blank

Uzun Zaman Önce Filmi Sinemalarda

Uzun Zaman Önce Filmi SinemalardaYönetmen
Cihan Sağlam’ın
Uzun Zaman Önce
Filmi Sinemalarda
 
Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği Uzun Zaman Önce filmi sinemalarda
 
Uluslararası prömiyeri Silk Road Uluslararası Film Festivali’nde yapılan Uzun Zaman Önce filmi 11 Eylül 2020 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda.
 
Uzun Zaman Önce Filmi SinemalardaFilm Geçtiğimiz yıl Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Serdar Orçin), Boğaziçi Film Festivali’nde de En İyi Kadın Oyuncu (Nihan Okutucu Dengiz) ödüllerini kazandı.
 
Uzun Zaman Önce Filmi SinemalardaFilmin oyuncu kadrosunda Onur Dikmen, Serdar Orçin, Reha Özcan, Nihan Okutucu Dengiz, Sevinç Erbulak, Esra Bezen Bilgin, Ümit Çırak, Zeynep Kaçar ve Murat Garipağaoğlu var.
 
Müziklerini Uygur Yiğit’in, görüntü yönetmenliğini Deniz Pişkin’in yaptığı filmin sanat yönetmenliğini de Ufuk Özek üstlenmiş.
 
Film için Notlar
 
blankFilm, doğup büyüdükleri Anadolu kasabasında, taş ocağı sahibi otoriter babalarının gölgesinde yaşayan iki kardeşi ve suç ortağı oldukları cinayetin ardından yaşananları konu alıyor.
 
blankDram-gerilim türündeki film; suç ve kefaretin köklerini, baba ve oğul ilişkisinin çıkmazlarını, kadın ve erkek ilişkilerinin sevgisiz tarihini, aile kurumunun içinden anlamaya çalışıyor. ‘
 
Vicdan’ temasından yola çıkarak bir masumiyeti kaybediş hikâyesi anlatıyor. 
 
Yönetmenin sözleriyle, Uzun Zaman Önce, “Anadolu’da şehirleşmeye başlayan bir kasabada yaşayan otoriter bir baba ve gün geçtikçe babalarına dönüşmekten kaçamayan iki kardeşi anlatan bir masumiyeti kaybediş öyküsü”
 
Filmin Konusu
 
Uzun Zaman Önce, bir cinayet işleten iki kardeşin hayatına odaklanıyor. Genç bir adam olan Ahmet’in, yaşadığı kasabada kuaför dükkânı işleten karısı Sevgi ile sıradan bir hayatı vardır. Çiftin evliliklerinin üzerinde bir süredir kara bulutlar dolaşmaktadır. Ahmet, eşi ile arasındaki sorunun başka bir adamdan kaynaklandığını düşünmektedir. Karsının kendisini aldattığından şüphelenen Ahmet'in bu düşüncesi, kasabaya bir yabancının gelmesi ile iyice artar. Ahmet'in kardeşi olan Mehmet'in hayatı, bir gece yarısı köhne bir gaz istasyonunda bulunduğu sırada aldığı telefonla alt üst olur. Telefonun ucunda kardeşi Ahmet vardır ve kendisinden yardım istemektedir. Kardeşine yardım etmekten başka çaresi olmayan Mehmet, vakit kaybetmeden kardeşinin yanına gider. Bir araya gelen iki adam, kendilerini işledikleri cinayetin ortasında bulur.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir