blank

Arabalı Sinemada “Casablanca” Nostaljisi

Casablanca afiş sbHollywood klasikleri arasında yer alan 1942 yapımı "Casablanca" filmi klasik araçlardan izlenecek.

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) tarafından Cemile Sultan Korusu'nda gerçekleştirilecek etkinlikte, Hollywood klasikleri arasında önemli yeri olan 1942 yapımı "Casablanca" filmi klasik araçlardan izlenecek.

Derneğin yazılı açıklamasına göre, 25 Temmuz'da yapılacak etkinlikte klasikseverler eşsiz bir tarihi dokuda, bir döneme damgasını vurmuş, 1950'li ve 1960'lı yıllarda üretilmiş otomobilleriyle adeta geçmişe yolculuk edecek.

Casablanca İKOD etkinlik afişiBin metrekarelik alanda, 50 klasik araçla gerçekleştirilecek arabalı sinema gecesinde, Michael Curtiz’in yönetmenliğini yaptığı, Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman'ın başrollerini paylaştıkları, ABD Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi aşk filmi seçilen 1942 yapımı "Casablanca" filmi gösterilecek.

Filmde, Humphrey Bogart'ın kullandığı 1940'lı yıllara ait Buick marka aracın bir muadili de filmden görsellerle süslenmiş şekilde, kurulacak dev perdenin yanında hazır bulunacak. Makinist ise kullanacağı ekipmanlarla birlikte klasik üstü açık bir kamyonetin üzerinde yer alacak.

Filmin, yarım asrı devirmiş Chevrolet, Buick, Desoto, Ford, Plymouth, Pontiac gibi artık klasikleşmiş araçların içinden izleneceği gecede, ses de ayarlanacak özel frekansla otomobillerin kendi hoparlörlerinden dinlenebilecek.

Nostaljik kostümlerle araçlara mısır, gazoz, dondurma servisi yapacak sinema çalışanlarının da bulunacağı etkinlikte, klasikseverler de dönemin ruhunu yansıtan gözlük şapka, fular gibi aksesuarlar takacak.

Filmin gösterimi öncesinde rock'n roll parçalar eşliğinde dansların da yapılacağı etkinlikte nostaljik romantizm rüzgarları esecek.

Arabalı sinemalar, bir dönem yurtdışında ailece gidilebilecek popüler eğlence mekânlarına dönüşmüş, Türkiye'de de yazlık sinema formatında hayata geçirilmişti.

_______________

Casablanca filminin ilk gösterimi, 1942 yılının 23 Kasım günü New York'ta yapıldı. Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Claude Rains ve Paul Henreid gibi dönemin usta oyuncularının başrol oynadığı 'Casablanca', gösterime girdiği 1943 yılında En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo dallarında Oscar aldı.

Murray Burnett'in Everybody Comed to Rick's adlı yayımlanmamış oyununu 20 bin dolar gibi çok yüksek bir rakamla satın alan Warner Brothers şirketi tarafından 1942'de yapılan filmin belki de en ilginç özelliği, senaryosunun sürekli yeniden yazılmış olması. Film, ABD Film Enstitüsü tarafından 2002 yılında tüm zamanların en iyi aşk filmi seçildi.

"Kazablanka", 1989 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verildi,

Filmin konusu II. Dünya Savaşı'nın ilk zamanlarında geçmektedir. Çek direniş örgütünün lideri Victor Lazlow, Alman toplama kampından kaçarak Casablanca'ya gelir. Amacı Lizbon'a, oradan da ABD'ye iltica etmektir.

Fakat bütün umutları, şans eseri Casablanca'nın en meşhur gece kulübünün sahibi olan Rick'e bağlanmıştır. Rick, kaçış için gerekli olan pasaportlara sahip tek kişidir.

Öte yandan Rick'in, Victor'un yakalanması ya da ölmesi için önemli bir nedeni vardır. Victor'un karısı Ilsa, Rick'in bir zamanlar kendisini terk ettiğine inandığı ve kalbinin derinliklerine gömdüğü büyük aşkıdır.

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir