Türkiye’nin Oscar Adayı 7. Koğuştaki Mucize

Türkiye'nin Oscar AdayıYönetmen
Mehmet Ada Öztekin'in
7. Koğuştaki Mucize Filmi
Türkiye'nin Oscar Adayı
 
Türkiye'nin En İyi Uluslararası Film Oscar adayı, Mehmet Ada Öztekin'in yönetmenliğini yaptığı 7. Koğuştaki Mucize filmi oldu
 
Yönetmen Mehmet Ada Öztekin'in "7. Koğuştaki Mucize" filmi, 93'üncü Akademi Ödüllerinde yarışmak üzere, Türkiye'nin En İyi Uluslararası Film Oscar adayı olarak belirlendi.
 
Türkiye'nin Oscar AdayıKültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 16 kişilik Seçici Kurul, 93'üncü Akademi Ödülleri (Oscar) En İyi Uluslararası Film Dalı'nda Türkiye adayını belirledi.
 
Seçici Kurul'un bugün gerçekleştirdiği toplantıda, Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliğine başvuran 23 film değerlendirildi.
 
Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin'in yaptığı "7. Koğuştaki Mucize" filmi, kurul tarafından Türkiye'nin En İyi Uluslararası Film Oscar adayı olarak belirlendi.
 
7. Koğuştaki Mucize
 
Türkiye'nin Oscar AdayıTürkiye'nin Oscar adayı olan film, kızı ile aynı zeka yaşına sahip bir babanın adalet arayışını konu ediniyor.
 
Çukur dizisiyle yıldızı parlayan yetenekli oyuncu Aras Bulut İynemli, filmde başrolde oynuyor. İynemli, filmde kızına kavuşmak için mücadele veren zihinsel engelli bir baba olan Memo’yu canlandırıyor.
 
Daha önce Locman filmindeki performansıyla izleyenlerin takdirini toplamayı başaran minik oyuncu Nisa Sofiya Aksongur, Aras Bulut İynemli ile başrolü paylaşıyor. Aksongur, bu filmde Memo’nun (Aras Bulut) 7 yaşındaki kızı “Ova” karakterini canlandırıyor. 
 
İynemli ve Aksongur’a İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal, Yurdaer Okur, Sarp Akkaya, Yıldıray Şahinler, Deniz Celiloğlu. Gülçin Şahin Kültür, Ferit Kaya, Cankat Aydos, Hayal Köseoğlu. Doğukan Polat ve Serhan Onat gibi usta ve genç oyuncular eşlik ediyor.
 
Hafızalardan silinmeyecek bir öykü. Sıkıyönetim yıllarında (1983) bir Ege kasabasında geçen film, haksız yere hapse atılan Memo ile kızı Ova’nın adalet arayışı ve kavuşma hikâyesi üzerine kurulu.
 
Filmin ismi sonradan değiştirildi. Başlangıçta ismi “Yedi Numaralı Hücredeki Mucize” olan filmin adı sonradan “7. Koğuştaki Mucize” olarak değiştirildi.
 
Film, Lanistar Media ve Motion Content Group yapımı. Filmin müzikleri ise Hasan Özsüt’ün imzasını taşıyan Prag Filarmoni Orkestrası tarafından yapıldı.
 
Bir Güney Kore filmi olan Miracle in Cell No.7‘den uyarlanan filmin senaryosunu Kubilay Tat üstlendi. Senaryo süpervizörlüğünü ise Özge Efendioğlu gerçekleştirdi. Filmin ismi başta “Yedi Numaralı Hücredeki Mucize” iken Güney Kore yapımıyla birebir aynı olması istenmemiş olacak ki, ismi sonradan değiştirildi.
 
Filmin Konusu
 
7. Koğuştaki Mucize filmi 7 yaşındaki kızı ile aynı zekâ yaşına sahip bir babanın adalet arayışını anlatıyor. 1983 yılında bir Ege kasabasında küçük bir kız ölür. Ölen küçük kız sıkıyönetim komutanının kızıdır ve onun ölümünün sorumlusu olarak babaannesi ile yaşayan ve 7 yaşında bir kızı olan Memo görülür. Memo, her ne kadar suçsuz olduğunu anlatsa da kimse ona inanmaz. İdam cezasına çarptırılan Memo'nun yakınları adaletin sağlanması için uğraşırken, Memo ve kızı Ova'nın tek istediği birbirlerine kavuşabilmektir. Memo, bir mucize gerçekleşip idam cezasından kurtulabilecek midir?
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir