blank

Ruşen Güneş Vefat Etti

Ruşen Güneş Vefat EttiMüzik Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Devlet Sanatçısı
Viyola Virtüözü
Ruşen Güneş
Vefat Etti
 
Devlet sanatçısı, usta viyola virtüözü Ruşen Güneş vefat etti
 
Ruşen Güneş Vefat EttiCumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Londra Filarmoni Orkestrasında görev yapan, devlet sanatçısı, viyola virtüözü Ruşen Güneş, Londra'da 80 yaşında vefat etti.
 
Bir süredir kanser tedavisi gören 80 yaşındaki sanatçı, Londra'da yaşamını yitirdi.
 
Dünyanın pek çok yerinde konserler verdi. Londra Filarmoni ile BBC Senfoni orkestralarında viyola grup şefliği yaptı. Güneş, Türk bestecilerin dünyaya tanıtılmasına öncülük eden sanatçıların başında geliyordu.
 
blankLondra'da yaşamaya başladıktan sonra ülkesiyle bağlarını koparmadı. Güneş, İstanbul Mimar Sinan ve İzmir Yaşar üniversitelerinde master ve doktora dersleri veriyordu. Ankara'da viyola ustalık sınıflarında bilgi birikimini gençlere aktarıyordu.
 
CSO'nun ilk solo viyola sanatçısı Güneş, 1998'de Kültür ve Turizm Bakanlığınca devlet sanatçılığına layık görülmüştü.
 
Orhan Ahıskal tarafından yazılan, sanatçının hayat hikâyesini konu alan "Viyola Düştü Yola: Ruşen Güneş" isimli kitap, Sevda Cenap And Müzik Vakfı Yayınlarınca okuyucuyla buluşturulmuştu.
 
CSO ile Sevda Cenap And Müzik Vakfından paylaşım
 
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sosyal medya hesabından başsağlığı mesajı yayınladı:
 
blank"Ülkemizin çok sesli müzikte önde gelen değerlerinden olan saygıdeğer büyüğümüz, viyola sanatçısı Ruşen Güneş'in vefat haberini almış bulunmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başta yakınları olmak üzere tüm sevenleri ve camiamızın başı sağ olsun."
 
Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nın mesajında da Güneş'in yurt içi ve dışında gösterdiği üstün başarı, kazandığı uluslararası ün, Türk bestecilerin viyola eserlerini öncelikli olarak seslendirmesi, tanıtması ve başarılı viyola öğreticiliği dolayısıyla, 2014'te Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası aldığı hatırlatıldı.
 
Mesajda, "Vefatını, sanat camiamız ve ülkemiz adına üzüntüyle karşılıyor, tüm yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz." denildi.
 
Fazıl Say'dan Güneş için paylaşım
 
Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say ve Gülsin Onay, flüt sanatçısı Bülent Evcil, arp sanatçısı Çağatay Akyol başta olmak üzere klasik müziğin önde gelen isimleri, Ruşen Güneş için sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulundu.
 
Fazıl Say, paylaşımında, "Sevgili dostum Ruşen Güneş vefat etti. Çok ama çok üzgünüm. Daha iki gün önce konuşmuştuk. Tüm sanat camiasının başı sağ olsun. Büyük bir değerdi, uzun yıllar Londra'da sanatını yapan büyük bir viyola üstadıydı. Onun için bir viyola eseri yazma sözüm vardı, yetişemedim. Nurlar içinde yatsın." dedi.
 
Gülsin Onay da "Ruşen Güneş'i kaybettik. Nur içinde yatsın değerli viyola sanatçımız" diyerek duygularını paylaştı.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir