blank

Chadwick Boseman Vefat Etti

Chadwick Boseman Vefat EttiSinema Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Kara Panter Filminin
Başrol Oyuncusu
Chadwick Boseman
Vefat Etti
 
Yönetmen Ryan Coogler’in Kara Panter filminde başrolde oynayan ABD'li aktör Chadwick Boseman kolon kanseri nedeniyle 41 yaşında hayatını kaybetti.
 
Chadwick Boseman Vefat EttiSinemalara girdiği 2018 yılında gişe rekorları kıran filmde aldığı Kral T’Challa rolüyle hafızalara kazınan Chadwick Boseman'a ilk olarak 2016 yılında kanser teşhisi konulduğu ve 4 yıldır tedavi gördüğü belirtildi.
 
Boseman'a ait sosyal medya hesabından ölümüne dair yapılan yazılı açıklamada, "Boseman'ın ölümünü bildiriyor olmaktan büyük acı duymaktayız. Kara Panter filmindeki Kral T’Challa'yı canlandırması hayatının onuruydu." denildi.
 
Öte yandan Boseman'ın hayatını kaybetmesine ilişkin ABD basınına açıklamada bulunan yapımcı Nicki Fioravante, Los Angeles'te yaşayan Boseman'ın hastalığının bir süredir 4. seviyeye ulaştığını ve son anlarını ailesiyle beraber geçirdiğini belirtti.
 
Chadwick Boseman Vefat EttiKara Panter Oscar'da 3 ödül almıştı
 
Marvel Sinema Evreni'ne giriş yapan Kara Panter filmi, Sakanda Kralı babasının ölümünden sonra tahta geçmek ve kral olarak gerçek yerini almak üzere Afrika'daki yuvasına dönen Kara Panter'in hikayesini beyaz perdeye taşımıştı.
 
Joe Robert Cole ve Ryan Coogler'in yazdığı hikâyeye göre ihanet ve tehlikeyle karşı karşıya kalan genç kral, düşmanlarını yenmek ve halkının güvenliğini sağlamak için müttefiklerini bir araya getirip, Kara Panther'in bütün gücünü açığa çıkarmalıdır.
 
Chadwick Boseman Vefat EttiKara Panter filmi, 2019'daki Oscar ödüllerinde "En İyi Özgün Müzik", "En İyi Kostüm Tasarımı" ve "En İyi Yapım Tasarımı" dallarında ilk sıraya girmiş ve törenin en çok ödül kazanan yapımlarından olmuştu.
 
blankChadwick Boseman; 29 Kasım 1976’da Güney Carolina’da doğdu.Boseman, yaptırdığı DNA testinde atalarının Sierra Leone'den Krio Nijerya'dan Yoruba ve Sierra Leone'den Limba insanları olduğunu öğrendi.
Annesi bir hemşireydi ve babası bir tekstil fabrikasında çalışarak döşemecilik işini yönetiyordu.
 
1995 yılında T. L. Hanna Lisesi'nden mezun oldu. İlk yılında ilk oyunu Crossroads'u yazdı ve bir sınıf arkadaşı vurularak öldürüldükten sonra okulda bu oyununu sahneledi.
 
Washington D.C.'deki Howard Üniversitesi'ne gitti ve 2000 yılında yönetmenlik dalında Güzel Sanatlar Lisansı ile mezun oldu.
 
blankÖğretmenlerinden biri akıl hocası olan Phylicia Rashad'dı. Boseman ve bazı sınıf arkadaşlarının kabul edildikleri Londra'daki İngiliz Amerikan Drama Akademisi Oxford Yaz Ortası Programına katılabilmeleri için fon toplamaya yardımcı oldu.
 
blankBoseman yazmak ve yönetmek istedi ve başlangıçta aktörlerle nasıl ilişki kuracağını öğrenmek için oyunculuk eğitimi almaya başladı. ABD'ye döndükten sonra New York'un Dijital Film Akademisi'nden mezun oldu.
 
Kariyerinin başlangıcında Brooklyn'de yaşadı. Boseman, New York Harlem'deki Siyah Kültür Araştırma Merkezi'nde bulunan Schomburg Junior Scholars Programında drama eğitmeni olarak çalıştı. 2008 yılında oyunculuk kariyeri için Los Angeles'a taşındı.
 
Boseman bir Hristiyan olarak yetiştirildi ve vaftiz edildi. Boseman bir kilise korosu ve gençlik grubunun bir parçasıydı ve eski papazı hala inancını koruduğunu söyledi. Boseman, Marvel Sinematik Evreni'nde karakter olarak kullanılmadan önce Kara Panter olmak için dua ettiğini belirtti.
 
Boseman bir vejetaryendi.Dört yıl boyunca kalın bağırsak kanseri tedavisi gören Boseman, hastalığını medyaya hiç açıklamadı. Tedavi süresince çalışmaya devam etti ve birkaç filmin çekimlerini tamamladı.
 
Boseman, 28 Ağustos 2020'de kolon kanserine bağlı komplikasyonlar nedeniyle evinde eşi ve ailesiyle birlikteyken öldü.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir