blank

Hakikat Şeyh Bedreddin Filmi Sinemalarda

Hakikat Şeyh Bedreddin FilmiYönetmen  
Hakan Alak'ın
Hakikat Şeyh Bedreddin
Filmi Sinemalarda
 
Yönetmen Hakan Alak'ın Hakikat Şeyh Bedreddin filmi 8 Ekim 2021 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda
 
Hakikat Şeyh Bedreddin FilmiSanatçı Suavi‘nin Şeyh Bedreddin’i, oyuncu Bülent Emrah Parlak‘ın Börklüce Mustafa’yı, Saygın Soysal‘ın ise Torlak Kemal’i canlandırdığı filmde Ali BarkınElif Nur KerkükKerem Fırtına, Orhan AlkayaEzgi Esma KürklüBülent KeserTeoman Gelmez, Sinan TuzcuSabriye GünüçSerkan GençMehmet Ünal, Emre CanpolatÖmer Duran, Ersin Umut GülerGülsün Odabaş da rol alıyor. 
 
Hakikat Şeyh Bedreddin FilmiGörüntü yönetmenliğini Serdar Ünlütürk’ün yaptığı filmin müziklerini ise Levent Güneş hazırladı.
 
Yönetmen Hakan Alak'ın senaryosunu Ali Şahin ile birlikte kaleme aldığı film; 600 yıl önce yaşamış Simavna Kadısı Şeyh Bedreddin'in hayatını konu alıyor.
 
blankÜzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen unutulmayan ve toplum hafızasında hala hatırlanan Şeyh Bedreddin, hakkında onlarca yazı ve kitap yazılıp belgesel film çekilmesine rağmen ilk kez bir sinema filmi ile beyazperdede yer alıyor.
 
blankFilm İçin Notlar
 
“Şeyh Bedreddin’in bir öğretisi olarak günümüze kadar gelen ve Nazım Hikmet’in 1934 yılında Bursa Cezaevi’nde başlayıp 1936 yılında bitirdiği Şeyh Bedreddin Destanı’nda Ahmet’in Hikayesi olarak yer alan bölümden esinlenen film, bir anlatı şeklinde günümüze kadar uzanıyor. Ahmet de bu isyan hikayesini dinleyip etkilenen; öğretiyi alıp yollara düşen küçük bir çocuk olarak karşımıza çıkıyor.
 
Film kronolojik bir anlatım sunuyor doğal olarak. Yani Şeyh Bedreddin öğretisiyle biraz sert bir şekilde harekete geçen Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal’in icraatlarını anlatıyor. Filmin minimal dokusuna uygun yaratılan dekorlar ve kostümler, özellikle şaşaalı anlatımdan uzak duran planlar filmin anlatısına gayet denk duruyor.” Banu Bozdemir (beyazperde.com)
 
Filmin konusu
 
Osmanlı İmparatorluğu’nun duraklama döneminde önemli bir yere sahip olan düşünce insanı Şeyh Bedreddin’in hayatına odaklanıyor. 1415 yılında Çelebi Mehmet'in tahta geçtiği dönemde Şeyh Bedrettin İznik'te sürgündedir. Anadolu'da kargaşanın hüküm sürdüğü sırada Bedreddin müridi Börklüce Mustafa, kendisine Karaburun'da yeni bir hayat kurar. Manisa Valisi’nin komutasında yaya azap askeri olan Ali Ferid ise Börklüce'yi öldürmeye çalışmaktadır ve bunu gerçekleştirmeye çalışırken esir düşer. Zeynep, ağabeyini öldürdüğü için Ali Ferid'in sağ olarak tutulmasına karşı çıkar. Ait olmadığı bir yerde yaşamak zorunda kalan Ali Ferid, burayla arasında kopmaz bir bağ oluşturur.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir