Yeşilçam Filmleri Evlere Konuk Oluyor

Yeşilçam Filmleri Evlere Konuk OluyorRenkli Bir Dönemin
Unutulmayanları
Yeşilçam Filmleri
Evlere Konuk Oluyor
 
Yeşilçam Filmleri Evlere Konuk OluyorRenkli bir dönemin unutulmayanları,
Yeşilçam filmleri
evlere konuk oluyor
 
Masalsı anlatımıyla pek çok türde Yeşilçam filmi, çeşitli YouTube kanallarında izleyicilerin beğenisine sunuluyor.
 
Yeşilçam sineması dönemi, üretim ve seyirciyle kurduğu ilişki açısından renkli ve önemli bir dönem olarak kabul ediliyor.  
 
Yeşilçam, aradan uzun yıllar geçse de unutulmaz karakterlerin ve sahnelerin yer aldığı yapımlarıyla, izleyicilerin gönlünde yer edinmeye devam ediyor.
 
Korona virüsü tedbirleri tüm dünyada insanları dijital platformlara yönlendiriyor. Türk sinemasının en aktif olduğu yılları kapsayan Yeşilçam döneminin unutulmayan filmleri de evde kalan sinemaseverlerle yeniden buluşuyor.
 
Başyapıtlar YouTube'dan izleyicilerle buluşuyor
 
Arzu Film, 1964 yılından bu yana Yeşilçam'a damgasını vuran film şirketlerinden biri olarak öne çıkıyor.
 
Arzu Film, "Hababam Sınıfı" serisi başta olmak üzere birçok başyapıta imza attı. YouTube hesabından Kemal Sunal, Şener Şen, Tarık Akan, Zeki Alasya, ve Hülya Koçyiğit gibi ustaların filmlerini arşiv niteliğinde paylaşıyor.
 
Arzu Film, aynı zamanda Instagram hesabını da bir sosyal medya arşivi olarak kullanıyor. O döneme göndermeler yaparak, esprili notlar eşliğinde unutulmaz filmlerden fotoğrafları takipçilerin beğenisine sunuyor.
 
Erman Film de Türkiye'nin en eski film yapım ve dağıtım şirketlerinden birisi. YouTube hesabında aralarında "Hayat Bayram Olsa", "Petrol Kralları",  "Kin" ve "Aslan Bacanak"ın bulunduğu beğeniyle izlenilen birçok filme yer veriyor.
 
Mesut Uçakan'dan "Reis Bey", Yücel Çakmaklı'dan "Minyeli Abdullah"
 
Moroğlu Film, uzun yıllara dayanan film yapımcılığı tecrübesiyle birçok filmi sinemaseverlerle buluşturuyor. Moroğlu Film'in YouTube sayfasında, "Reis Bey", "Zeynepler Ölmesin", "Kan Çiçeği", "Küçüksün Yavrum" ve "Sesini Arayan Kadın" filmleri bulunuyor.
 
Şirket "Sinema Engel Tanımıyor" sosyal sorumluluk projesiyle görme ve işitme engelliler için çalışmalar yapıyor. Necip Fazıl Kısakürek'in eserinden Mesut Uçakan tarafından sinemaya uyarlanan "Reis Bey"in sesli betimleme eklenen halini de yayınlıyor.
 
Mesut Uçakan, kendi YouTube kanalında da "Anka Kuşu" ve "Gençlik Köprüsü" filmlerini ziyaretçileriyle bir araya getiriyor.
 
Feza Film'in YouTube kanalında: Hekimoğlu İsmail'in eserinden uyarlanan, yönetmen koltuğunda Yücel Çakmaklı'nın oturduğu "Minyeli Abdullah". Ömer Lütfi Mete'nin senaryosunu yazdığı, İsmail Güneş'in yönettiği "Çizme".  filmlerinin yanı sıra "Sürgün", "Benim Zaferim" ve "Garip Bir Koleksiyoncu" gibi birçok film meraklılarıyla buluşuyor.
 
Yücel Çakmaklı'nın, Şule Yüksel Şenler'in "Huzur Sokağı" eserinden uyarladığı "Birleşen Yollar" filminin restorasyonlu hali SinemaGo kanalından izleyiciye ulaşıyor.
 
Çakmaklı'nın yönettiği "Oğlum Osman", "Zehra" ve "Kızım Ayşe" filmleri de Fanatik Film kanalında yer buluyor.
 
Aynı kanalda Ayhan Işık, Orhan Gencebay, Fatma Girik, Tarık Akan, Fikret Hakan, Sadri Alışık filmlerine ulaşmak mümkün.
 
Erler Film, 60 yıllık arşivini YouTube hesabından sergiliyor
 
Türker İnanoğlu tarafından 1960'da kurulan "Erler Film", 60 yıllık arşivini sergiliyor.
 
Erler Film'in arşivinde "Ayrılık Saati", "Silahlı Paşazade", "Hüzünlü Aşk", "Evcilik Oyunu", "Ne Umduk Ne Bulduk" ile "Yabancı Damat". "Böyle mi Olacaktı?", "Sibel" ve "Çiçek Taksi" dizilerinin tüm bölümleri yer alıyor.
 
Kanalda ayrıca "Zengin Mutfağı", "Oyun Bozan", "Selamsız Bandosu" filmleriyle "Yumurcak" ve "Kara Murat" serisi bulunuyor.
 
"Atadeniz Film" de "Belanın Kralı", "Tanrı Sevenleri Korur" ve "Küçük Mutluluklar" filmlerinin yanı sıra "Muhsin Ertuğrul". "Hekimlerin Piri ve Sultanı İbn-i Sina", "Sami Hazinses", "İzzet Günay" belgesellerini YouTube hesabından izleyicilerle buluşturuyor.
 
Sistem Film, 1960'lı yıllardan çok sayıda siyah beyaz filmin yanı sıra Yeşilçam dönemi yapımlarına yer veriyor. Arşivinde Namı Diğer Parmaksız Salih, Irgat, Şirvan, Irmak, Hz. Yusuf, Gönüller Sultanı Mevlana, Kafkas Kartalı, Bir Millet Uyanıyor. Toprağın Gelini, Yemende Bir Avuç Türk, Deliler Koğuşu gibi filmler de yer alıyor.
 
Şeref Film, Türk sinemasının önemli filmlerinin restore edilmiş hallerine yer veriyor
 
Şeref Film, YouTube kanalında Türk sinemasının önemli filmlerinin restore edilmiş hallerine yer veriyor.
 
Başta "Selvi Boylum Al Yazmalım" filmini HD kalitede yayınlayan şirketin dijital arşivinde Kemal Sunal'ın başrollerde yer aldığı "Kapıcılar Kralı". "Köşeyi Dönen Adam", "Düttürü Dünya" ve "Yoksul" adlı yapımlar öne çıkıyor.
 
Burç Film, YouTube hesabından Türkan Şoray, Münir Özkul ve Kadir İnanır gibi usta isimlerin yer aldığı filmleri sunuyor.
 
Murat Film'in YouTube kanalında "Külkedisi Sindirella", Fatma Girik'in oynadığı "Şoför Nebahat", Hülya Koçyiğit'in oynadığı "Rabia" gibi yapımlar yer alıyor.
 
Kanalda ayrıca siyah beyaz filmlerin yanı sıra Süreyya Duru'nın 1966'da çizgi romandan uyarlama "Malkoçoğlu" serisi seyirciyle buluşuyor.
 
Gülşah Film'in de YouTube hesabında "Meraklı Köfteci", "Sakar Şakir", "İbo ile Güllüşah", "Üç Kağıtçı". "En Büyük Şaban" ve "Tarzan" gibi popüler olmuş Kemal Sunal filmlerinin yanında Cüneyt Arkın. Müjde Ar, Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit filmlerinin restore edilmiş versiyonlarıyla Ferdi Tayfur ve Müslüm Gürses'in başrollerde olduğu yapımlar bulunuyor.
 
ASBP Dijital Kütüphanede Mustafa Kutlu'nun aynı adlı eserinden Osman Sınav'ın sinemaya uyarladığı, 1992 yapımı "Kapıları Açmak" filmi yer alıyor. ASBP Dijital Kütüphanede ayrıca bir dönem televizyonda yayımlanan Yarınlara Gülümsemek, Tehlike Kapımızda, Müdür Baba, Islanan Topraklar. Kuş Sayfaları, Bizim Eller, Çiçekler Açmak İster, Göç ve Ahmet Hamdi Bey dizilerine de ulaşmak mümkün.
 
Yeşilçam Filmleri Evlere Konuk Oluyor

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir