blank

Aspendos’ta Troya Rüzgârı Esti

blank26. Uluslararası
Aspendos Opera ve
Bale Festivali'nde
 
Aspendos'ta
Troya Rüzgârı Esti
 
Antalya’da, 26. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde Troya rüzgârı esti.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 26. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde "Troya" epik operası sanatseverlerle buluştu.
 
blankSanat yönetmenliğini Devlet Opera, Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan'ın üstlendi. 5 bin yıllık Troya efsanesinin sahneye taşındığı opera, 26. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali kapsamında Antalya EXPO'da sergilendi.
 
blankTarihin en önemli savaşlarından birine sahne olan ve İzmirli ozan Homeros'un kaleme aldığı "İlyada" destanı sahneye taşındı.
 
blankEser, destanın yaşandığı Anadolu'nun kadim değerine ve görkemine yakışır bir dekor, ışık, ses, görüntü, renk, müzik ve dansın büyüsü ile sahneye taşındı.
 
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ile ünlü balet Tan Sağtürk aynı sahnede seyirci ile buluştu.
 
blankBestesi Bujor Hoinic'e, librettosu Artun Hoinic'e, rejisörlüğü Recep Ayyılmaz'a, koreografisi ise Volkan Ersoy'a ait eserde, orkestra, koro ve balede aynı anda 300 sanatçı yer aldı.
 
Etkinlikte, Devlet Opera ve Balesi Bale Sanatçısı Bora Acar Zöngür de engelsiz dans gösterisi sundu. Yerli ve yabancı turistlerin de izlediği opera, büyük beğeni topladı. 26. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, tenor Murat Karahan'ın da solist olarak yer alacağı Gala Konser ile 18 Eylül'de sona erecek.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir