Mehmed Niyazi Özdemir Anılıyor

Mehmed Niyazi Özdemir Anılıyor
Fikir ve Sanat İnsanı
Tarihçi ve Yazar
Mehmed Niyazi Özdemir
Vefat Yıldönümünde
Anılıyor
Mehmed Niyazi Özdemir Anılıyor
Mehmed Niyazi Özdemir AnılıyorRomanlar başta olmak üzere edebiyat dünyasına birçok eser kazandıran, 1967'den beri tarih alanında yaptığı önemli çalışmalarla da tanınan Mehmet Niyazi Özdemir vefat yıldönümünde anılıyor
Mehmed Niyazi Özdemir Anılıyor
Mehmed Niyazi Özdemir AnılıyorFikir ve sanat insanı, tarihçi ve yazar Mehmet Niyazi Özdemir  Özdemir İstanbul’da yoğun bakımda tedavi gördüğü hastanede 11 Mayıs 2018'de vefat etmişti.
 
Mehmed Niyazi Özdemir AnılıyorÇanakkale Mahşeri, Ölüm Daha GüzeldiYemen Ah Yemen, Varolmak Kavgası, Dahiler ve Deliler gibi romanların yazarı, bir nesli kitaplarıyla besleyen ve yetiştiren Mehmet Niyazi Özdemir vefatı fikir ve sanat dünyasında büyük bir üzüntüyle karşılanmıştı.
 
Mehmed Niyazi Özdemir AnılıyorMehmed Niyazi Özdemir;1942 yılında Akyazı`da doğdu. İstanbul Haydarpaşa Lisesi`ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi (1967).
Almanya'da Marlburg, Bonn ve Köln üniversitelerinde Türk Kamu Hukukunda Temel Hürriyetler konusunda doktora yaptı.
Uzun yıllar Almanya`da kaldıktan sonra 1988 yılında yurda döndü. Zaman ve Tercüman gazetelerinde günlük fıkralar yazdı.
Ufuk Çizgisi, Bayrak, Genç Akademi, Türk Yurdu, İnsan ve Kâinat dergilerinde makaleleri yayınlandı.
Mehmet Niyazi Türk kültür ve bilim hayatına hem hikâyeci, hem romancı olarak hem de fikir adamı olarak özgün katkılar yapmıştır.
 
Yazılamamış Destanlar, Çanakkale Mahşeri, Yemen Ah Yemen kitaplarının yanı sıra yazdığı diğer roman ve hikâyeler de ele aldıkları dönemin toplumsal yapısını aksettiriş tarzları bakımından tarihî roman özellikleri taşırlar.
Fikrî eserlerinde millî konuları ön plana çıkarmıştır. Cemiyette sıklıkla tartışılan fakat hakkıyla bilinmeyen konuları zevkli bir üslupla irdelemiş, kökü derinlerdeki birçok önyargının yanlışlığını teşhir etmiştir.
 
Mehmed Niyazi’yi büyük bir sanatçı yapan hususiyetlerin ilki üst düzey bir gerçekçilikle birleşen samimiyettir. Okuduğunuz her cümlede yazarın gözyaşlarına, tebessümüne, burukluğuna ya da sevincine şahit olabilirsiniz. Bütün kitapları sadeliğin ihtişamıyla donanmıştır. Cümleleri gürül gürül akan bir nehri takip eder gibi takip eder ve bir kez başladıktan sonra elinizden bırakamazsınız.
Bir romancı olarak Mehmed Niyazi karakterlerini gerçek hayattan, hatıratlardan ya da arşiv kayıtlarından özenle seçer. Malzemesini usta bir sarrafın rikkatiyle işler; sadece atmosfer oluşturmanın gerektirdiği kadar tadilat yapar. Bir bakıma belgesel romancılığın kurucusudur. Tamamıyla hayal mahsulü, mesnedsiz eserlerin karşısında Mehmed Niyazi’nin romanları bir abide gibi yükselmektedir.
Mehmed Niyazi Özdemir Anılıyor
 
Eserleri
 
Edebiyat Eserleri
(Roman ve Hikâye)
 
Varolmak Kavgası
İki Dünya Arasında
Çanakkale Mahşeri
Dâhiler ve Deliler
Daha Dün Yaşadılar
Doğunun Ölümsüz Çocuğu
Yemen! Ah Yemen!
Bayram Hediyesi
Yazılamamış Destanlar
 
Düşünce Eserleri
 
Plevne Tarihi
İslam Devlet Felsefesi
Millet ve Milliyetçilik
Türk Devlet Felsefesi
Türkiye'nin Meseleleri-I
Türkiye'nin Meseleleri-II
Medeniyet Ülkesini Arıyor
Medeniyetimizin Analizi ve Geleceği
Millet ve Türk Milliyetçiliği
Türk Tarih Felsefesi
 
Ödülleri
 
"Ölüm Daha Güzeldi" romanıyla
Türkiye Milli Kültür Vakfının "Yılın Romanı Ödülü" – 1982
 
"Çanakkale Mahşeri" romanıyla
"Türkiye Yazarlar Birliğinin “Yılın Romanı Ödülü" -1999
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir