blank

Salt’ın Perşembe Sineması

Salt’ın Perşembe Sineması“Normal dediğin nedir ki?”
Salt’ın Perşembe Sineması
 
3 Kasım – 1 Aralık 2022
Salt Beyoğlu | saltonline.org
 
Salt’ın Perşembe SinemasıSalt’ın Perşembe Sineması güz dönemi 3 Kasım’da başlıyor. Beş filmden oluşan “Normal dediğin nedir ki?” temalı etkinlik, Salt’ın Perşembe Sineması1 Aralık’a kadar Salt Beyoğlu’nda ve saltonline.org’da devam edecek
 
Salt’ın Perşembe SinemasıSalt’ın Perşembe Sineması’nın Normal dediğin nedir ki? güz dönemi etkinliği 3 Kasım’da başlıyor. Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da ve çevrimiçi ortamda düzenlenen gösterimler, pandemi sonrası dünyada normallik kavramını irdeliyor. 
 
blankKurgusal ve yarı-kurgusal beş filmden oluşan Normal dediğin nedir ki? seçkisi, bir yandan günümüzün ortak kaygılarını yansıtırken, bir yandan da dünyayla ilişkilenme biçimlerimize dair farklı olasılıklara işaret ediyor. Programda yer alan filmler; düşlerin, hislerin, hikâyelerin veya zihnin yaratabileceği alternatif “gerçeklik”lere odaklanıyor. blankUzaya gönderilen ilk canlı olan ve ölümünün ardından bir hayalet olarak Moskova sokaklarına dönen Laika isimli köpeği, Kanada’nın Québec eyaletindeki Laurentian Ormanı’nın kralı olan esrarengiz bir geyiği, Montreal’de şehrin tüm radyo dalgalarını ele geçirmekle görevli gizli bir örgütün başındaki gizemli adamı takip ederek, gerçek ile kurmacanın iç içe geçtiği anlatılar sunuyor. 
 
Programın ilk filmi Archipel [Takımada], yönetmen Félix Dufour-Laperrière'in doğup büyüdüğü Québec eyaletinde geçen, belgesel ve animasyon arasındaki sınırların muğlaklaştığı yarı-kurgusal bir macerayı konu alıyor. Gösterim, 3 Kasım Perşembe günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek. 
 
Herkesin katılımına açık ve ücretsiz gösterimler 3 Kasım’dan 1 Aralık’a her Perşembe saat 19.00’da Salt Beyoğlu’nda devam ederken; her hafta bir film Cuma’dan Pazar’a saltonline.org üzerinden izlenebilecek. Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan filmler, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.
 
Gösterim Takvimi
 
Archipel [Takımada], Félix Dufour-Laperrière, 2021
3 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
4-6 Kasım, saltonline.org 
 
La contemplation du mystère [Kral], Alberic Aurteneche, 2021
10 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
11-13 Kasım, saltonline.org
 
Space Dogs [Uzay Köpekleri], Elsa Kremser ve Levin Peter, 2019
17 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
18-20 Kasım, saltonline.org 
 
Le rêve et la radio [Düşler ve Radyo], Ana Tapia Rousiouk ve Renaud Després-Larose, 2022
24 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
25-27 Kasım, saltonline.org 
 
Climax, Gaspar Noé, 2018
1 Aralık, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir