blank

Winston Groom Vefat Etti

Winston Groom Vefat EttiEdebiyat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Forrest Gump  
Romanının Yazarı
Winston Groom
Vefat Etti
 
Forrest Gump romanının yazarı Winston Groom vefat etti
 
Tüm dünyada Forrest Gump romanıyla tanınan Amerikalı yazar Winston Groom 77 yaşında hayatını kaybetti.
 
Winston Groom Vefat EttiABD'nin Alabama eyaletine bağlı Fairhope Belediyesi Başkanı Karin Wilson, Winston Groom'un hayatını kaybettiğini duyurdu. Wilson, 77 yaşındaki ünlü yazar Groom'un çarşamba günü öldüğünün ailesi tarafından kendisine bildirildiğini belirtti.
 
Alabama Valisi Kay Ivey, eyaletin en yetenekli yazarlarından birini kaybettiklerini ve Groom'u Forrest Gump karakterinin yaratıcısı olarak hatırlayacaklarını belirtti.
 
Yazarın romanından uyarlanarak aynı isimle çekilen "Forrest Gump” filmi 1994'te altı dalda Oscar ödülünün sahibi olmuştu.
 
Winston Groom Vefat EttiGroom, "Forrest Gump" ile tanınmasına karşın Amerikan iç savaşı da dahil olmak üzere gerçek olaylara dayanan 16 roman yazdı.
 
Amerikalı yazarın Vietnam Savaşı sırasında bir denizciyi takip ederek yazdığı "Düşmanla Sohbetler" adlı kitabı da 1984'te Pulitzer Ödülü finalisti olmuştu.
 
blankWinston Groom, 23 Mart 1943’de Washington’da doğdu.  En çok Robert Zemeckis'in yönettiği 1994 yapımı popüler film Forrest Gump'a uyarlanan Forrest Gump romanıyla tanındı..
 
Film kültürel bir fenomen olarak kabul edildi ve altı dalda Oscar Ödülü kazandı 1995'te “Gump and Co.” adlı bir devam filmi yayınladı. Ayrıca Amerikan İç Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı gibi çeşitli konularda çok sayıda eser yazdı.
 
blankAlabama'daki Mobile County'de büyüdü ve burada Üniversite Askeri Okuluna gitti. Groom'un ilk arzusu babası gibi avukat olmaktı; ama bunun yerine, üniversitede editörlük yaparken yazar olmayı seçti.
1965'ten 1967'ye kadar Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'nda ve Vietnam Savaşı'nda görev yaptı.
Vietnam'dan döndükten sonra bir Washington DC gazetesi olan Washington Star'da muhabir olarak çalıştı.Groom, roman yazarak kariyer yapmak için istifa etti. Groom'un ilk romanı, 1978'de yayınlanan Better Times Than These'du.
 
1985'te Groom, Forrest Gump romanı üzerinde çalışmaya başladığı Alabama'ya geri döndü. Forrest Gump 1986'da yayınlandı. Ancak, kitap pek satmadı. Roman daha sonra aynı adla filme uyarlandı 1994 yılında, Tom Hanks’ın başrolünü üstlendiği Forrest Gump filmi, romanı en çok satanlar statüsüne taşıdı. Roman dünya çapında 1,7 milyon adet sattı. Bununla birlikte, Paramount Pictures, filmin kârlılık rakamlarını azaltmak için Hollywood muhasebesini kullandı ve Groom, filmdeki %3'lük kâr payı için ödeme alamadı.
 
Groom, 1969'dan 1974'teki boşanmalarına kadar Ruth Noble ile evlendi. 1987'de Anne Clinton Bridges ile evlendi ve bir kızları oldu.
 
Groom, Alabama'da yaşadı ve Fairhope'da 16 Eylül 2020'de 77 yaşında hayatını kaybetti.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir