blank

Humanitarian Film Festival

Humanitarian Film FestivalTRT World Citizen
 
Humanitarian
Film Festival
(İnsani
Film Festivali)
Yapıldı
 
TRT World Citizen tarafından küresel insani sorunlara ışık tutmak amacıyla düzenlenen Humanitarian Film Festival (İnsani Film Festivali), Grand Pera Emek Sahnesi'nde yapıldı

Humanitarian Film FestivalMültecilik, açlık ve savaş konuları ile insani meselelerin ele alındığı 2 gün süren festivalde, film gösterimlerinden söyleşilere pek çok etkinlik gerçekleştirildi.

"Ronaldo" adlı kısa filmiyle festivale katılan fotoğrafçı, yazar, yapımcı ve yönetmen Raşit Algül, 2020'de çektiği filminin Kovid-19 salgını sebebiyle çevrim içi festivallerde gösterildiğini söyledi.
 
Algül, filmi mülteci bir çocuk hikayesi üzerine kurguladığını belirtti: "Film, aslında başıma gelen bir hadiseden yola çıktı. 2019'da Bodrum'da bulunuyordum bir iş için ve çok yoğun deniz yoluyla bir göç vardı. Her şey gözümüzün önünde yaşanıyordu. Bir şey yapamıyorduk. Sadece izliyorduk. Orada çıkan bir haberden çok etkilendim. Humanitarian Film FestivalBöyle bir senaryo geliştirdim. Avni Tuna Dilligil'le paylaştım hikâyeyi ve o senaryo haline getirdi. Çok büyük trajediler vardı o zaman. Çok insan kaybediyorduk ve bu çok üzücüydü. Ben de buna dikkat çekmek için filmi çektim. Dünyada birçok festivali gezdi. Umarım mesajım iletilmiştir."
 
"Hepimiz bir gün göçmen olabiliriz"
 
"Hava Gösterisi" filmiyle festivale Kanada'dan konuk olan yönetmen Maya Bastian ise her yıl Toronto'da "Air Show" adlı bir hava gösterisinin düzenlendiğini aktararak, "Mülteciler, Toronto'da da yaşadığı için o şovdan aslında nasıl etkilendiklerini filmde işledim. Bu uluslararası bir şov ve her yıl, uçaklar gökyüzünde gösteri uçuşu yapıyor. Tamamen eğlence için yapılan bir şey ama mülteciler, geldikleri ülkede havadan bombardımana maruz kaldıkları için bu şovdan nasıl etkilendiklerini ele aldık." dedi.
 
Bastian, festivali çok beğendiğini söyledi: "Harika bir festival. Çünkü dünyada insan haklarına adanmış çok az böyle festival var ve film yapımcıları, yönetmenler, oyuncular hepsi burada filmleriyle insan haklarına yatırım yapmış oluyor. İnsan hakları konusunun bu filmlerle daha iyi anlaşılması çok önemli bir nokta." dedi.
 
Mültecilerin artık her ülkede bulunduğuna dikkati çeken Bastian, "Her ülkenin vatandaşı, başka bir ülkede mülteci ya da göçmen olarak yer alabiliyor. Dolayısıyla biz bu konuları sürekli gündemde tutmalıyız. Bu konular üzerinde konuşmaya devam etmeliyiz. Hepimiz bir gün göçmen olabiliriz. Bu anlamda birlikte yaşama duygusunu öne çıkaracak şekilde diyaloğumuzu devam ettirmeliyiz." dedi.
 
Dünyanın dört bir yanından katılan filmler gösterildi
 
Türkiye, İran, Fransa, Kanada, İtalya, İspanya, Amerika ve Senegal gibi, dünyanın farklı coğrafyalarından 16 film, festival izleyicisiyle buluştu.
 
Film gösterimlerinin yanında yarı finale kalan filmlerin yönetmenlerinin yer aldığı söyleşiler, Ensar Altay, Suat Köçer ve Mehmet Bahadır Er'in yaptığı atölyeler de festival programında yer aldı.
 
İkinci günün sonunda ilk üçe giren filmlerin sahiplerine ödülleri takdim edildi.
 
Katılımcıların, ulusal ve uluslararası isimlerle iletişim ve iş birliği içerisinde olduğu, film yapımcıları ve film endüstrisi profesyonelleriyle buluştuğu festivalde Türkçe, İngilizce ve Farsça simultane çeviri desteği sağlandı.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir