blank

Radyoaktif Filmi Sinemalarda

Radyoaktif Filmi SinemalardaYönetmen
Marjane Satrapi'nin
Radyoaktif Filmi
Sinemalarda
 
Nobel Ödülü kazanan ilk kadın Marie Curie'nin hikayesini anlatan Radyoaktif filmi sinemalarda
 
Yönetmen Marjane Satrapi'nin Radyoaktif filmi 18 Eylül 2020 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda
 
Radyoaktif Filmi SinemalardaLauren Redniss’in çizgi romanından uyarlanan film; Nobel Ödülü kazanan ilk kadın Marie Curie'nin, bilim camiasında hak ettiği yeri almak için verdiği mücadeleyi anlatıyor.
 
Filmin senaryosunda Harry Potter and the Cursed Child’ın yazarı Jack Thorne’nin imzası var.
 
Radyoaktif Filmi SinemalardaFilmin oyuncu kadrosunda Rosamund Pike, Sam Riley, Anaurin Barnard, Simon Russell Beale, Katherine Parkinson, Sian Brooke, Anya Taylor-Joy ve Jonathan Aris var.
 
Filmde; radyoaktivite alanında yaptığı çalışmalarla iki farklı alanda Nobel Ödülü kazanan bilim insanı Marie Curie’yi, Rosamund Pike canlandırıyor.
 
Radyoaktif Filmi SinemalardaPride & Prejudice, Die Another Day, Jack Reacher gibi yapımlarda rol alan Rosamund Pike, David Fincher’ın yönettiği Gone Girl filmiyle Oscar’a aday gösterildi. Sonra adını geniş kitlelere duyurmayı başardı ve kendisini daha farklı rollerde görebileceğimiz yapımlarda yer almaya başladı. blankBaşarılı oyuncu geçtiğimiz yıl, 2012’de Suriye’deki iç savaş sırasında hayatını kaybeden Amerikalı savaş muhabiri Marie Colvin‘i canlandırdığı A Private War filminde de rol aldı.
 
Rosamund Pike, A Private War’daki performansıyla Altın Küre’ye aday oldu.
 
blank2007 yapımı Persepolis filmiyle Oscar’a aday olan yönetmen Marjane Satrapi‘nin  Radyoaktif filmi, Marie Curie’nin eşi Pierre Curie ile olan ilişkisine ve bilim dünyasında yaptığı çalışmalara odaklanıyor.
 
blankControl filmiyle tanınan Sam Riley, Pierre Curie’yi; The VVitch ve Split gibi korku filmleriyle tanınan Anya Taylor-Joy ise Curie çiftinin kızları Irene’i canlandırıyor.
 
Filmin Konusu
 
Nobel ödüllü Marie Curie, daha gençken 1893'de kendisi gibi bilim insanı olan Pierre Curie ile tanışır. Evlenip iki kız çocuğu büyüten çift, 1903'te radyumu keşfederek birlikte Nobel ödülü kazanır ve bilimin seyrini sonsuza dek değiştirir.
 
Kocasının ölümünün ardından araştırmalarına devam eden Marie, bir diğer ünlü bilim insanı Paul Langevin ile ilişkisi olduğu için skandallara davetiye çıkarır.
 
Ancak Marie'nin bilime olan bağlılığı ve dünyayı değiştiren keşiflerle birlikte gelen sorumluluk her şeyi gölgede bırakacaktır.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir