blank

25. İstanbul Caz Festivali

blank250’yi Aşkın Sanatçı
27 Farklı Mekân
 
25. İstanbul Caz Festivali
26 Haziran – 17 Temmuz
Tarihleri Arasında
İstanbul’da 
 
blankİstanbul Caz Festivali, 26 Haziran – 17 Temmuz tarihleri arasında 250’yi aşkın sanatçıyı İstanbul’un 27 farklı mekânında ağırlayacak. Festival, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından gerçekleştiriliyor.
 
blankİstanbul Caz Festivali’nin 25. yılına özel konukları arasında açıklanan ilk isim: Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve aktör Nick Cave ile grubu The Bad Seeds.
Nick Cave & The Bad Seeds 10 Temmuz Salı akşamı KüçükÇiftlik Park’ta hayranlarıyla buluşacak.
 
blankFestivalin bu yılki diğer sürprizleri: Rock tarihinin tartışmasız en muazzam vokallerinden Robert Plant ve grubu The Sensational Space Shifters. Aşk, melankoli ve başkaldırının ses bulduğu müthiş baladlarıyla Benjamin Clementine. Duyuları kategorilere sınırlı kalmadan kucaklayan müziği ve etkileyici vokaliyle Melody Gardot.
blankYüksek enerjisi ve sesiyle caz ve swing’in altın çağını popüler türlere yaklaştıran Caro Emerald.  
blankModern caza dair yepyeni adımlar atan Toronto çıkışlı saksofon, davul, klavye ve bas gitar dörtlüsü BADBADNOTGOOD. Çığır açıcı bakış açısıyla caza kendi ruhunu katan piyano virtüözü Robert Glasper ve New York sahnesinin yükselen yıldızları trompette Christian Scott. Mülti – enstrümantalist Taylor McFerrin. Bas gitarist Derrick Hodge, Kendrick Lamar’ın hitlerinin arkasındaki isim Terrace Martin’den oluşan yeni grubu R+R=Now. Modern cazı Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afro-Amerikan etkileriyle harmanladığı stiliyle  kitleleri sürükleyen Avishai Cohen. Bestelerinde caz, dünya müziği ve latin ezgilerini özgürce bir araya getiren Omar Sosa ve tutkulu vokali ve kemanıyla ona eşlik edecek Küba asıllı  Yiliañ Canizares..
 
blankSOCAR Türkiye desteğiyle hayata geçirilen “Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” ikinci kez 27-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
 
blank“Parklarda Caz” konserleri ve Kadıköy yakasında festival içinde festival deneyimi yaşatacak “Gece Gezmesi” bu yıl da devam edecek. Tüm gün sürecek konserler ve atölye çalışmalarıyla bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek “Çocukça Bir Gün” başlıklı etkinlik de  ‘minik’ cazseverleri mutlu edecek. Festivalin ücretsiz etkinlikleri, bu sene “Parklarda Caz”ın gelenekselleşen mekânı Fenerbahçe Khalkedon ve Fenerbahçe Parkı’nın yanı sıra Beylikdüzü Yaşam Vadisi Parkı’nda gerçekleşecek.
 
Festivalde Farklı Mekânlarda Farklı Deneyimler
 
Bu sene de 25. İstanbul Caz Festivali, farklı mekânları konser mekânına çevirerek izleyicilere yeni konser deneyimleri yaşatacak.
blankFestival konserlerine bu yıl ev sahipliği yapacak  27 mekân arasında festivalin 25 yıllık geçmişinde unutulmaz bir yeri olan ve bu sene tekrar festival konserlerine ev sahipliği yapacak olan Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nin yanı sıra, bu yıl ilk defa festivalde kullanılacak olan, Beyoğlu’nun en eski binalarından Venedik Sarayı’nın bahçesi de yer alıyor.
 
Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü
 
blank25. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü, festivalin açılış töreninde takdim edilecek..Ödüller İki önemli caz üstadı Nezih Yeşilnil ve Şevket Uğurluer’ ile ağız armonikası sanatçısı Ahmet Faik Şener’e veirelcek.
 
Balarısı Ahmet lakabıyla tanınan Ahmet Faik Şener,ağız armonikasının Türkiye'deki virtüözü olarak biliniyor. İlk armonikasına ilkokul yıllarında sahip oldu. Hukuk öğrenimi gördüğü üniversite yıllarında ilk topluluğunu kurdu. Piyanoda Şerif Yüzbaşıoğlu, flütte Şefik Uyguner ile beraber kurduğu topluluğuyla bir yandan şarkı söylerken diğer yandan akordeon ve ritm aletleri çaldı.
blankYıllarca yanında taşıdığı armonikasıyla her yerde klasik müzikten halk müziğine hemen her tür eseri yorumlaydı. Ahmet Faik Şener, ağız armonikası için yazılmış Malcolm Arnold ve  Marcello'nun obua konçertoları gibi pek çok besteyi seslendirdi.
 
blankNezih Yeşilnil genç yaşta mandolin ve gitar ile müzikle tanıştı.  1980’de edindiği kontrabas, çok ilgilendiği caz müziğini hayata geçirmesine neden oldu. Erol Pekcan, Nükhet Ruacan, Tuna Ötenel, Neşet Ruacan ve Önder Focan’la çalışmalar yaptı. Yeşilnil, 1992-1993’te Jak – Janet Esim Topluluğu ile üç kez Avrupa turnesine katıldı, 1996 yılında Eurovision Şarkı yarışmasında Türkiyeyi temsil eden grupta yer aldı. Uluslararası alanda da ismini duyurdu. Uluslararası caz festivallerinde pek çok dünya yıldızı ile aynı sahneyi paylaştı.
blankNezih Yeşilnil, halen kendi triosunun yanısıra caz ve etnik müzik yapan çeşitli gruplarla müzisyenlik hayatını sürdürüyor. 
 
blankPiyanonun efsane ismi Şevket Uğurluer, ilkokul yıllarında mandolinle müzik çalışmalarına başladı. Değişik enstrümanlardan sonra piyano ile devam etti. Henüz 17 yaşındayken Erol Büyükburç, Metin Ersoy, Kanat Gür ve Salim Ağırbaş’la birlikte ilk orkestralarını kurdu. Uğurluer, dönemin belli başlı orkestralarında çalıştıktan sonra 1961 yılında kendi adını taşıyan orkestrasını kurdu.
blank“Şevket Uğurluer ve Arkadaşları” adıyla devrin önemli şarkılarını seslendidi. Folk ve Klasik Türk Müziği eserlerini caz’a adapte etti. “Ana Beni Eversene”, “Not Responsible”, “Tombalacık Halimem”, “You” isimli 45’lik plakları o yılların en ilgi çekenleri arasında yer aldı. 1991’de yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’na besteci olarak katıldı. blankUğurluer, 20 yıl boyunca süren “Anılarla Müzik” adındaki performans programında televizyon izleyicilerini unutulmaz caz performansları ile buluşturdu.
 
blankFestival Çok Özel Bir Konserle Açılıyor
 
25. Yılda Nesiller Boyu Türkiye Cazı
26 Haziran 2018, 21.30, Zorlu PSM Ana Tiyatro
İstanbul Caz Festivali, çok özel bir proje ile  25. yılını kutluyor. Türkiye cazının yapıtaşları arasında yer alan sanatçılar  çok özel bir konse verecek.
blankBu yıldızlar topluluğu, Festival’in açılışında tarihe geçecek bir şölene tanıklık etmemizi sağlayacak.
 
blankTürkiye caz sahnesinin kilometre taşları olan solistler ve topluluklarından oluşan yıldızlar geçidi ve Kamil Özler şefliğindeki TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın solist ve bestecilerle seslendirdiği çeşitli yapıtlarla, geniş bir kesit sunacak.  
blankAli Perret, Ateş Tezer, Ayşe Gencer, Ayşegül Yeşilnil, Ayşe Tütüncü, Deniz Dündar, Emin Fındıkoğlu, Kerem Görsev. İlham Gencer, Neşet Ruacan, Nezih Yeşilnil, Nilüfer Verdi, Okay Temiz, Önder Focan, Sibel Köse, Şenova Ülker. Tuna Ötenel, Volkan Hürsever, Yahya Dai gibi usta isimlerin icra ve yapıtlarıyla katıldığı dev bir kadro ile gerçekleşecek konser, önümüzdeki yıllarda gelenekselleşmesi planlanan özel projelere öncülük edecek.
 
Yerli Sahnenin Parlayan Müzisyenleri Bu Sene de
“Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması”nda Bir Araya Geliyor
27-30 Haziran 2018
 
blankİlki geçtiğimiz yıl SOCAR Türkiye’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen “Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması”nın ikincisi 27-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
 
“Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması”, dünyaya açılan yeni müzisyenlerin ve projelerin etkin bir uluslararası temsilini sağlamayı amaçlıyor.
 
“Vitrin” kapsamında 27-30 Haziran tarihleri arasında, Türkiye’den 30’un üzerinde sanatçı ve topluluğun konseri gerçekleştirilecek.
              
Bu konserleri Türkiye ve yurtdışından davet edilecek 40’ın üzerinde uluslararası müzik profesyoneli izleyecek.Bu konserlere paralel olarak, düzenlenecek panel ve seminerlerle de uluslararası katılımcılara Türkiye güncel müzik sahnesi tanıtılacak. “Vitrin” kapsamında gerçekleştirilecek sektörel toplantılarla yerli ve yabancı müzik profesyonelleri buluşturulacak. Sanatçılarımızın yurtdışına açılmasını teşvik edecek ilişkilerin kurulması sağlanacak. 5.000 Euro değerindeki “SOCAR Türkiye İpek Yolu Turne Destek Ödülü” bu sene de verilecek.
 
Bu yıl “Vitrin” kapsamında Festival’deki çeşitli sahnelerde müzikseverlerle buluşacak isimler:
Klasik perdesiz gitarın mucidi ve üstadı Erkan Oğur.
Dörtlüsü, piyanistliği ve etkileyici vokaliyle de tanınan Selen Gülün.
Caz piyanisti, besteci, aranjör ve yapımcı Çağrı Sertel.
Besteleri dünyanın saygın orkestraları tarafından sahneye konan, Türkiye caz sahnesinin en başarılı davulcularından Ediz Hafızoğlu.
Bestelerinde, cazın yanı sıra funk, R&B, rock ve etnik unsurları birleştiren Ercüment Gül.
Lara Di Lara ile Levni’nin yepyeni projesi Alike Places.
Ayrıca Gece Gezmesi kapsamında bağımsız sahnenin yeni ve başarılı şu isimleri de Vitrin’e dahil olacak: Kalben, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Taner Öngür & 43.55, Islandman, Focan & Bıyıkoğlu Organic Expeditions, Nilipek ve Melike Şahin..
 
25. İstanbul Caz Festivali Programı
 
Festivalin 25. Yılında Yıldızlar Geçidi
 
Melody Gardot
27 Haziran Çarşamba, 21.00, Uniq Açık Hava Sahnesi
Amerikalı caz sanatçısı Melody Gardot Türkiye’deki ilk konserini 2009 yılında yine İstanbul Caz Festivali kapsamında verdi. Sanatçı, festivalin 25. yılında da ülkemizdeki çok sayıda hayranını sevindirecek. Melody Gardot, yıllar önce başından geçen ağır trafik kazası sonrasında, kendi şarkılarını yazmaya başladı.  Bu şarkılarla hayata tutunan sanatçı, aynı zamanda müziğin iyileştirici gücüne de sonsuz inanıyor. Aradan geçen 13 yıl içinde yayınladığı, dünya çapında büyük başarılar kazanan albümleri bu inancın belki de en güzel sonucu.
 
Benjamin Clementine
5 Temmuz Perşembe, 21.00, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi
Benjamin Clementine aşk, melankoli ve başkaldırının ses bulduğu baladlarıyla biliniyor. Hem tutkulu bir vokal hem de şarkı sözü yazarı ve şair. ilk kez 2013’te Jools Holland’ın sahnesinde kendini dünyaya tanıttı. Dinleyicilerinin duygu haritalarında melodileriyle sağlam bir yer edinmeyi başardı.Had safhada ilham verici bir sanatçı. Müziğinin çarpıcılığı konusunda otoritelerin adeta söz birliği ettiği yeni nesil bir deha. 2015 yılında ilk albümü At Least For Now ile Mercury Ödülü’nü kazandı. Nick Cave ve Tom Waits ile üç kahramanından biri olan Nina Simone’un izinden gitmeye devam etti. Geçtiğimiz yıl yayınladığı ikinci albümü I Tell A Fly ile müziğinin o sarsıcı tesirini bir kez daha kanıtladı. Benjamin Clementine’in, edebiyatla müziğin tek vücut olup izleyiciyi büyülediği teatral sahnesi kaçırılmaması gereken bir deneyim.
 
Nick Cave and the Bad Seeds // Lara di Lara
10 Temmuz Salı, 19:30, KüçükÇiftlik Park
Nick Cave, kırk beş yıllık müzik kariyeri boyunca çok sayıda sanatçıya ilham kaynağı odu. Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve aktör. 
Nick Cave ile sanatçının müzik kariyerinde ayrılmaz bir yeri olan Warren Ellis ve ekibin daimi birer parçası olmuş Thomas Wydler, Martyn P. Casey, Jim Sclavunos ile gruba son iki albümde dahil olan gitarist George Vjestica ile besteci ve perküsyonist kimliğiyle tanınan Toby Dammit’ten oluşan The Bad Seeds İstanbul Caz Festivali kapsamında 10 Temmuz Salı akşamı %100 Müzik desteğiyle uzun zaman hafızalardan çıkmayacak bir performansa imza atacak.  Nick Cave & The Bad Seeds’ten önce Dilara Sakpınar’ın grubu Lara di Lara gecenin açılışını yapacak.
 
Caro Emerald
11 Temmuz Perşembe, 21.45, Zorlu PSM Ana Tiyatro
Festivalin bu gecesinde Zorlu PSM Ana Tiyatro’yu Caro Emerald ışıltısı saracak. Sanatçı “Back It Up” ve “A Night Like This” gibi hit’leriyle 2009’dan bu yana müzik dünyasının enerjisi en yüksek seslerinden biri. Caro Emerald, çok kısa sürede zirveyle tanışıp, günümüz cazının fenomenlerinden birine dönüştü. 2017’nin sonunda Metropole Orkest işbirliğiyle MO x Caro Emerald EP’sini yayınlayan electro swing’in kraliçesi soluksuz Schindler’in sponsorluğunda gerçekleşecek bu geceyle İstanbul Caz Festivali sahnesine adını yazdıracak. Emprovize adımlarla süslediği vokalinin yanı sıra, sahne stiliyle de Caro Emerald’ın büyüsüne kapılmamak imkansız.
 
Robert Plant & The Sensational Space Shifters
17 Temmuz Salı, 21.00, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi
Led Zeppelin’in efsanevi sesi, rock tarihinin tartışmasız en muazzam vokal ve topluluk liderlerinden  Robert Plant. 11 yıl sonra yeniden İstanbul Caz Festivali'ne konuk oluyor. Bitmesi hiç istenmeyen hikâyeler anlatan eşsiz sesi. 70’lerdeki parıltılı Led Zeppelin günlerinden solo kariyerindeki unutulmaz yapıtlarına kadar kuşaklar boyu koruduğu yenilikçi müzikal tavrı. İzleyiciyi kendine bağlayan sahne duruşuyla Robert Plant, hafızalarda büyüleyici bir sayfa daha açacak., Grubu The Sensational Space Shifters eşliğinde, Matraş’ın sponsorluğunda 25. İstanbul Caz Festivali programında yer alacak. Robert Plant’in, son albümü Carry Fire’dan da şarkılar seslendireceği bu gece, izleyicilerin müzik atlaslarına gururla ekleyecekleri türden.
 
Caz Tutkunlarının Buluşma Noktası
 
Dave Holland, Zakir Hussain &  Chris Potter
29 Haziran Cuma, 21.30, Zorlu PSM Ana Tiyatro
İHer biri ayrı ayrı çığır açıcı işlerle anılan, çağdaş cazın üç dev ismi aynı sahnede buluşuyor. Dünya müziğiyle cazı harmanlayan tabla üstadı Zakir Hussain. DownBeat tarafından “dünyanın en çok incelenen ve ilham veren saksofoncusu” ilan edilen duayen Chris Potter. Bugüne kadar yüzlerce albümde kusursuz kayıtlarıyla var olan, bas gitarist ve besteci Dave Holland’. Dahiyane bir emprovizasyon üçlüsü olarak da tarif edilebilecek bu yıldızlar topluluğunun, görkemli caz diliyle baş döndürücü bir akşam!
 
Kurt Elling Quintet With Special Guest Marquis Hill 
6 Temmuz Cuma, 19.30, Uniq Hall
Grammy tarihine adını defalarca yazdıran, günümüzün en şiirsel ve dinamik caz vokallerinden Kurt Elling. Yükseklerde gezinmeyi seven sesi ve iddialı şarkı sözleriyle bu gecede festival sahnesini Marquis Hill’in trompeti eşliğinde taçlandıracak. Chicago cazını modernize eden en başarılı müzisyenlerden Marquis Hill. 2014’ten bu yana kariyerine New York’ta devam ediyor. Hill, solo projelerine odaklanmanın yanısıra, Marcus Miller ve Joe Lovano ile aynı sahneyi paylaşıyor. Festival gecesi, Kurt Elling ve Marquis Hill’in İstanbul’daki ilk buluşması olacak.
 
Avishai Cohen "1970"
3 Temmuz Salı, 21.00, Sultan Park Swissotel the Bosphorus
Caz füzyon tarihinin yaşayan en önemli piyanistlerinden Chick Corea’nın büyük keşiflerinden Avishai Cohen, bugün caz ve klasik müzik dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Müziğini geleneğe saygı ve yeni maceralara atılma coşkusu arasında dengeli bir alanda konumlandıran Avishai Cohen’in tınıları modern cazı Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afro-Amerikan etkileriyle harmanlıyor. Alıştığı suların kısmen dışına çıkıp yeni maceralara atıldığı, heyecan verici son albümü 1970 ile müziğini İstanbul Caz Festivali izleyicisiyle paylaşmak için şehre gelen virtüöz, Sultan Park’ın eşsiz atmosferinde gerçekleşecek caz dolu bir yaz akşamında sahneye çıkacak.
 
The Fred Hersch Trio
10 Temmuz Çarşamba, 21.30, Zorlu PSM Drama Sahnesi
21. yüzyılın en keşifçi caz sanatçılarından Fred Hersch, otuz yılı aşkın bir zamandır, solo resitalleri, ikili veya üçlü işbirlikleri ve 40’a yakın albümüyle övgülerin odağı olmaktan hiç vazgeçmedi. Birlikte çalıştığı onlarca müzisyenin arasında Joe Henderson, Art Farmer, Charlie Haden, Stan Getz ve Bill Frisell’in adlarını saymak dahi onun başarısını özetlemeye yetmiyor. Jason Moran’ın, “Lebron James basketbol sahnesinde neyse Fred de piyano başında odur” diyerek tarif ettiği, festivalin unutulmaz gecelerinden biri için izleyicinin karşısına çıkacak Fred Hersch’in sınır tanımayan müziği caz severleri etkisi altına alacak.
 
Fabrizio Bosso Quartet // Massimo Manzi Trio feat. Elif Çağlar
2 Temmuz Pazartesi, 20.00, Venedik Sarayı Bahçesi
Venedik Sarayı’nın tarihi atmosferinde gerçekleşecek bu gece, İtalya’nın en önemli caz davulcularından Massimo Manzi’nin, gitarda Domingo Muzietti, bas gitarda Massimo Giovannini gibi önemli müzisyenlerden oluşan üçlüsü Massimo Manzi Trio ile başlayacak. Bu üçlüye, caz müzisyeni Elif Çağlar enerjik vokaliyle eşlik edecek. Bu performansın ardından festival sahnesi, caz trompetinin ustalarından, bugüne kadar Enrico Pieranunzi, Rosario Giuliani, Charlie Haden ve Carla Bley’in de aralarında olduğu güçlü figürlerle işbirlikleri yapan Fabrizio Bosso’nun ve dörtlüsünün olacak. State of Art projesinin yeni adımı niteliği taşıyan ve sanatçının en çok hayranlık beslediği müzisyen arkadaşlarıyla sahnede olacağı konserde, piyanoda Julian Oliver Mazzariello, bas gitarda Jacopo Ferrazza ve davullarda Nicola Angelucci bu otantik müzik diyaloğunu bütünleyecek.
 
Yeni Nesil Cazcılar, Cazda Yeni Soluklar
 
R+R=Now
Robert Glasper / Taylor McFerrin / Derrick Hodge / Christian Scott / Terrace Martin  
6 Temmuz Cuma, 22.00, Uniq Açık Hava Sahnesi
En büyük ilham kaynağı Miles Davis’in çığır açıcı bakış açısıyla caza kendi ruhunu katan piyano virtüözü Robert Glasper, 90’larda alevlenen neo-soul hareketinin en yetenekli isimlerindendi. İlk albümünden bu yana Blue Note çatısı altında imza attığı birbirinden başarılı albümlerle üç Grammy ödülünün sahibi oldu. Bugün hip hop ve R&B’ye caz aşılamaya devam ediyor ve yeni grubu R+R=Now ile kendisi gibi, farklı müzik türlerini harmanlamaktan haz duyan müzisyen arkadaşları, multi-enstrümantalist Taylor McFerrin, bas gitarist Derrick Hodge, caz trompetçisi Christian Scott ve Kendrick Lamar’ın zirveyi yakalayan parçalarının arkasındaki isim Terrace Martin’i buluşturuyor. Henüz geçtiğimiz yıl kurulan, enerjisi her daim yüksek rakımda seyreden yıldızlar topluluğunun bu ilk İstanbul performansı olacak.
 
BADBADNOTGOOD / Zara McFarlane 
7 Temmuz Cumartesi, 20.30, KüçükÇiftlik Park Bahçe
Karayip ve reggae geleneğini caza ustalıkla yediren, İngiliz cazının büyük keşiflerinden Zara McFarlane, KüçükÇiftlik Bahçe’deki bu gecenin açılışını yapacak. Erken dönem Nina Simone ve Roberta Flack tınıları barındıran bu ışıltılı vokal, ilk albümü Until Tomorrow ile MOBO Ödülleri’nde “Best Act” kategorisinde aday gösterilerek büyük ilgi topladı. Geçtiğimiz yıl yayınladığı üçüncü albümü Arise da övgülerin adresi olmuş durumda. Modern caza dair yepyeni adımlar atan, Toronto çıkışlı BADBADNOTGOOD ise gecenin ikinci konuğu olacak. Kendrick Lamar’la işbirliklerine, Black Panther’ın orijinal film müzikleriyle devam eden grup, hip hop cover’larıyla da tanınıyor. Saksofon, davul, klavye ve bas gitar dörtlüsünün akıllarda yer edecek bir müzik şöleninin kapılarını aralayacağı BADBADNOTGOOD performansı izleyicilere yıldızlar altında istisnai bir gece yaşatacak.
 
Julian Lage Trio
11 Temmuz Çarşamba, 19.00, Zorlu PSM Drama Sahnesi
1997’de, sekiz yaşındayken keşfedilen Julian Lage’ın dehası o dönemde Jules Et Eight adlı, Oscar’a da aday gösterilen bir belgeselin konusu olacak kadar ilgi çekiciydi. Ertesi yıl Carlos Santana’nın sahnesine konuk oldu, 13 yaşında ise Grammy Ödülleri gecesinde sahne aldı. Başarısı çocukluk dönemiyle sınırlı kalmayıp artarak devam eden cazın genç virtüözü Julian Lage bugün 30 yaşında ve şimdiden başarı tahtasına, Gary Burton, Jim Hall, David Grisman, Béla Fleck ve Charles Lloyd gibi büyük isimlerle yaptığı işbirliklerini ve grup liderliğini yaptığı üç albümü yazmış durumda. Gelecek projeleri merakla beklenen Julian Lage, kusursuz tekniğini bu festival akşamında İstanbullu izleyiciyle paylaşacak.
 
Parisien-Peirani-Schaerer-Wollny "Out Of Land"
12 Temmuz Perşembe, 20.00, Zorlu PSM Drama Sahnesi
Avrupa cazının en karizmatik dörtlülerinden Parisien-Peirani-Schaerer-Wollny, sadece kendi sınırlarını değil enstrümanlarının da sınırlarını zorlamayı seven bir topluluk. Parlak kariyerlerini bu ortak projeyle pekiştiren İsviçreli vokal Andreas Schaerer, Alman piyanist Michael Wollny, Fransız akordiyoncu Vincent Peirani ve Fransız saksofoncu Emilie Parisien, bu birlikteliği geçtiğimiz yıl Out of Land albümüyle taçlandırdı. Topluluğun Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde gerçekleştireceği hayli karakteristik performans, yüksek seviyede bir heyecanla açılan ve kusursuz bir kapanışla sonlanan bu albümün hazinelerini keşfe çağırıyor. Proje gruplarının doğası gereği, tekrarına belki de bir daha rastlanmayacak bu ender buluşma bu özelliğiyle ilgiyi üzerinde topluyor.
 
Knower ve diğer sürprizlerle caz dans pistine taşınıyor!
13 Temmuz Cuma, 21.00, Beykoz Kundura
Bugüne kadar Kamasi Washington, Ibeyi, JUNUN, Bokante gibi isimlerle modern cazın dönüşümüne sahne olan ve son yıllarda fesvalin en sevilen mekânlarından birine dönüşen Beykoz Kundura’da yine son yılların en heyecan verici isimleri art arda sahne alacak. Gecenin kapanışı yapacak ismin daha sonra açıklanacağı etkinlikte ön grup baş döndürücü dinamizmi ile dinleyenleri kendine hayran bırakan elektronik müzik ikilisi Knower. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Beykoz Kundura’ya tekneyle ulaşım sağlanacak. Ayrıntılar caz.iksv.org’dan takip edilebilir. Bu etkinlik Beykoz Kundura’nın değerli işbirliğiyle gerçekleştirilecek.
 
Farklı Coğrafyalar, Farklı Sesler
 
Erkan Oğur Quartet // Shahin Novrasli Trio
30 Haziran Cumartesi, 19.30, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras
Bugüne kadar dünyanın önemli caz sahnelerinde yer alan piyanist ve besteci Shahin Novrasli, Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki bu etkileyici gecenin ilk konuğu. Egzotik ve yumuşak melodileri güçlü ve keskin armonilerle bezediği müziği, Shahin Novrasli’nin erken yaşta edindiği klasik müzik bilgisinin Azerbaycanlı kökenlerinden doğan geleneksel folk ilhamıyla kesişmesinin hayranlık uyandırıcı bir sonucu olarak izleyiciye ulaşıyor. SOCAR Türkiye sponsorluğunda gerçekleştirilecek konserde Shahin Novrasli’den sonra festival sahnesini Erkan Oğur onurlandıracak. Folk, caz, blues sanatçısı, klasik perdesiz gitarın mucidi ve üstadı Erkan Oğur, kendine has enstrüman hakimiyetiyle unutulmaz bir müzik deneyimi vadediyor. Erkan Oğur’un sahneye Can Çankaya, Matt Hall ve Turgut Alp Bekoğlu ile çıkacağı etkinlik, bu dörtlünün enstrümanlarının eşsiz birlikteliği sayesinde duyguların coşkuyla dile geleceği bir yaz gecesini işaret ediyor.
 
Adam Baldych & Helge Lien Trio with Tore Brunborg "Brothers" 
4 Temmuz Çarşamba, 21.00, Sultan Park Swissotel the Bosphorus
Günümüz cazının en önemli keman virtüözlerinden, caz kemanına yepyeni bir soluk kazandıran, bir anlamda kendi lügatını yaratan Adam Baldych, Helge Lien Trio ve Tore Brunborg ile DHL’in sponsorluğunda İstanbul Caz Festivali sahnesinde buluşuyor. Adam Baldych’e sahne arkadaşlığı yapacak Norveç menşeli caz piyanisti ve besteci Helge Lien’in müziği Bill Evans’ın melodik çizgilerle örülü piyano stili, Keith Jarrett’ın hikâyeler ören keşifçiliği ve Brad Mehldau’nun incelikli anlatımının eşsiz bir harmanı olarak kendine hayran bırakıyor. Çağdaşı ve geleceği yakalarken, çocukluğunun folk ezgilerini de müziğine katıyor. Gecenin üçüncü kahramanı, besteci ve saksofoncu Tore Brunborg ise Norveç caz sahnesinin bir başka yıldızı. Bu etkileyici üçlü geçtiğimiz yıl birlikte yayınladıkları Brothers albümünden parçalarla, Sultan Park’ın kendine has atmosferinde, bir yaz akşamında bir araya gelecek.
 
Anat Cohen & Marcello Gonçalves
9 Temmuz Pazartesi, 19.00, Zorlu PSM Drama Sahnesi
Klarneti ve saksofonuyla Anat Cohen, performans alanını her daim bir kutlama alanı olarak görüyor ve müziğinin çevresinde bir araya gelen izleyiciyi bu kutlamanın bir parçası yapıyor. Anat Cohen’e bu festival gecesinde ayrıca, Outra Coisa albümü ile Grammy’ye birlikte aday olduğu Brezilyalı gitarist Marcello Goncalves eşlik edecek. İkili, çığır açıcı işleriyle tanınan besteci Moacir Santos’un bestelerine kendi duygularıyla yeni bir soluk katacak. Brezilya ezgileri ve caz öğelerinin güçlü melodilerle birlikte başrolde olacağı bu renkli gecenin yüksek enerjisi izleyiciyi tesir altına alacak.
 
Omar Sosa & Yilian Cañizares “Aguas”
9 Temmuz Pazartesi, 21.00, The Marmara Esma Sultan Yalısı
Omar Sosa, melodileriyle Afrika ve Küba kökenlerine her zaman atıfta bulunurken, bestelerinde caz, dünya müziği ve latin caz unsurlarını özgürce bir araya getiriyor. Amerikan cazını gizli gizli dinleyebildiği Küba’daki ilk gençlik yıllarından sonra, bu büyük ilgiyi müziğinde yaşatacak birbirinden başarılı albümlere imza attı. Çokkültürlülüğe saygıyı kendine düstur edinerek yaptığı bestelerle Latin cazına kendine özgü bir renk ve coşku kattı. Bugüne dek 7 kez Grammy’ye aday gösterilen, her yıl dünya genelinde 100’ün üzerinde konser veren piyano üstadı Omar Sosa, coşkusunu nihayet İstanbul Caz Festivali’ne de taşıyor. Omar Sosa’ya, tutkulu vokali ve kemanıyla eşlik edecek Küba asıllı Yilian Cañizares ise klasik müzik sevgisini caz, salsa ve Afrika ritimleriyle süsleyen nadir bir yetenek.
 
Türkiye’den Cazın ve Güncel Müziğin En Başarılı İsimleri
 
Çağrı Sertel “Instant” // Alike Places
27 Haziran Çarşamba, 22.00, Salon İKSV
Çağrı Sertel’in, 12 yaşındayken klavyeyle başlayan müzik ilgisi, kendi şarkılarını yazma heyecanıyla devam etti ve güçlü bir kariyere dönüştü. Caz piyanisti, besteci, aranjör ve yapımcı Çağrı Sertel’in, modern caz ve progresif çizgisini etnik unsurlarla süslediği Instant’tan parçalar sunacağı Salon sahnesi, sanatçının özgür müziğiyle yeni ufuklara açılacak. Çağrı Sertel’den önce ise Lara Di Lara ve Levni’nin yepyeni projesi Alike Places, indie R&B, IDM ve hiphop kıyılarında gezinen sesler olarak cereyan edecek.
 
Selen Gülün "Kadınlar Matinesi"
29 Haziran Cuma, 19.00, Zorlu PSM Drama Sahnesi
Besteleri dünyanın saygın orkestraları tarafından sahneye konan, besteciliğiyle olduğu kadar piyanistliği ve etkileyici vokaliyle de tanınan, Türkiye’nin en başarılı müzisyenlerinden Selen Gülün, ayakları yere çok sağlam basan Kadınlar Matinesi projesini İstanbul Caz Festivali sahnesine taşıyor. Proje fikri ilk olarak, 2011’de Donne in Musica vakfının Selen Gülün’den, Roma Donne in Jazz festivalinde, Türkiye’den üretken kadın müzisyenlerin son dönem işlerinden derlenmiş bir seçkiyi İtalyan müzisyenlerle birlikte seslendirmesini istemesiyle ortağa çıkıyor. Aradan geçen yıllar içinde proje olgunlaşıyor ve 2017’ye gelindiğinde projeyle aynı adı taşıyan Kadınlar Matinesi albümü yayınlanıyor. 10’un üzerinde kadın sanatçının, besteleri, enstrümanları ve vokalleriyle hayat verdiği bu albüm, yarattığı dayanışma çemberiyle Türkiye tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyor.
 
Ediz Hafızoğlu // Sürpriz Sanatçı
29 Haziran Cuma, 22.00, Zorlu PSM Studio
Türkiye caz sahnesinin en başarılı davulcularından, değişimin sonsuz gücüne adadığı ikinci stüdyo albümü 13’ü bu yıl yayımlayan Ediz Hafızoğlu, karanlıktan aydınlığa, karmaşadan düzene doğru evrilen değişken hislerine ustalıkla tercüman ettiği parçaları ve sınırlara takılmadan var ettiği müziği sizi de kendine bağlayacak. Ediz Hafızoğlu’ndan önce sahne alacak isim daha sonra açıklanacak.
 
Gece Gezmesi
28 Haziran Perşembe, 19.00, Kadıköy-Moda
Vodafone Freezone sponsorluğunda gerçekleştirilen ve üç yılda da bütün biletleri tükenen Gece Gezmesi, dördüncüsüyle Kalben, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Taner Öngür & 43.55, Islandman, Focan & Bıyıkoğlu Organic Expeditions, Nilipek, Melike Şahin gibi bağımsız sahnenin en heyecan verici ve alternatif isimleriyle Club Quartier, All Saints Moda Kilisesi, Moda Kayıkhane, Moda Sahnesi, Baba Sahne, Ağaç Ev, KargART, Bant Mag. Havuz / BİNA, Zor gibi Kadıköy’ün sevilen mekânlarına yayılacak.
 
 “Çocukça Bir Gün” İle Minik Cazseverler
Sakıp Sabancı Müzesi’nde Buluşuyor
 
25. İstanbul Caz Festivali bu yıl ikinci kez bir çocuk etkinliğine programında yer veriyor. 7 Temmuz Cumartesi günü Sakıp Sabancı Müzesi’nde bulunan The Seed’de saat 14.30’da başlayacak “Çocukça Bir Gün” başlıklı etkinlikle, ayrıntıları yakında açıklanacak konserler, atölyeler, eğitim programları ve sergilerle çocukların hem müzikal yönlerini keşfedeceği hem de eğleneceği dolu dolu bir cumartesi günü geçirebileceği dolu dolu bir program olacak.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir