blank

Oray Filmi Sinemalarda

blank"En İyi İlk Film" Ödülü
 
Yönetmen
Mehmet Akif Büyükatalay'ın
Oray Filmi Sinemalarda
 
Mehmet Akif Büyükatalay'ın yazdığı ve yönettiği Oray filmi sinemalarda.
 
Yönetmen Mehmet Akif Büyükatalay'ın senaryosunu da yazdığı Oray filmi 18 Ekim 2019 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda.
 
blankChristian Kochmann’ın görüntü yönetmenliğini yaptığı filmin kurgusu Denys Darahan’a ait.
 
Film, Almanya'da İslam'i kaidelere bağlı hayat süren bir gencin, karısı ile boşanmasının ardından gelişen olayları konu ediniyor.
 
blankFilmde yönetmen, "Batılı bir ülkede Müslüman olmak ve din yoluyla kendini ifade etmek istemek ne demek?" sorusuna yanıt arıyor.
 
Filmin oyuncu kadrosunda,  Zejhun Demirov, Deniz Orta, Cem Göktaş, Faris Yüzbaşıoğlu, Mikael Bajrami, Fırat Barış Ar, Kais Setti, Ferhat Keskin, Şahin Eryılmaz ve Ramon Machtolf var.
 
Film gösterildiği Berlin Film Festivali'nde "En İyi İlk Film" ödülüne layık görülmüştü.
 
Uluslararası prömiyerini İstanbul Film Festivali’nde yapan Oray filminde yönetmen Mehmet Akif Büyükatalay uyum sorunları yaşayan genç bir erkeğin hayata tutunma çabasını gerçekçi bir sinema diliyle anlatıyor.
 
Filmin Konusu
 
Gençlik yıllarında suça bulaşan ve hapse giren Oray, “dışarı”da kurduğu yeni hayatta eski alışkanlıklarından uzak durmaya çalışmaktadır. Öfkesini kontrol altına almak ve daha iyi bir insan olmak için İslam’a tutunur. İnancı ve karısı Burcu’ya aşkı onun için en önemli şeylerdir.
 
Oray, karısı ile birlikte Hagen’da yaşayan genç bir adamdır. Müslüman olan Oray, bir gün karısı ile tartışırken sinirlerine hâkim olamaz ve ‘’boş ol’ der.
 
Sakinleşmesi ile birlikte ne yapacağına karar veremeyen Oray, çareyi imama danışmakta bulur. İmam, Oray'a eşine boş ol dediği için ondan üç ay ayrı kalması gerektiğini söyler.
 
Dinine olan bağlılığı ile imamın dediklerini yapmaya karar veren Oray, eşinin yanından ayrılarak bu süreçte Köln'e yerleşir. Ancak burada başka bir imamdan öğrendikleri, kafasının karışmasına neden olur.
 
Köln’de gittiği caminin imamı, boş ol demenin eşinden üç ay ayrı kalmak anlamına gelmediği, eşlerin tamamen boşandığı anlamını taşıdığını söyler. Eşini seven Oray, öğrendikleri karşısında zorlu bir kararla karşı karşıya kalır.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir