzik öğretmeni olduğunu belirtti.
 
Böyle bir ekipte yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu vurgulayan Ankaralı, "Herkes yaptığı işe çok saygı duyuyor. Severek yapıyoruz. Yaptığımız işleri tüm halka göstermek istiyoruz. Orkestramız yeteri desteği görmüyor. Geçen yıl bir sponsor sayesinde konser yapabildik. Bu sene Büyükşehir Belediyesi bir yer gösterdi. Konserimizi yapmamız için bir gün sundu. Onun dışında biz kendimiz de sponsor arayışında bulunuyoruz. Fakat şu ana kadar olumlu sonuç alamadık. Kendi bünyemizde buraya gelerek çalışmalarımıza devam ediyoruz." dedi.
Müzik Tutkuları 40 Gence Orkestra Kurdurdu
Orkestrada yan flüt çalan İlayda Kaya da bir aile olduklarını belirterek, birlikte çok güzel işler başarmak istediklerini söyledi.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir