DJ İle Aşık Veysel

BÜLENT SAĞLAM

BÜLENT SAĞLAM
DJ İle Aşık Veysel
 
Dostlar yine Aşık Veysel’i hatırladı. 25 ekim 2014, Aşık Veysel’in 120. Doğum yıldönümüydü. Koca Veysel  “dostlar beni hatırlasın” diye vasiyet etmişti, o gün bugündür dostlar Veysel’i hiç unutmadı. Onun Şarkışla'dan yükselen hüzünlü sesini hala bütün dünya duyuyor.

Halk irfanının en önemli temsilcilerinden biri olan Veysel;  aşk, gurbet, insan ve tasavvuf konularında yalnızca dil ile söylenemeyecek derinlikte şiirlerin ve türkülerin sahibidir.

Türkülerinde sıkça geçen gönül, bu muhteşem eserlerin asıl kaynağı olsa gerektir. ”Kalpten kalbe yol vardır” demişler; Veysel’in gönlünden yola çıkan kelimeler, ezgiler,  üstünden asır geçmesine rağmen zamanları aşarak bugün bile  çağın kirlettiği örselenmiş gönüllerimizde kendine yer buluyor,

veyselAşık Veysel’in Doğumunun 120. Yılında çeşitli etkinlikler yapıldı, onun türküleri bi daha söylendi. Bütün bu olan bitenlerin içinde kalıcı olacak bir “anma albümü” sessiz sedasız dinleyicisiyle buluştu.Dokuzsekiz Müzik etiketiyle yayınlanan "Yeniden Aşık Veysel" albümü hafıza tazelemek  için harika bir fırsat olabilir.

Dokuzsekiz Müzik yapım şirketi 2002 yılından bu yana müzik albümleri üretiyor. Bilenler bilir usta televizyoncu Ahmet Çelenk’in şirketidir. Firmanın yüksek ratingli çok sayıda popüler albümü var. Bunların yanında böyle bir albüm üretilmesi bir tür sosyal sorumluluk projesi gibi duruyor.

Albüm bir İzzet Öz projesi imiş.Konuyla ilgili bir açıklama yapan Öz şunları söylemiş:

"Yeniden Aşık Veysel" albümü son yıllarda duymaya başladığımız yeni bir akımın devamı gibi düzenlenmiş.İlk olarak Anadolu’nun kayıp Şarkıları projesinde türkülerin altyapısında modern hatta techno tarzda düzenlemelerle karşılaşmış, ilk önce şaşırmış ama sonra benimsemiştik. Bu benimsemeyi şu şekilde bir benzetmeyle izah edebilirz: Türküler su gibi temiz ve saf bir yapıda oldukları için yeni kapta ya da başka katkılarla da sunulsa kolay benimsiyoruz çünkü özünnde arı bir su olduğunu biliyoruz doku uyuşmazlığı yaşamıyoruz..

Albümün altyapılarında DJ düzenlemeleri kullanılmış, bu altyapıların üstünde alışık olduğumuz Aşık Veysel türküleri ve onun bağlamasının sesi duyuluyor. Bu düzenleme yaklaşımını, edebiyatta, mimari, resim ve heyelde etkilerini çokça gördüğümüz post-modernizmin müzik sanatındaki etkisi şeklinde okuyabiliriz. Bu anlamda, DJ ile Aşık Veysel bir köy pınarının başında buluşmuş sanki.

"Yeniden Aşık Veysel" albümü, Veysel’in kendisini anlattığı bir konuşmayla başlıyor.Daha sonra hepsini ezbere bildiğimiz sekiz türkü sıralanıyor ve albümün sonunda Veysel’in kendi sesinden  Ömür Kervanı adlı şiiriyle son buluyor.Güzelliğin on par’ Etmez, Kara Toprak, Uzun İnce Bir Yol gibi unutulmaz türküler bu albümde yeniden sese bürünüyor.

120 yıl sonra Aşık Veysel’e iyi ki doğmuşsun diyen bu albüm arşivlerde hak ettiği yeri çoktan buldu bile. Şimde albümden bir bölümü haydi birlikte dinleyelim.

 

29 Ekim 2014 / Asanatlar

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir