blank

Devrim Erbil’in Resim Sergisinin Süresi Uzatıldı

Devrim Erbil’in Resim Sergisinin Süresi Uzatıldı‘’Yeni Resimler
Yeni Dokunuşlar‘’
 
Devrim Erbil’in
Resim Sergisinin
Süresi Uzatıldı
 
Devrim Erbil’in Resim Sergisinin Süresi UzatıldıNext Level Ziraat Bankası Çukurambar Sanat Galerisi’nde Başkentli sanatseverlerin ilgisine sunulan ‘Resmin Şairi’ Devrim Erbil’in ‘’Yeni Resimler – Yeni Dokunuşlar’’ adlı resim sergisinin süresi uzatıldı
 
2 Kasım 2020 tarihinde Next Level AVM’de yer alan Ziraat Bankası Çukurambar Sanat Galerisi’nde kapılarını açan, Türk resim sanatının önemli temsilcilerinden Devrim Erbil’in 2020 yılı için özel olarak tasarladığı eserlerinin yer aldığı ‘’Yeni Resimler – Yeni Dokunuşlar’’ sergisi, Başkentlilerin yoğun ilgisi üzerine uzatıldı.
 
Sanat alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen Erbil’in eşsiz resimlerinin yanı sıra çeşitli malzemelerden ürettiği halıların da yer aldığı sergi, maske ve sosyal mesafe kuralı gözetilerek 31 Mayıs tarihine kadar görülebilecek.
 
Devrim Erbil’in Resim Sergisinin Süresi UzatıldıSergide, sanatçının 7 aydan fazla çalıştığı eserler yer alıyor
 
Korona virüsü salgınının başlamasıyla İstanbul’dan Bodruma giden ve tamamen izole olmuş bir şekilde 7 aydan fazla bir süre çalışarak eserlerini ortaya koyan Erbil’in öğrencilik yıllarından başlayarak bugüne kadar geliştirdiği sanat anlayışını yansıtan sergide, özgün baskıdan fildişi kompozisyona, metal üzerine baskıdan sedef kakmaya kadar farklı tekniklerle oluşturulmuş eserler yer alıyor.
 
 
Devrim ErbilDevrim Erbil; 1937 yılında Uşak’ta doğdu. İlköğrenimini Balıkesir Gazi İlkokulu’nda, liseyi ise Balıkesir Lisesi’nde tamamladı. Sonra şimdiki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne yetenek sınavını kazanarak 1955 yılında girdi. Halil Dikmen ve Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun öğrencisi olarak 1959’da mezun oldu. İlk sergisini daha lise öğrencisi iken Türk Amerikan Derneği’nde açtı.
 
Arkadaşlarıyla aynı yıl Soyutçu 7’ler grubunu kurdu.
 
Devrim Erbil’in Resim Sergisinin Süresi Uzatıldı1962 yılında Akademi’ye asistan olarak girdi. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cemal Tollu ve Cevat Dereli atölyelerinde görev aldı.
 
Altan Gürman, Adnan Çoker, Sarkis ve Tülay Tura ile Mavi Grup’u1963 yılında kurduktan sonra İspanya Hükümeti’nin sanat bursu sınavlarını kazanarak gittiği Madrid ve Barcelona’da başladığı sanat araştırmalarına Paris ve Londra’da devam etti. 1970 yılında Doçent oldu.

blankTürkiye Çağdaş Ressamlar ve Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı, 1979-1982 yılları arasında İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürlüğü görevlerinde bulunan Devrim Erbil, 1981 yılında profesör oldu.
 
blank1985’te başladığı Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığını üç yıl sürdürdü. 1988’ ile 1990 yılları arası Yıldız Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bölüm başkanlığı yaptı.1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi dekan yardımcılığı görevine getirildi.
1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden emekli oldu.
 
2004'te Balıkesir Belediyesi’nce Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi adıyla kişisel müzesi açıldı.

Sanatçı, sonra Doğuş Üniversitesi'nde Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı olarak göreve başladı ve halen öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. Ayrıca İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesidir.
 
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü
 
2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nde; "Resim" dalındaki ödül, "kültürel geleneklere bağlantılı çalışmaları ve peyzaj tasvirlerine yönelik soyut çalışmalarıyla Türk resmine getirdiği farklılık ve resmin özgün temsilcilerinden birisi olmasından dolayı" Devrim Erbil'e verildi.
 
Devrim Erbil’in Resim Sergisinin Süresi Uzatıldı

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir