Kırşehir’in Abdal Müziği UNESCO Yolunda

Neşet Ertaş'ın
Beslendiği Kaynak
Kırşehir'in Abdal Müziği 
UNESCO Yolunda
 
"Bozkırın tezenesi" Neşet Ertaş’ın beslendiği kaynak Kırşehir’in Abdal Müziği UNESCO yolunda…
 
Halk ozanlarıyla dünyaya yayılan Kırşehir'in Abdal Müziğinin UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na müzik dalında alınması için girişim başlatıldı. Başlatılan girişimin ilk aşaması başarıyla tamamlandı.
 
Kırşehir Belediyesi, Kırşehir Kent Konseyi ve Ahiler Kalkınma Ajansının yaptığı ortak çalışmayla başvuru yapıldı. Başvuru UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’ndan onay aldı. Kısa süre önce alınan onay mektubuyla UNESCO'nun Paris'teki merkezine müracaat yapıldı.
 
Daha önce "Bozkırın tezenesi" Neşet Ertaş, UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanteri'ne alınmıştı. Ayrıca "davulun efsanesi" Adem Göçer’in de Kültür ve Turizm Bakanlığınca envantere dahil edilmesi teklif edilmişti. Bunların ardından Kırşehir, bir kez daha müziği ile UNESCO gündeminde yer alacak.
 
Yapılan çalışmayla ilgili Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu açıklama yaptı. Kırşehir Kent Konseyi ve Ahiler Kalkınma Ajansı ile ortak çalışma yürüterek UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'na başvuruda bulunduklarını belirtti. Onay mektubunu alarak ikinci aşamaya geçtiklerini söyledi.
 
Ekicioğlu, onay mektubunun alınmasıyla, Abdal müzik kültürünün Yaratıcı Şehirler Ağı'na alınması için UNESCO'ya başvuru yapıldığını ifade etti.
Abdal müziği Pir Sultan Abdal ve Yunus Emre'den gelen bir müzik kültürü. Aşık Mahsuni Şerif, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali, Hacı Taşan ve Şemsi Yastıman'la devam etmiş bir kültür. En son Neşet Ertaş'la dünyaya yayılan Kırşehir’in Abdal Müziği UNESCO yolunda.
 
Kırşehir'in 5 bin yıllık tarihi olduğunu vurgulayan Ekicioğlu, müzik kültürünün de bir o kadar eskilere dayandığınaı söyledi:
 
"5 bin yıllık tarihimiz ve müzik kültürümüz var. Bu müzik kültürünü tescil ettirmek için üç kurum bu çalışmayı yaptık. Kırşehir'in 5 bin yıllık müzik kültürü ile UNESCO'da kabul göreceğini tahmin ediyoruz. Bu ilk aşama. İkinci aşamada kendimize güveniyoruz. Bu tarihi kentin müzik kültürünün ve Abdal geleneğinin halen yaşaması bizim için önemli. Bunu gelecek kuşaklara aktaracak bir tescil yapmamız gerekiyordu. Atalarımızdan kalan müzik mirası için UNESCO'ya başvurduk. Kabul edileceğine ve başaracağımıza inanıyoruz."
 
Ekicioğlu, bu kültürün yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılması için Avrupa Birliği (AB) projesi de hazırladıklarını dile getirdi: "Birinci hedefimiz bu müzik kültürünün koruma altına aldırılması. İkincisi de, AB fonlarından dünya ozanlarının araştırılması ve Kırşehir'de bu kapsamda bilimsel çalışmalar yapılması. İnşallah bu da kabul edilirse Abdal geleneğinin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması sağlanacak. Ozan kültürünün devam ettirilmesi için eğitimler, seminerler düzenleyeceğiz. UNESCO'ya yaptığımız başvuru ile AB'ye verdiğimiz proje aslında birbirini destekleyen projeler." dedi.
 
Ahiler Kalkınma Ajansı yetkililerinden alınan bilgiye göre, başvurunun UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Kültür Birimince de onaylanması bekleniyor. Bu durumda, Kırşehir söz konusu ağa müzik alanında Türkiye’den kabul edilen ilk şehir olma özelliğini taşıyacak.
 
Kırşehir’in sahip olduğu müzik kültürü, şehrin sosyoekonomik ve kültürel dokusuna işlenerek sürdürülebilir kentsel gelişiminde önemli bir rol oynayacak. Ayrıca bu üyelik sonucunda dünyadaki diğer müzik şehirleri ile de ortak faaliyetler yürütülecek. Şehrin müzik kültürünün uluslararası ölçekte bilinirliği artacak.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir