Hece'nin Alaeddin Özdenören Özel Sayısı

Hece’nin Alaeddin Özdenören Özel Sayısı

Hece Dergisinin Alaeddin Özdenören Özel Sayısı41. Özel Sayı
Şair ve Yazar
Alaeddin Özdenören
Özel Sayısı
 
Hece dergisinin 41. özel sayısı olan Alaeddin Özdenören Özel Sayısı çıktı
 
Rasim Özdenören’in öncülüğü, İbrahim Demirci ve Âtıf Bedir’in editörlüğünde 87 şair, yazar ve akademisyenin sorumluluk alarak katkı verdiği 624 sayfalık Özel Sayı şair, yazar, öğretmen ve gazeteci Alaeddin Özdenören’i tüm yönleri ile anlamaya ve anlatmaya çalışmış.
 
Bu Özel Sayı’da Rasim Özdenören, kendisiyle yapılan söyleşide ikiz kardeşi Alaeddin Özdenören’i anlatmış. Duran Boz ise, aynı kuşaktan yazarların hayat hikâyeleri için yaptığı kazı çalışmasını bu kez Alaeddin Özdenören için yapmış ve ortaya onun yaşamöyküsü çıkmış. Hasan Aycın ise daha önce Alaeddin Özdenören’le ilgili yapmış olduğu çizgileriyle katkı vermiş. Mustafa Aydoğan’la, Alaeddin Özdenören’le ilgili yaptığı iki kitap çalışması Yalnızlık Mahşeri ve Şiir Beni Korkutmuştur çerçevesinde bir söyleşi yapılmış.
 
Yedi Bölümden oluşan Özel Sayı’nın, Birinci Bölümünde Alaeddin Özdenören’e ithaf edilmiş Cahit Koytak, Osman Sarı, Mehmet Solak, Selami Şimşek, Yasin Koç ve Selim Somuncu’nun şiirleri yer almış
 
 İkinci Bölümde, Hüseyin Atlansoy, Mehmet Aycı, Osman Sarı, İbrahim Halil Çelik, Üzeyir Gündüz, Mehmet Atilla Maraş, Nurettin Durman. Korkut Soylu, İhsan Deniz, Necip Tosun, Cemal Şakar, Hüseyin Yorulmaz, Fahri Tuna, Yasin Doğru, Hıdır Yıldırım, Adem Turan. İsmail Karakurt, Muhiddin Bilge, Özcan Ünlü, Hasan Doğruyol, Hüseyin Bektaş, Selim Somuncu, Bilge Doğan, Süleyman Ceran, Veli Aba. Şeref Akbaba onun biyografisini, portresini, anılarını, dostluklarını ve tanıklıklarını yazmışlar.
 
Üçüncü Bölümde şiiri ve şiirindeki temalar üzerine, İbrahim Demirci, Faruk Uysal, Ali Haydar Haksal, Âlim Kahraman, Yılmaz Daşcıoğlu. Mehmet Narlı, Şakir Kurtulmuş, Ömer Aksay, İsmail Sert, Sadık Yalsızuçanlar, Hasibe Çerko, Turan Karataş, Mustafa Aydoğan, Mehmet Solak. Hüseyin Akın, Ethem Erdoğan, Ali Necip Erdoğan, İbrahim Eryiğit, Mustafa Uçurum, Yunus Emre Altuntaş, Melek Gülcü, Vasfettin Yağız. Bilal Can, Halil Ünal, Sema Bayar, Muhammed Hüküm, Mehmet Özger, Mehmet Kurtoğlu, Recep Ayık, Selami Şimşek, Yavuz Balı. Nuray Alper, Ayşegül Özdoğan, Ali Bal, Bahar Emre, Ahmet Edip Başaran, Ahmet Tepe’ye ait yazılar yer almış.
 
Dördüncü Bölüm, Alaeddin Özdenören’in eserleri, düşünce dünyası ve yazarlığına ayrılmış. Bu bölümde, Ersin Nazif Gürdoğan, Arif Ay, Ali Ulvi Temel, Kamil Eşfak Berki, Ali Galip Yener. Mehmet Hayri Maraşlıoğlu, Mehmet Kahraman, Veli Urhan, İrfan Çevik, Emin Gürdamur, Selim Somuncu, Hüseyin Öztürk, Selvigül Kandoğmuş Şahin. Zeynep Sati Yalçın, Süleyman Ceran, Hülya Sezen, Suavi Kemal Yazgıç, Reşit Güngör Kalkan, Aziz Kağan Güneş, Mustafa Gülali. Serdar Yakar, Mehmet Tepe ve Erhan Paşazade’nin yazıları yer almış.
 
Beşinci Bölümde Alaeddin Özdenören’in bazı mektuplarına yer verilmiş.
 
Özel Sayı’nın Altıncı Bölüm’ünde Alaeddin Özdenören hakkında kitap, tez, dosya, makale, dergilerde ve gazetelerde yer alan yazı çalışmalarının künyelerinden oluşan Bibliyografya var.  Yedinci Bölümü ise Alaeddin Özdenören’in fotoğraflarından derlenen albüm oluşturmuş.
Hece'nin Alaeddin Özdenören Özel Sayısı
Hece'nin Alaeddin Özdenören Özel Sayısı

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir