blank

“Altyazı Sinema Dergisi” Mart 2016 Sayısı

Mart 2016 Sayısı Çıktı
 
Jacques Rivette
Altyazı Mart sayısında, Ocak ayında hayatını kaybeden usta yönetmen Jacques Rivette’in sinemasını kapsamlı bir dosyayla ele alıyor. Fransız Yeni Dalgası’nın nev-i şahsına münhasır isimlerinden Rivette, sadece filmografisiyle değil, sinema üzerine metinleriyle de geride zengin bir miras bıraktı. Altyazı bu ay, Rivette’i farklı yönleriyle ele alan yazıların yanında, yönetmenin önemli filmlerine dair incelemelerden oluşan bir dosyayı okurlarına sunuyor.
 
Hasret
Pazar: Bir Ticaret Masalı filmiyle Altın Portakal kazanan Ben Hopkins’in Türkiye’de çektiği üçüncü uzun metrajı Hasret, İstanbul’a yazılmış bir aşk mektubu. SİYAD Ödülleri’nde En İyi Belgesel seçilen yapıma dair Ayça Çiftçi’nin kaleme aldığı değerlendirme yazısının yanında yönetmenle yapılan söyleşi de bu ay Altyazı’da okunabilir.
 
Yuvarlak Masa Tartışması: Mustang
Geçen yıl Cannes’da gösterilmesinden bu yana ünü gün geçtikçe yayılan, Fransa adına Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar’a aday olan Deniz Gamze Ergüven imzalı Mustang Türkiyeli izleyicileri ve eleştirmenleri ikiye bölmüştü. Üzerinde bolca tartışılan filmi bu sefer Altyazı masaya yatırıyor. Sinema yazarları Gözde Onaran, Gülengül Altıntaş, Ayça Çiftçi ve Yeşim Burul’un katıldığı Yuvarlak Masa Tartışması bu ay dergide okunabilir.
 
Marvel-DC Kapışması
DC evreninin iki ünlü süper kahramanı bu ay vizyona girecek Batman v Superman: Adaletin Şafağı filminde karşı karşıya gelecek. Altyazı bu ay filmin vizyona girmesini bahane ederek, Batman ve Superman’in arkasındaki çizgi roman devi DC Comics ile Avengers, Örümcek Adam ve X-Men gibi kahramanların yaratıcısı Marvel’ın beyazperde serüvenini karşılaştıran Kerem Sanatel imzalı inceleme yazısına sayfalarında yer veriyor.
 
Özel Ek: Korku Yıllığı 2015
Altyazı her yıl olduğu gibi bu yıl da okuyucularına, editörlüğünü Kaya Özkaracalar’ın yaptığı ‘Korku Yıllığı’nı armağan ediyor. 48 sayfalık kitapçıkta geçtiğimiz yıl vizyona giren korku ve gerilim türlerindeki filmlere dair kısa inceleme yazıları yer alıyor.
 
Altyazı’da ayrıca;
Born in Flames: Radikal feminist distopya
Tom Kalin ile söyleşi: Kült kuir yönetmenle sinema ve politika üzerine
Tekerleme: 1980’li yıllar Türkiye’sinden alternatif sinema örneği
Ida Panahandeh ile söyleşi: İranlı yönetmenle ilk filmi Nahid üzerine
Deadpool: Eforsuz süper kahraman
Saul’un Oğlu (Saul Fia): İnsan kalabilme mücadelesi
Danimarkalı Kız (The Danish Girl): Politik doğrucu ve steril bir cinsiyet değişimi öyküsü
Yalan Labirenti (Im Labyrinth des Schweigens): Tarihin karanlık koridorlarında
İftarlık Gazoz: Nostaljik bir mağlubiyet anlatısı
Dinle Beni Marlon (Listen to Me Marlon): İsyankâr münzevi Brando’nun öyküsü
Bir Yönetmen Beş Madde: Jim Jarmusch
Ayın Kısası: Nazlı Dinçel’den Reframe
Bir An: Mahir Ünsal Eriş Ağaçlar Ayakta Ölür (1964) filminden bir sahneyi kaleme aldı
+ Hediye Afiş: Hatıraların Masumiyeti (Innocence of Memories)
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir