Ran Filmi Yeniden Sinemalarda

Ran Filmi Yeniden SinemalardaYönetmen
Akira Kurosawa’nın
Ran Filmi
Yeniden Sinemalarda
  
Yönetmen Akira Kurosawa’nın  Ran filmi yeniden sinemalarda
 
Shakespeare’in ünü oyunu Kral Lear’ın serbest bir Japon uyarlaması olan Ran filmi 21 Ağustos 2020 Cuma gününden (bugünden) itibaren yeniden sinemalarda.
 
Ran Filmi Yeniden SinemalardaRan”; Çinçe ve Japonca'da isyan, ayaklanma ya da rahatsız edilmiş, kafası karışmış anlamlarına gelir.
 
1985 tarihli Japon-Fransız ortak yapımı epik filmin yönetmeni Akira senaryo yazımında da görev almıştı.
 
Oyunculardan Tatsuya Nakadai’nin, Hidetora Ichimonji adlı yaşlı bir Sengoku dönemi savaş lordunu canlandırdığı filmde; Hidetora, konumunu üç oğlu için bırakmaya karar verir. Ancak oğulları kendi aralarında ve babaları Hidetora ile iktidar mücadelesine girer. Hikâye efsanevi Japon derebeyi Mōri Motonari ve bir Shakespeare trajedisi olan Kral Lear üzerine kuruludur.
 
Filmlin oyuncu kadrosunda; Tatsuya Nakadai, Masayuki Yui, Mieko Harada, Akira Terao, Hisashi Igawa, Yoshiko Miyazaki, Daisuke Ryu ve Nezu Jinpachi var.
 
Senaryosunu Masato Ide, Hideo Oguni ve Akira Kurosawa’nın birlikte yazdığı filmin müziklerinde Tôru Takemitsu imzası var.
 
Kurosawa'nın son destansı yapımı olan “Ran” 12 milyon dolarlık bütçesiyle zamanının en pahalı Japon filmi oldu.
 
Ran ilk olarak 31 Mayıs 1985'te Tokyo Uluslararası Film Festivali'nde gösterildi. 1 Haziran 1985'te Japonya'da vizyona girdi.
 
Film İçin Notlar
 
Seven Samurai’ ve ‘Yojimbo’ gibi başyapıtlarıyla klasikleşen usta yönetmen Akira Kurosawa tarafından yönetilen “Ran”, İngiliz edebiyatının önemli eseri Kral Lear’ın temel karakteristiklerinin Uzakdoğu kültürüyle birlikte başarılı bir şekilde yoğrulduğu bir film.
 
Film, kurgusundan müziğine kadar her karesinde mükemmel bir uyumla destansı bir hikayeyi son derece etkileyici bir görsel şölenle sunarken sinema tarihinin en kusursuz  ve unutulmaz filmlerinden biri olmayı da tabiiki hak ediyor.
 
Filmin Konusu
 
Filmde başarılı hükümdarlık kariyeri anbean sarsılan bir babanın, çocukları tarafından uğradığı ihanet ve bu güç savaşlarının karakterlere verdiği ölümcül zararlar işlenir.
 
Hidetora, krallığını üç oğlu arasında paylaştırmak istediğinde karşılaştığı şey hem bir babanın hem de bir hükümdarın hak etmediği tarzda bir netice olacaktır. Çocuklarından kendisine sadık kalmalarını bekleyen baba, beklemediği bir şekilde kendi çocuklarının acımasız yüzüne tanık olacaktır.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir