blank

Cengiz Aytmatov Mezarı Başında Anıldı

Cengiz AytmatovDünyaca Ünlü
Kırgız Yazar
Cengiz Aytmatov
Mezarı Başında Anıldı
 
blankKırgız yazar Cengiz Aytmatov, doğumunun 90. yıl dönümü dolayısıyla mezarı başında anıldı.
 
blankÜnlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, doğumunun 90. yıl dönümü münasebetiyle 12 Aralık’ta Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Ata Beyit Ulusal Anıt Mezarlığı'nda kabri başında anıldı.
 
Törene; Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı, Yüksek Mahkeme Başkanı, meslektaşları, akrabaları, ailesi ve sevenleri katıldı. Aytmatov'un Ata Beyit Mezarlığı'ndaki kabrine çiçek bırakıldı ve Kur'an-ı Kerim okundu.
 
Anma programı Devlet Filarmoni Konser Salonu'nda devam ettı. Anma programında konuşan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Cengiz Aytmatov'un doğumunun 90'ıncı yıl dönümü dolayısıyla katılımcıları kutladı.
 
blankPrograma, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat da katıldı.
 
"Aytmatov'un doğumu halkın ortak bayramıdır"
 
blankCeenbekov, Aytmatov'un doğumunun halkın ortak bayramı olduğunu belirttti: "Büyük yazar, hümanist filozof ve evrensel bir kişiliğe sahip Aytmatov'un doğumunun 90. yıl dönümü, sadece büyük bir yazarın anısına adanmış bir yıl dönümü değildir, milli ruhun, ulusun onurun ve vatansever duyguların gerçek bir zaferidir. Bu bizim ortak bayramımızdır." dedi.
 
Ceenbekov, ülke genelinde tüm şehirlerde anma programlarının düzenlendiğini hatırlattı. Aynı zamanda küresel ölçekte Aytmatov'un isminin parklara, caddelere ve dağ zirvelerine verildiğini ayrıca heykelinin dikildiğini anlattı.
 
Ceenbekov, Aytmatov'a saygı göstererek anan ülkelere ve sevenlerine teşekkür etti. "Tanrı Dağları var olduğu sürece Cengiz Aytmatov'un anıları asla solmayacak." dedi.
 
blankAytmatov Yılı
 
Ceenbekov, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), doğumunun 90. yılı münasebetiyle 2018 yılını Türk dünyasında Aytmatov için "Anma Yılı" olarak ilan ettiğini anımsattı.Bağımsız Devletler Topluluğu devlet başkanları ve Türk dili konuşan devlet başkanları konseyinde, Aytmatov'un 90. yıl dönümüne ilişkin özel bildiri kabul edildiğini söyledi.
 
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), doğumunun 90. yılı münasebetiyle 2018 yılını Türk dünyasında Aytmatov için "Anma Yılı" olarak ilan etmişti. Bu kapsamda, başta ünlü yazarın memleketi Kırgızistan olmak üzere Türk dünyasında Aytmatov'un doğumunun 90. yılı dolayısıyla çok sayıda etkinlik düzenlendi.
 
Cengiz Aytmatov; Kırgızistan'ın kuzeyindeki Talas bölgesinin Şeker köyünde 12 Aralık 1928'de dünyaya geldi. Kazakistan'daki Veterinerlik Teknik Okulundan 1948'de mezun oldu.
 
Rusya'nın başkenti Moskova'daki Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsünde eğitim gören Aytmatov, yazarlık kariyerine Moskova'da başladı.
 
Aytmatov, ilk kez 1952 yılında savaş sonrası açlık ve sefalet çeken Japon çocuklarının yaşamlarını, "Gazeteci Cyuda" adlı öyküde anlattı.
 
Yazmaya bu yıllarda Pravda gazetesinde başlayan Aytmatov, üne kavuştuğu eserleriyle 1957’de Sovyet Yazarlar Birliğine kabul edildi.
 
1963’te Lenin ödülü alan Aytmatov’un eserleri birçok dile çevrildi.
 
Aytmatov, özellikle “Cemile” adlı eserinin Fransız şair Louis Aragon tarafından Fransızcaya çevrilmesiyle daha fazla tanınmaya başlandı.
 
Türkiye, Aytmatov'u "Selvi Boylum Al Yazmalım" ile tanıdı
 
Eserleriyle dünya çapında milyonlarca okuyucuya ulaşan Aytmatov'un eserleri arasında Zorlu Geçit (1956), Yüz Yüze (1957), Cemile (1958), İlk Öğretmenim (1962), Dağlar ve Steplerden Masallar (1963), Elveda Gülsarı (1966), Beyaz Gemi (1970), Selvi Boylum Al Yazmalım (1970), Fuji Dağı'nın Tepesi (1973), Gün Olur Asra Bedel (1980), Darağacı-Dişi Kurdun Rüyaları (1988) bulunuyor.
 
Türkiye, Aytmatov'u 1970'te kaleme aldığı ve Türkiye’de sinemaya uyarlanan "Selvi Boylum Al Yazmalım" adlı romanıyla tanıdı.
 
Aytmatov, 1966-1989 yılları arasında Sovyetler Birliği Parlamentosunda milletvekili olarak görev yaptı.
 
Sovyetler Birliği'nin dağılması ve Kırgızistan'ın bağımsızlığına kavuşmasından sonra edebi çalışmalarının yanı sıra ülkesini Lüksemburg, Belçika ve Hollanda'da büyükelçi olarak temsil eden Aytmatov, AB, NATO, UNESCO ve Benelüks ülkelerinin Kırgız delegeliğini de üstlendi.
 
Aytmatov, 2008'de Rus televizyon kanalının belgesel çekimleri için gittiği Tataristan'ın başkenti Kazan'da ani böbrek rahatsızlığı geçirdi, tedavi için götürüldüğü Almanya'da 10 Haziran 2008'de 79 yaşında hayatını kaybetti.
 
Mezarının, babası Toleykul Aytmatov'un yanında olmasını vasiyet eden Aytmatov, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Ata Beyit Ulusal Anıt Mezarlığı'nda defnedildi.
 
Eşi hayatta olan Aytmatov'un 3 oğlu ve bir kızı bulunuyor.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir