blank

Hacı Mirzahid Kerimi Vefat Etti

Hacı Mirzahid Kerimi Vefat EttiFikir ve Sanat
Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Doğu Türkistanlı
Şair, Yazar, Mütefekkir
Hacı Mirzahid Kerimi
Vefat Etti
 
Doğu Türkistanlı ünlü şair, yazar ve mütefekkir Hacı Mirzahid Kerimi 82 yaşında Çin hapishanesinde vefat etti
 
Hacı Mirzahid Kerimi Vefat EttiÇin'in Doğu Türkistan'daki zulmünün bir parçası olan toplama kamplarında hapis cezasını çeken Kerimi, Türkiye’de “Yusuf Has Hacip" isimli romanıyla tanınıyordu.
 
Aynı zamanda tarihçi olan Haci Mirzahid Kerimi, Doğu Türkistan halkı için amansız mücadele eden, benzerine çok az rastlanır bir şair, yazar ve mütefekkirdi.
 
30 yıldan fazla Çin hapsinde ve ev hapsinde gözetim altında tutulmasına rağmen hakkı konuşmaktan ve yazmaktan asla vaz geçmedi.  Nihayetinde 82 yaşında tutulduğu Çin hapishanesinde akıl almaz işkencelere boyun eğmeden cesurca hakkın rahmetine kavuştu.
 
Hacı Mirzahid Kerimi Vefat EttiHacı Mirzahid Kerimi; 24 Kasım 1939'da Kaşgar’ın batısındaki Tarboğuz köyünün Mahdum Dong mahallesinde bir tüccar ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi.
 
Daha çok, "Yusuf Has Hacip", "Mirza Ababekri", "Sultan Abdurreşid Han", "Cüdalık", "Sultan Said Han" gibi tarihi romanlarıyla bilindi.
 
30 yıldan fazla Çin hapsinde ve ev hapsinde gözetim altında tutulmasına rağmen hakkı konuşmaktan ve yazmaktan asla vaz geçmedi.
 
Hacı Mirzahid Kerimi EserleriHacı Mirzahid Kerimi, 1959'da üniversite döneminde Çin komünist partisi tarafından "Milliyetçi" ve "Doğu Türkistan Teşkilatı kurma" suçlamasıyla 1972'ye kadar 13 yıl hapse mahkûm edildi. Ceza süresi bittikten sonra Hapisten çıktığında ise çok geçmeden yine "devrimci" yaftasıyla yedi yıl ev hapsinde tutuldu.
 
2017 yılına gelindiğinde Çin komünist partisi "Yusuf Has Hacip", "Mirza Ababekri", "Sultan Abdurreşid Han", "Cüdalık", "Sultan Said Han" gibi 7 ciltlik tarihi romanlarını 15 sene önce yayınlanmış olmasına rağmen "Dini içerik" ve “Tarihi bilgiler" bulundurma gerekçesiyle evindeki kitaplara bile el koydu ve kitapevlerinden toplattı, yayın yasağı getirdi. Ayrıca yazarın yıllardır üzerinde çalışmakta olduğu çok sayıda el yazmalarına da el konuldu.
 
İşgalci Çin bununla da yetinmedi. Aksine diğer birçok yazar ve aydınlar ile birlikte 2018 yılında kadım Türk yurdu Kaşgar'da tekrar tutuklandı ve zayıflamış, bükülmüş bünyesi ile 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 9 Ocak 2021'de Kaşgar'da tutulduğu Çin hapishanesinde şehit düştü.
 
Hacı Mirzahid Kerimi Vefat Etti

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir