blank

Çocuklara Sorsunlar Çocuklara

beyza-hilal-nur

BEYZA HİLAL NUR DİNDAR
Çocuklara Sorsunlar Çocuklara 
 
Güneş doğunca neden canı yanar bir insanın? Oysa karanlık iyi, kusur kapatır, göz bebeklerin büyür, belli bir müddet sonra ebedi uyursun.
 
İşte bu şehir mütemadiyen hasta olan bir karın ağrısına sahip. Ayaklarından soğuk alırsın, nemi ciğer çürütür. Sigarası desen… Boşver.
 
Blok blok dizilen o uzun ve geniş betonların anlamı nedir bilir misin küçücük pencereleri olan? Bazen sığınak dersin evim dersin, derdini almaz dört duvarı… Yaslansan yıkılacak, yaşlansan hapishanen olacak.
 
Zaman geçer. Kişisel gelişim kitaplarında zamanını iyi kullanma yöntemleri yazar velhasıl ben zamanını iyi kullanan kimse görmedim. Ömür bir şekilde anlık da olsa boşa gidiyor.
 
Kumandalar var düğmeli. Bakıyorsun boş şeyler. Evlilik programları, yarışmalar, diziler. İyi insanlar tanıdım hepsi kötü olanlardan önce öldüler.
 
Bir şekilde ölüm denilen bir şey var. Tamam, son nefesten sonrası teorilerle sınırlı ama giden geri dönemiyor burası bir kanun.
 
Kapı eşiği hatıraları vardır. Hep ayağa kalkınca sohbetin iyisi başlar. Gidecekken başlarsın bazı şeylere… Giderayak biraz da yarım yamalak. Ben işte o zaman büyüdüm. Tam giderken…
 
Büyüklerimizin içimizde iç kanama oluşturan bakışları vardır. Ona maruz kaldın mı anlarsın ki senden bir halt olmaz. Ben o bakışlara maruz kaldığım zaman büyüdüm.
 
İnsanlar hep zannediyor ki aynı yolda mücadele etmiyorsak yan yol şeridinde bir mücadele yok. Ne diyelim sen öyle sanıyorsan… Ben kendimce mücadele ettiğimi hissettiğimde ama oyun oynuyorum sanılıyormuş gibi durduğunda büyüdüm.
 
Ne zaman düşsen, ne zaman moralin bir şekilde dibe vursa düzeliyorsun bir şekilde. Hayattır aslında bir ovanın düz oluşu. Ben o düzlüğü gördüğümde büyüdüm.
 
Kağıt parçasına gelecek sunulduğunda bundan memnun kalmadığında bütün umutların o kağıttan gemi olduğunda anlarsın. En çok da hayal satanlardan şikâyetçiyim, doğrudur.
                                                                                         
Depresyona girecek kadar sebebinin mutlu olacak kadar olduğunu sadece mutluluğun çabuk vadesinin dolduğunu biliyorum hepsi bu.
 
Çocuklara sorsunlar çocuklara…
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir