blank

Güldiyar Tanrıdağlı Mülhem Albümünü Anlattı

Güldiyar Tanrıdağlı Mülhem Albümünü AnlattıPiyanist ve Besteci
Güldiyar Tanrıdağlı
Mülhem Albümünü
Anlattı
 
Piyanist ve besteci Güldiyar Tanrıdağlı Mülhem albümünü anlattı
 
İlk albümü Rachmaninov Anatolian Project'in ardından “Kapı, Ekşi Elmalar, Kurşun, Babam, Koca Koca Yalanlar” gibi birçok dizi ve filmin müzikleriyle adından söz ettiren piyanist ve besteci Güldiyar Tanrıdağlı'nın yeni albümü “Mülhem” geçtiğimiz ay tüm dijital platformlarda yerini aldı.
 
Güldiyar Tanrıdağlı Mülhem Albümünü AnlattıTürkiye'nin kültürel zenginliklerinden ilham alan, halk müziğimizin dünya çapında yaygınlaşması ve evrenselleşmesine dikkat çekmek amacıyla projelendirilen Mülhem’de, çeşitli enstrümanların düzenlemelerinden oluşan üçü solo piyano için olmak üzere, yedi türkü yer almakta. Albüm
Tanrıdağlı Müzik Yapım” tarafından yayınlandı.
 
Güldiyar Tanrıdağlı Mülhem Albümünü AnlattıGüldiyar Tanrıdağlı'nın halk müziğimizi çokseslilik tekniğiyle işlediği bu eşsiz serinin ilki albümü olan Mülhem albümünde kendisine, davulda Volkan Öktem, bas gitarda Eylem Pelit, alto flütte Ayşen Bulut, viyolonselde Selin Nardemir, perdesiz gitarda Onur Özçelik, gitarda Caner Özkan eşlik etti. Hayyam stüdyolarında kaydedilen albümün tüm düzenlemeleri Güldiyar Tanrıdağlı'ya, kayıtlar Can Aykal'a, mix & mastering Sinan Sakızlı'ya ait.
 
blank“Mülhem” albümünün ilk klipi, bestesi Ali Ekber Çiçek'e ait olan “Haydar Haydar” düzenlemesine çekildi. Güldiyar Tanrıdağlı'nın kişisel stüdyosunda çekilen klipin yönetmenliğini Emre Kasap üstlendi.
Güldiyar Tanrıdağlı Mülhem Albümünü Anlattı
Yeni albümü Mülhem’i müzikseverlerle buluşturan piyanist ve besteci Güldiyar Tanrıdağlı, Avrupa'da verdiği konserleri her zaman türküyle bitirdiğini söyledi. "Bu alışkanlığım zamanla seyircide de yer etti ve sever, sorar oldular." dedi.
 
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü mezunu Tanrıdağlı, Avusturya'da, konser piyanistliği ve film müzikleri üzerine yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüğünü dile getirdi.
 
blank"Her bölgenin türkülerinde bambaşka hikayeler var"
 
Besteci ve icracı olarak klasik batı müziği eğitimi aldığını kaydeden sanatçı, "Aldığım bu eğitimi yurda döndükten sonra Türk müziğiyle birleştirmeyi hem keyif hem de vazife edindim diyebilirim. Mülhem albümü bir başlangıç. Elbette devamı da olacak. Türkiye kültürel anlamda çok zengin bir ülke. Her bölgenin türkülerinde bambaşka hikayeler var. Ben bunların yurt dışında da icra edilmesini çok istiyorum." dedi.
 
Güldiyar Tanrıdağlı, halk müziğinin dünya çapında yaygınlaşmasının önemine işaret etti:
 
"Halk müziği evrenselleştiği zaman, müziğin bir türü olarak insanların zihninde yer ediniyor. Flamenko ve tango da halk müziği ancak bugün tango ya da flamenko müziğine, sadece belli bir coğrafyanın, halkın müziği olarak değil, müziğin bir türü olarak bakıyor. Dolayısıyla bizim de türkülerimiz böyle bir konuma erişebilir diye düşünüyorum. Bu anlamda bir katkı sağlamak için elimden geleni yapıyorum."
 
"Mozart ve Beethoven'dan sonra mutlaka bir türkü çalardım"
 
Genç sanatçı, halk müziğini evrensel bir boyuta taşımak için eserleri piyanoyla yorumlamaya devam edeceğine dikkati çekti:
 
"İlk albümüm Rachmaninov Anatolian Project de Mülhem de fikir olarak yıllardır vardı. Özellikle Avrupa'daki öğrencilik yıllarımda daha da gelişti. Avrupa'daki konserlerimi hep birkaç türküyle bitirirdim. Bach, Mozart, Beethoven, Brahms, Rachmaninov sonrasında mutlaka bir türkü çalardım. Bu alışkanlığım zamanla seyircide de yer etti ve sever, sorar oldular. Türkülerin hikayelerini de anlatıyordum, çok alkış alıyordu. Zamanla izleyiciler de alıştı. Yabancı müzisyen arkadaşlarım bu eserlerin notalarını sormaya başladı.
 
Yaptığım düzenlemeleri, kendim için karaladığım eskiz hallerinden daha düzgün bir şekilde notaya dökmeyi hep istedim ancak gerekli zamanı bir türlü bulamıyordum. Pandemi, bu bakımdan benim için bir fırsat oldu diyebilirim. Kendimce krizi fırsata çevirdim. Mülhem’deki fikir, yeni albümlerle devam edecek. Notalarını yazmaya başladım, bunu da bir edisyon aracılığıyla basmayı düşünüyorum. Kalıcı hale gelmeleri için çaba göstereceğim."
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir