Ali Ekber Çiçek Vefat Yıldönümünde Anılıyor

Ali Ekber Çiçek Vefat Yıldönümünde AnılıyorHalk Müziğinin
Unutulmaz Ustası
Ali Ekber Çiçek
Vefat Yıldönümünde
Anılıyor
 
400'den fazla türküyü derleyen, halk müziğinin unutulmaz ustası Ali Ekber Çiçek vefat yıldönümünde anılıyor
 
Ali Ekber Çiçek Vefat Yıldönümünde AnılıyorSanat yaşamı boyunca, "Haydar Haydar", "Derdim Çoktur Hangisine Yanayım" ve "Yolumuz Gurbete Düştü" gibi 400'den fazla türküyü derleyen Ali Ekber Çiçek, halk müziğini geniş kitlelere ulaştırarak, unutulmazlar arasına girdi.
Ali Ekber Çiçek Vefat Yıldönümünde Anılıyor
Ali Ekber Çiçek, 71 yaşındayken 26 Nisan 2006'da şeker hastalığı nedeniyle vefat etmişti.
 
Ali Ekber Çiçek Vefat Yıldönümünde AnılıyorAli Ekber Çiçek; Erzincan'ın Ulular Köyü'nde 1935'te dünyaya geldi. Babasını 1939 Erzincan Depremi'nde kaybeden sanatçı, çok küçük yaşlarda rençperlik yapmaya başladı.
 
Küçük yaşlarda dedesinin bağlamasını çalmayı öğrenen Çiçek, ilkokuldan sonra maddi imkânsızlıklar sonucu eğitim hayatına devam edemedi.
 
Askerlik vazifesinden sonra TRT’nin açtığı sınavı kazanan Çiçek, 1961’de İstanbul Radyosuna ses ve bağlama sanatçısı olarak girdi.
 
Usta sanatçı, Muzaffer Sarısözen döneminde TRT Ankara Radyosuna ve Yurttan Sesler Korosu’na girdi.
 
Ali Ekber Çiçek Vefat Yıldönümünde AnılıyorSanat yaşamı boyunca 400’den fazla türküyü derleyip Türk Halk Müziği’ne kazandıran Çiçek, halk müziğini geniş kitlelere ulaştırarak unutulmazlar arasına girdi.
 
“Ben gençlere çok değerli bir miras bıraktım”
 
Ali Ekber Çiçek, bugün dillerden düşmeyen, pek çok sanatçının repertuvarına almak istediği "Haydar Haydar", "Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim", "Derdim Çoktur Hangisine Yanayım" ve "Yolumuz Gurbete Düştü" gibi çok sayıda türküyü derledi.
 
Çiçek'in hayatını konu alan "Cahilden Uzak Dur, Kemale Yakın" adlı belgesel 2003'te yapıldı. Çiçek, belgeselde "Türküyle siyaset yapılmaz" diyerek, müziği siyaset aracı haline getirenleri eleştirdi.
 
Bir röportajında, Türk Halk Müziği'nin bugününü değerlendirirken geçmişte üretilen eserlere saygı gösterilmediğinden yakınan usta sanatçı, şöyle konuşmuştu:
 
"Türk Halk Müziği tekrar popüler oldu. Ancak ben bu gelişmeyi hazırcılığa bağlıyorum. Şimdi şöhret olmuş kişiler, benim 40-50 yıl önce yazdığım parçalardaki ezgilerin üzerine güfte yapıp söylüyorlar. Bir de bu okuduğum parçalarda leyleği kuşa çevirerek okuyorlar. Ben nasıl çalıp okuyorsam gençlerin de öyle okuması gerekiyor. Parçalarımdaki yorum zaten içinde vardır. Ben gençlere çok değerli bir miras bıraktım."
 
TRT arşivlerinde 54 kaseti bulunan Çiçek, TRT'den emekli olduktan sonra birçok ülkede konser verdi ve üniversitelerdeki konferanslarla bu toprakların sanatını dünyaya anlatmaya çalıştı.
 
Çiçek, 71 yaşındayken 26 Nisan 2006'da şeker hastalığı nedeniyle vefat etti. Usta sanatçı, vasiyeti üzerine Edremit'e bağlı Tahtakuşlar'a defnedildi.
 
"Ali Ekber Çiçek müzisyen olarak yeri kesinlikle doldurulamayacak bir insandı"
 
Usta sanatçının vefatının ardından TRT İstanbul Radyosu'nda düzenlenen törende konuşan Türk Halk Müziği sanatçısı Musa Eroğlu, Çiçek'in yerinin doldurulamayacağını söyleyerek, "Kendisini, sazını ve türkülerini çok beğenerek dinliyordum. Ali Ekber Çiçek, müzisyen olarak yeri kesinlikle doldurulamayacak bir insandı." demişti.
 
Sanatçı Sabahat Akkiraz ise usta sanatçının değerinin yaşarken bilinmediğini belirterek, şunları söylemişti:
 
"Ali Ekber Çiçek, kendi kuşağındaki tüm sanatçılarımızın başına geldiği gibi yaşarken değeri bilinmemiş bir kişiydi. Japonya'da bile üniversitede Türk etnik müziği ile ilgili ders vermiş bir ozanımızdı. Derlediği eserlerden biri olan 'Haydar Haydar' bile onu ölümsüzleştirmeye yetecek."
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir