blank

Aydın Doğan Ödülü Arif Sağ’a Verilecek

blankAydın Doğan Ödülü
Arif Sağ'a Verilecek
 
blankHer yıl kültür, sanat, edebiyat ve bilim alanlarında, yaratıcılıklarıyla başarıya ulaşmış kişileri ödüllendirmek amacıyla verilen "Aydın Doğan Ödülü"ne bu yıl Türk halk müziği sanatçısı Arif Sağ layık bulundu.
 
blankAydın Doğan Ödülü etkinliği Aydın Doğan Vakfı tarafından, 1996'dan bu yana gerçekleştirilliyor.  Bu etkinlik kapsamında mesleğinde yaratıcı, gerek ulusal gerekse uluslararası platformlarda Türk kültürünün tanınırlığını artırıcı çalışmalarda bulunan kişiler ödüllendiriliyor.
 
Bu yıl Türk halk müziği alanında verilen ödül sanatçı Arif Sağ'a takdim edilecek. Arif Sağ, Türk Halk Müziği ve bağlama alanında özgün arayışlarını yoğunlaştırarak sürdürmüş bir sanatçı. Anadolu müziğinin dünyaya tanıtılmasına ciddi katkılarda bulunmuş, eğitim çalışmalarıyla yeni kuşakların yetişmesini sağlamış, bağlama çalgısında bir ekol yaratmıştır.
 
Aydın Doğan Ödülleri bugüne kadar Adalet Ağaoğlu, Emre Kongar, Ara Güler, Melih Cevdet Anday, İlber Ortaylı, Nuri Bilge Ceylan, Mehmet Özbek, Selim İleri ve Orhan Pamuk'a verildi. Aydın Doğan Ödülleri, Türk insanının kültürünü ve yaşam kalitesini yükseltmek, Türkiye'de kültür, sanat, bilim eserlerini, yaratıcılarının kişiliğinde ödüllendirme amacını taşıyor.
 
Sanatçı Arif Sağ, ödülünü Nisan ayında düzenlenecek törenle alacak.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir