blank

Safahât’tan Öyküler Dizisi Diyanet TV’de

blankMehmed Akif Ersoy'un
Şiirlerinden Uyarlanan
Safahât'tan Öyküler
Dizisi Diyanet TV'de
Yayınlanacak
 
Mehmed Akif Ersoy'un "Safahât" adlı eserinden yola çıkılarak hazırlanan "Safahât'tan Öyküler" adlı dizi, İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yılında Diyanet TV ekranlarında seyirciyle buluşacak
 
blankİstiklal Marşı'nın şairi Mehmed Akif Ersoy'un meşhur eseri Safahât'taki 13 şiirin televizyona uyarlandığı yapımın çekimleri tamamlandı.
Safahât'tan Öyküler Dizisi Diyanet TV'de
Dizi, İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yılı kapsamında, Mart ayında "Safahât'tan Öyküler" ismiyle Diyanet TV ekranlarında olacak.
 
blankDizinin yapımcılığını üstlenen Sebilürreşad dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan, yapımın 3 yıllık bir emeğin ürünü olarak ortaya çıktığını belirterek, "İstiklal Marşı'nın 100. yılında İstiklal şairimizin şaheseri Safahât'ta yer alan 13 ayrı şiirden türetilen öykülerle yeni bir eser ortaya koymaya çalıştık." dedi.
 
blankSıkı bir senaryo döneminin ardından şiir seçimlerini uzun süren istişarelerle sonuçlandırdıklarını ifade eden Bayhan, "Aruzun okunması bir marifet, onun öyküleştirilerek müstakil bir hikâyeye dönüştürülmesi ise esaslı bir iştir." dedi.
Safahât'tan Öyküler Dizisi Diyanet TV'de
"Gençlerimiz Safahât okusun istiyoruz"
 
Mehmed Akif Ersoy'un torunu Selma Ersoy Argon da Safahât'ın dizi halinde ekrana gelecek olmasından mutluluk duyduğunu belirterek "Safahât'tan Öyküler dizisi, dedem Mehmed Akif'in özellikle günümüz insanı tarafından hem dönemin şartlarının hem de düşüncelerinin anlaşılması bakımından önemli bir adım. Gençlerimiz Safahât okusun istiyoruz, okunması gereken temel eserlerden birisi. Hamdolsun şimdi gençler 'Safahât'tan Öyküleri' izlesin de diyeceğiz. Bunun için ciddi bir emek verildi. Şiir seçimleri titizlikle yapıldı. Diyanet TV'nin son yıllarda televizyon yayıncılığı üzerine verdiği emeği de yakından görüyorum. Bu özenli çalışmaların karşılığını Rabb'im mutlaka verecektir. Bu nedenle hem Diyanet İşleri Başkanımız Ali Erbaş'a hem de Diyanet TV Genel Müdürü Fatih Kurt'a teşekkür ediyorum. Safahât'ın bir televizyon dizisine dönüşmesi gerçekten esaslı bir proje oldu" dedi.
 
Mehmed Akif Ersoy'u Sezai Yeşilyurt canlandırdı
 
Yönetmenliğini Kemal Yılmaz’ın üstlendiği, senaryosunu Neslihan Gürsoy'un kaleme aldığı dizide Mehmed Akif Ersoy'u usta oyuncu Sezai Yeşilyurt canlandırdı.
 
TBMM'de İstiklal Marşı'nın kabul edildiği Mart ayında ekranlara gelmesi planlanan yapım, "Seyfi Baba", "Neyzen", "Çarıkçı Emmi", "Hasta", "Küfe", "Ezanlar", "Mahalle Kahvesi", "Köse İmam", "Hasır", "Bebek", "Zorbalar", "Hürriyet" ve "Bayram" adlı 13 bölümle izleyici karşısına çıkacak.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir