Sadece Farklı Filminin Dünya Prömiyeri

Sadece Farklı Filminin Dünya Prömiyeri8. Boğaziçi
Film Festivali'nde
Sadece Farklı Filminin
Dünya Prömiyeri
Yapıldı
 
Ahmet Sönmez'in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği Sadece Farklı filminin dünya prömiyeri 8. Boğaziçi Film Festivali'nde yapıldı.
 
Bu yıl sinemaseverlerle 8. kez buluşan Boğaziçi Film Festivali, film gösterimleri ve özel etkinliklerle devam ediyor.
 
"#HerŞeyeRağmen" sloganıyla ödüllü yapımları sinemaseverlerle buluşturan festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkılarıyla düzenleniyor.
 
Yapımcılığını ve yönetmenliğini Ahmet Sönmez'in üstlendiği Sadece Farklı filminin gösterimi, film ekibinin katılımıyla Beyoğlu Sineması'nda gerçekleştirildi.
Sadece Farklı Filminin Dünya Prömiyeri
İlk kez sinemaseverlerin beğenisine sunulan filmin gösteriminin ardından, yönetmen Sönmez'in yanı sıra oyuncular Ömer Akgüllü, Vildan Atasever, Aybars Kartal Özson ve senarist Nalan Merter Savaş soruları yanıtladı.
 
Sadece Farklı Filminin Dünya Prömiyeri - Yönetmen AHMET SÖNMEZSönmez, hem ulusal hem uluslararası yarışmada yer alan filmi, kendi oğlu ile olan hikayelerini tersine çevirerek oluşturduğunu söyledi.
 
Sadece Farklı Filminin Dünya PrömiyeriHem yaşanmış olaylardan yola çıkan hem de az bilinen bir durumla ilgili olan filmleri yapmanın zorluğuna değinen Sönmez, "Otizmlilerle toplumun geneli çok karşılaşmıyor. Çok az bilinen bir durum. Bunu hem filme aktarmak hem de farklı anlatmak gibi bir derdimiz vardı. Oyuncularla her bir sahneyi günlerce çalıştık. Bu süreçte otizmli insanlarla tanıştık. Çok emek verildi." dedi.
 
"Benimle baş edemediler ve rolü en sonunda öyle aldım"
 
ÖMER AKGÜLLÜFilmde otizmli bir babayı canlandıran Ömer Akgüllü, "Ahmet Hoca bana rolü vermedi aslında uzun süre. En sonunda role girip gittim, benimle baş edemediler ve rolü en sonunda öyle aldım. Set süresince de bana çok iyi katlandılar. Çünkü tamamen içime kapandım ve kimseyle temas kurmadım." dedi.
 
Vildan Atasever de rolüne hazırlık sürecini şöyle anlattı:
 
"Ben otizmli biriyle yaşamak olarak değil, kadınların her zaman evliliklerinde, ilişkilerinde yaşadıkları durum olarak düşünmeye ve o şekilde empati kurmaya çalıştım. Kadınların her yerde çok fazla emek verdiğini, bazen anlaşılmadığımızı da düşünüyorum. Kadın evden gittiğinde her şeyin daha kötüye gittiğini de görebiliyoruz."
 
Aybars Kartal Özson ise “Benim rolüm çocuktu ama filmde ben baba olmuştum, babam da benim çocuğum olmuştu ve ben ona baktım. Benim için farklı bir tecrübeydi” diye konuştu.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle TRT'nin ortak yapımcılığında çekilen Sadece Farklı filminin oyuncu kadrosunda ayrıca Meral Çetinkaya da yer alıyor.
 
Film, kütüphanede çalışan ve tekdüze bir hayat yaşayan Fikret'in, eşinin evi terk etmesiyle değişen hayatını ve kendisine babalık yapmaya başlayan 10 yaşındaki oğlu ile olan yaşam mücadelesini konu ediniyor.
 
8. Boğaziçi Film Festivali kapsamında Beyoğlu Sineması'nda aynı gün gösterimi yapılan diğer filmler: "Zana", "Kodokushi", "Gelincik", "Gölgeler İçinde", Kadıköy Sineması'nda ise "Güzel Günler Bizi Bekler", "Koku", "Kurye".
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir