blank

Fatih Ömeroğlu’nun ARA-YAN Sergisi

Fatih Ömeroğlu’nun ARA-YAN SergisiFatih Ömeroğlu’nun
ARA-YAN Sergisi
Sanatseverlerle
Buluştu
 
Fatih Ömeroğlu’nun ARA-YAN SergisiFatih Belediyesi Kadırga Sanat Galerilerinde ziyarete açılan, kök metaforların çağdaş sanatla yeniden yorumlandığı 26 eserin yer aldığı, Fatih Ömeroğlu’nun ARA-YAN sergisi 28 Ağustos'a kadar görülebilecek
 
Fatih Belediyesi Kadırga Sanat Galerilerindeki sergide geleneksel sanatlardan izler taşıyan, kök metaforların çağdaş sanatla yeniden yorumlandığı 26 eser yer aldı.
 
blankSerginin açılışında konuşan Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Durhat, yepyeni sergi ve etkinliklerle Fatih'te sanatı yaşatmaya devam edeceklerini söyledi.
 
Fatih Belediyesi olarak sanatın toplumla bağına önem verdiklerini vurgulayan Durhat, "Fatih Belediyesi olarak sanatın toplumla bağını çok önemsiyor, kültüre ve sanata yaptığımız yatırımların geleceğimizi inşa edecek güçte olduğuna inanıyoruz.
 Sanatı her devirde arayan insandır, en başta kendini arar hayatını anlamlandırmak ister. Araçları ve teknikleri değişse de güzelin ve hakikatin peşinden koşar. Fatih Belediyesi olarak gelenekselden moderne sanatın her tarzına değer vererek sanatçılarımızı destekliyoruz." dedi.
 
"Sergi üçlemelerle ortak bir kavram oluşturarak hazırlandı"
 
Sanatçı Fatih Ömeroğlu, sergilenen eserleri farklı başlıklar kullanarak hazırladığını belirterek, "Yazı üçlemesi, motif işlemesi, Peygamber kıssaları üçlemesi gibi üçlemeler üzerine kurduk. Bu üçlemelerle ortak bir kavram oluşturup sergiyi hazırladık." dedi.
 
Ömeroğlu, sergiye ve eserlere ilişkin hazırlanan kataloğa olumlu tepkiler aldıklarını dile getirdi:
 
"Sanatçının, kültürünü oluşturan kök metaforları tanıması, bilmesi ve bu yeti ile yeni yorumlar yaparak üretmesi yerel olanı evrensel çizgide, evrensel olanı ise yerel çizgide yüceltir. Sanatın evrensellik ilkesi kültür farklılıklarına rağmen anlaşılabilen ortak bir dildir. Bu sebeple kültür çeşitliliğinin muhafazası evrensel olanın zenginliğini arttırır.
 
Bizler, öncemiz ve yaşadığımız zaman arasındaki bağı zedelersek kendimize anlattığımızı bir başkasının anlamasını bekleyemeyiz. Diğer yandan tek maksadımız belgelemek ve bilgilendirmekse sanat anlayışımızı tekrar gözden geçirmemiz gerekir. Bu iki nokta arasındaki diğer bir nokta ise; oluşturduğumuz görsel dil dünyasını, oluşturmaya çalıştığınız bir kavram içinde, yaşanmış, yaşanılan ve yaşanacak olan dünyaya sunmaktır."
 
Serginin açılışına Zeynep Gemuhluoğlu, Güvenç Güven, Taner Alakuş, Şehnaz Özcan, Aslıhan Erkmen, Betül Bilgin, Levent Karaduman, Gürkan Pehlivan ve Hasan Türkmen'in de arasında bulunduğu sanat camiasından önemli isimler katıldı.
 
Kadim olanın felsefesiyle çağdaş olanın tekniğinin bir araya geldiği sergi, kağıt ve fırça kullanılmadan oluşturulan tablolardan meydana geliyor.
 
İzleyiciler ARA-YAN sergisinde hat sanatından Anadolu motiflerine, folklordan dinler tarihine farklı temaların özgün metaforlarla bir araya getirildiği eserleri görebiliyor.
 
Sanatçının, kendine özgü üslubuyla, yaşadığı kültürü çağdaş bir yorum ve çeşitlilikle sunduğu sergi 28 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.
 
Fatih Ömeroğlu’nun ARA-YAN Sergisi Fatih Ömeroğlu’nun ARA-YAN Sergisi

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir