Cengiz Sezici İçin Tören Düzenlendi

Vefat Eden
Usta Oyuncu
Cengiz Sezici İçin
Tören Düzenlendi
 
Vefat eden usta oyuncu Cengiz Sezici için Atlas Sineması'nda tören düzenlendi.
 
Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Cengiz Sezici'nin sevenleri, vefatının ardından Atlas Sineması'nda düzenlenen törenle bir araya geldi.
 
Sevenleri ve sanatçı dostları, Sezici'nin Türk bayrağına sarılı tabutunun başında bir araya gelerek hatıralarını paylaştı.
 
Törende konuşan oyuncu Menderes Samancılar, çok iyi bir arkadaşlıklarının olduğunu söyledi: "Kırk yıla yakın dostluk yaptık. Onlarca filmde ve dizide çalıştık. Gıpta edilecek derecede iyi bir aktördü. Onunla göz göze bakmak, aynı sahneyi paylaşmak çok muhteşem bir şeydi." dedi.
 
Oyuncu Talat Bulut da en çok onunla güldüğünü anlattı:
 
"Tiyatro sahnesinde o kadar çok gülerdik ki para cezası koymuşlardı. Ay sonu maaşımızı almaya gittiğimizde borçlu çıkardık. Vapurdan martılara simit atmayı ilk onunla paylaşmıştım. Bizim samimiyetimiz geldiğimiz topraklardan kaynaklanıyor. Her insana merhaba der, bizden biri gibi bakardık. 41 yıl boyunca adamlığı anlattı bana."
 
Eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de başsağlığı diledi: "Cengiz Ağabey Adana’mızın o bereketli topraklarında yeşermiş ve bizim sinemamıza hakikaten renk vermiş biriydi. Yaptıklarıyla, başarılarıyla, Türkiye'de o koca koca prodüksiyonlara, yabancı filmlere karşı direnişiyle hep bizim sinemamıza can ve kan verdi." dedi.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, Sezici'yi çok sevdiğini ve onun törende bulunan herkesin hayatına dokunmuş bir insan olduğunu dile getirdi.
 
Menajeri Tümay Özokur ise 69 yaşında hayatını kaybeden sanatçı için şöyle konuştu:
 
"Daha üç gün falan oluyor, yeni bir diziye başlamak için heyecanlı bir sürece girecektik. İki gün önce 'Ben öyle internet falan anlamam, senaryoyu elden verin.' demişti. Başımızın üzerinde taşımamız gereken çok büyük bir geçmiş var. Onları gömmeden önce değerlerini bilelim."
 
Törenin ardından sevenleri tarafından cenaze aracına taşınarak Adana'ya gönderilen Cengiz Sezici'nin naaşı, Adana'da Kabasakal Mezarlığı'na defnedilecek.
 
Cengiz Sezici; 1950 yılında Adana’da doğdu. Oyunculuk kariyerine 1971 yılında tiyatro ile başladı. 1978’de sinema içinde yer aldı. AST gibi topluluklarda çalıştı.  
 
“Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Kış Çiçeği” filmlerin yanı sıra “Ayşecik” ve “Kurtlar Vadisi Pusu” gibi dizilerde oynadı.
 
Oynadığı onlarca film ve dizinin yanı sıra tiyatro oyunlarında da rol aldı.

Kış Çiçeği filmindeki performansıyla 33. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı.
 
Cengiz Sezici, 1998-2000 arası yayınlanan Ayşecik dizisindeki Çatal Niyazi karakteriyle geniş kitleler tarafından tanınmaya başlandı.  Son olarak Star TV'de yayınlanan Söz dizisinde rol aldı.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir