İnsan Yığını 2

ESRA KARABÖRKLÜ
İnsan Yığını 2
 
Bilemezsin karanlığın neleri aydınlattığını. Bilemezsin kimine zindandır bu şehir kimine bahar kimine ise ne zindanlar bahar! Ordaki günleri unutalı hayli oldu. Sahi iki kere iki hala dört mü ediyor bilemiyorum ama sen yine de bir ruh düşünüver çocuk!
 
Erkenden kalkıp gözlerini ovuştura ovuştura sabahı selamlayan ve içtiği bir iki bardak çayla güne merhaba diyen bir ruh…  Sonra hep aynı yere gitmek aynı masaya tekrar yeniden oturabilmek! Gözlerinin önündeki dört beş karanlık noktanın gitmesi için iki dakika kapatıp kapatıp açabilmek. İçine çökmüş omuz kemiklerini kulaçlarıyla desteklemek. Ve sadece okumak. Ne zaman biteceği, aralık dinlenmenin ne vakit olduğu hangi an ferahlayacağı bilinmeden uzunca bir yolculuğa çıkmak! İçi acıyan elleri titrek gözleri umutsuz saçları yıpranmış kuru bir cilt… Yaşamak mı dedin işte en hakikisinden!
 
Orda hala soğuk mu pencereler hala tutulmamış sözlerin esiri sen misin? Buruşmuş bir kalbe sahip olan sen hala korkak ve titrek misin? Kahrolası sözcükler ne kadar da acımasız. Hayat sadece koskoca bir sonuçtan mı ibaret? İnsanların ne ve nasıl yaşadıklarını bu kadar önemsemeyen acımasız bir kitle! Tıpkı sen ve ötekiler gibi. Sen ve ötelerinin hayatını merak etmeyecek kadar büyüyen ruhlar var çocuk! Bozguna uğramış bir bedenin esiri olmayanlar var hala. Hala güçlü ve dimdik. Kelimeler soğuk hala aynı mevsimsin sen. Bense hala sonbahar… Uyanmalısın çocuk aman dinlemelisin, kurtulmalısın bu ayazdan. Aklını döndürmenin bir yolu olmalı. Bu sen olmamalısın. Düşmanlarından ziyade arzularını alt edeni daha cesur sayarım çünkü asıl zafer kişinin kendine karşı olanıdır’’ demiş Aristo. Sen de arzularının esiri olmaktan kurtulmalısın. Öteleşmiş olmaktan çıkmalısın.
 
Herkes kendi derdinin büyük ve aşılamayacak olduğunu sanır. Bulunduğu durum onun için karanlık bir yerdir. Kimisi için aydınlık gökyüzü kimisi için yeryüzüdür. Hâlbuki kendi yaşam alanından kopmak kendi dertleriyle yüzleşmemek karanlığın ta kendisidir. Sen yolunu çoktan seçmişsin karanlığın tam ortasında baygın vaziyettesin. Hoşça kal çocuk. Çürümeye yüz tutmuş bedenini ruhunun içine alarak hoşça kal!
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir