Son Kale Hacıbey Filmi Sinemalarda

Son Kale Hacıbey Filmi SinemalardaYönetmen
Konstantin Konovalov’un
Son Kale Hacıbey Filmi
Sinemalarda
 
Yönetmen Konstantin Konovalov’un Türkiye, Ukrayna ve Gürcistan ortak yapımı Son Kale Hacıbey filmi sinemalarda
 
Son Kale Hacıbey filmi 23 Ekim 2020 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda.
 
Son Kale Hacıbey Filmi SinemalardaFilmin oyuncu kadrosunda Deren Talu, Yurdaer Okur, Aleksandr Polovets, Oleg Simonenko, Aleksandr Sokolov, İrakli Maruaşvili ve Kate Şevçenko var.
 
Son Kale Hacıbey filmi, Osmanlı'nın son kalesi Hacıbey'de kılıçların gölgesindeki bir savaş ve aşk hikayesini anlatıyor.
 
Son Kale Hacıbey Filmi SinemalardaFilm, 18. yüzyıl sonlarında yaşanan Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Osmanlı ve Tuna Siçi Kazaklarının Hacıbey Kalesi için verdiği mücadeleye odaklanıyor.
 
Ukrayna'nın Odessa kentinde çekilen filmin senaryosunda yönetmen Konstantin Konovalov’la birlikte Yevhen Tymoshenko’nun imzası var.
 
Müziklerini Mustafa Yazıcıoğlu’nun, görüntü yönetmenliğini Vladimer Guievski’nin yaptığı filmin yapımcıları ise Önder Asru – Erdal Küçük (Türkiye), Andriy Osipov (Ukrayna), Mirza Davitaia (Gürcistan).
 
Filmin Konusu
 
18. yüzyıl sonlarında yaşanan Osmanlı-Rus Savaşı sırasında geçen filmde, Hacıbey Kalesi'ne yapılan kuşatmaya odaklanılıyor. XVIII. yüzyılın sonlarında Osmanlı İmparatorluğu ve Tuna Siçi, Rusya ile savaş içindedir. İki taraf da son kalan Hacıbey kalesini ele geçirmeye çalışır.
 
Tuna Siçi, savaşın gidişatı için önemli bilgiler içeren bir mektup ile Andrey adlı Kozak’ı kale komutanı Ahmet Paşa’ya gönderir. Ahmet Paşa’nın Sultan üzerindeki etkisi düşünülerek, mektubun deniz yoluyla sultana iletileceği düşünülür. Ancak bu sırada Hacıbey ele geçirilerek, Ahmet Paşa zindana atılır.
 
Bu saldırıdan tek kurtulan, paşanın Ukraynalı bir kadından olan tek kızı Fatma olur. Paşa, kızının üzüm bağlarının olduğu gizli bir köye gönderilmesini ister. Yolculuk sırasında Rus askerlerinin saldırısına uğrayan Fatma, Andrey’in sayesinde kurtulur. Kendisine yardım ederken yaralanan Andrey’i üzüm bağına getiren Fatma, onun iyileşmesine yardımcı olur. İyileşmesinin ardından yola devam etmeyi planlayan Andrey, Fatma’nın Hacıbey’in ele geçirildiğini söylemesiyle planını değiştirir.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir