Emrah Yücel’in Kaligrafi Sergisi

“Hakikat”
 
Emrah Yücel'in
Kaligrafi Sergisi
Sakarya
Ofis Sanat Merkezinde
Açıldı
 
Kaligrafi sanatçısı Emrah Yücel'in Kaligrafi Sergisi Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ofis Sanat Merkezi'nde açıldı.

Kaligrafi sanatçısı Emrah Yücel'in Latin kaligrafi eserlerinden oluşan ilk kişisel sergisi "Hakikat", Sakarya'da ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.
 
Emrah Yücel, Türkiye'de kaligrafi denince sadece Latin kaligrafisinin akla geldiğini ancak sanatın bütün güzel yazı çeşitlerini barındırdığını belirtti.
 
Emrah Yücel, eserlerini hazırlarken resimsel bazı ögeler ve Kur'an-ı Kerim'deki bazı ayetlerden hareket ettiğini anlattı:
 
"Yaklaşık iki yıldır çalışıyoruz. Sergimiz toplamda 16 parçadan oluşuyor. Beste Gürsu'nun yönlendirmesiyle beraber harflere bilinenin dışında üç boyutlu bir hacim vermek istedik. Bu iki yıl önce ortaya konmuş bir projeydi. Harfleri birazcık daha dışarıya çıkarmak ve hayatın içine sokmak gibi bir amacımız vardı. Bunu nasıl yaparız diye düşündüğümüzde çıkan işler bunlardı. Harfleri tabloda bir düzlemde düşünmek yerine birazcık daha oraya resimsel ögelerle üç boyutlu hesterasyonlar yerleştirerek izleyiciyle bütünleşmesini istedik."
 
Yücel, sergisini, yeni eserler ve kavramlar ekleyerek yurt dışında ve diğer şehirlere taşımayı amaçladığını söyledi.
 
"Sergi uluslararası platformlara çıkacak"
 
Uluslararası kültür sanat danışmanı ve küratör Beste Gürsu da Yücel'in ilk kişisel sergisi olduğunu belirterek, "Burada her ne kadar kaligrafi ve kaligrafinin üç boyutlu halini yansıtıyorsa da gelenekselin çağdaşlaşma ve modernleşme sürecini de gösteriyor, çok önemli. Her sanatçı gelenekselinden beslenir, bu dünyadaki tüm sanat disiplinlerinde de böyledir. Burada da Emrah'ın bu geleneksel donanımlı alt yapısını, iyi bir hat eğitimi var, çağdaş yorumlarla nasıl aktarabildiğidir. Bana göre genç nesile de bir kapı açıyor." dedi.
 
Gürsu, Yücel'in sanatın gelişimini desteklemesi ve genç nesillerin de bundan faydalanması için yolunu çizen, eserlerini üreten farklılık yaratan bir sanatçı olduğunu söyledi. "Sergi önümüzdeki süreçte uluslararası platformlara çıkacak. Böylelikle Türk geleneksel sanatlarından beslenmiş çağdaş yorumları bütün dünyada farklı ülkelerde de kişisel sergi olarak Emrah'la birlikte gerçekleştireceğiz." dedi.
 
Yücel'in yaklaşık iki yılda hazırladığı 16 eserden oluşan sergi, 16 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek.
 
Emrah Yücel; 1981 yılında Bartın’da doğdu. Anadolu Üniversitesinde lisans eğitimini tamamladı, Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Grafik Tasarım Ana Sanat dalında yüksek lisans yaptı. Yazının salt harflerden ibaret olmadığını biçim ve şekil ilişkisinin tıpkı resimde olduğu gibi yazı sanatında da var olduğunu her fırsatta dile getirdi ve bu anlayışla kendisine “yazı ressamı” dedi. The International Association of Master Penman Engrossersand Teachers of Handwriting kuruluşunun üyesi olup aynı kuruluşun her yıl düzenlediği uluslararası birçok etkinlikte workshop yürütücülüğü yaptı. İngiltere merkezli The Calligraphy and Lettering Arts Society (CLAS) kaligrafi diplomasına sahip olup yetiştirdiği öğrencilerine (akademik bir mecra olmadığından) bu kuruluştan diploma aldırmaktadır. Halen İstanbul’un tarihi semtlerinden olan Balat’taki kendi atölyesinde kâğıt ve kalemin sırtında yazı ressamlığına devam etmektedir.
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir