blank

Pretoria’dan Kaçış Filmi Sinemalarda

Pretoria'dan Kaçış - afişYönetmen
Francis Annan’ın
Pretoria'dan Kaçış
Filmi Sinemalarda
 
Yönetmen Francis Annan’ın Pretoria'dan Kaçış Filmi Sinemalarda
 
Tim Jenkin'in 2003'te yayınlanan "Inside Out: Escape from Pretoria Prison" isimli kitabından uyarlanan Pretoria'dan Kaçış filmi sinemalarda
 
Pretoria'dan Kaçış - sahnePretoria'dan Kaçış filmi 4 Ağustos 2020 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda.
 
Filmin oyuncu kadrosunda Daniel Radcliffe, Lan Hart, Daniel Webber, Nathan Page ve Stephen Hunter var.
 
blankFilm, 1970'lerde yasaklı organizasyonlar adına ilan üretip dağıtma suçundan yargılanan Jenkin'in tutuklanması ve kaçışını odağına alıyor.
 
Gerilim ağırlıklı film, 12 yıl ceza almasının ardından kendisi gibi tutuklu arkadaşları Alex Moumbaris ve Stephen Lee ile yüksek güvenliği ile bilinen hapishanelerden biri olan Pretoria'dan kaçmaya çalışan ekibin hikayesini anlatıyor.
 
Pretoria'dan Kaçış - sahneFilm İçin Notlar
 
“Pretoria'dan KaçışEscape from Pretoria’nın klasik bir hapishane filmi olmasını engelleyen başlıca şey düşünce suçu ve anahtarlar! Hatta anahtarlar burada fazlaca önem kazanıyor, filmin özgürlüğe ve idealizme ilişkin damarı burada akıyor. blankFilm Tim Jenkin ve Stephen Lee’nin dışarıdan içeriye girmelerine sebep olan olayı hızlıca aktarıp, asıl hikâye içeride diyor.
 
Irkçılığın ayyuka çıktığı, siyahilerin yaşam haklarının yok sayıldığı 1970’ler atmosferinde Jenkin ve Lee hapishanede de aktivist kimliklerine devam ediyorlar. İkiliyi dışarıda çok kısa görüyoruz. Bildiri dağıtma makinesi yapıp (kuşlama), yakalanıp içeriye konuluyorlar! Jenkin’in mühendis kafası ve özgürlük tutkuları sürekli hapishaneden kaçmanın yollarını arıyor!
 
Film gerçek bir yaşam öyküsü uyarlaması, az çok sonunu tahmin edebildiğimiz bir akışla ve heyecansız devam ediyor. Çünkü ikili her türlü gerilim unsurunu aşıp, yataklarına atıyorlar kendilerini… Çatışma unsuru, onları tehlikeye atacak her yol bir şekilde bertaraf ediliyor. Yani önlerindeki her kapı sorunsuzca açılıyor, bu da filmin tek hamlesini yok ediyor.” Banu Bozdemir (beyazperde.com)
 
Filmin Konusu
 
Pretoria'dan Kaçış, 1970’li yıllarda gizli operasyonlarda çalışmaktan tutuklanan Güney Afrikalı Tim Jenkin ve Stephen Lee’nin hikayesini konu ediyor. Tim Jenkin ve Stephen Lee, apartheid karşıtı gizli operasyonlara karıştıkları için hapse atılan yirmi yaşlarında iki beyaz Güney Afrikalıdır. 12 yıl hapse mahkûm edilen ikili, yüksek güvenlikli Pretoria Hapishanesi’ne gönderilir. Jenkin ve Lee burada kendileri gibi tutuklu olan arkadaşları Alex Moumbaris ile birlikte hapishaneden kaçmaya karar verir. Aylar süren hazırlığın ardından üç arkadaş, el yapımı tahta anahtarlar üreterek özgürlüklerine kavuşmaya çalışır.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir