blank

Cavit Murtezaoğlu Vefat Etti

Cavit Murtezaoğlu Vefat EttiMüzik Dünyasının
Başı Sağolsun
 
İranlı Azeri Türk
Müzik Sanatçısı
Cavit Murtezaoğlu
Vefat Etti
 
Dünyaca ünlü, İranlı Azeri Türk müzik sanatçısı Cavit Murtezaoğlu korona virüsü nedeniyle 58 yaşında hayatını kaybetti
 
Cavit Murtezaoğlu Vefat EttiKorona virüsü testinin pozitif çıkması üzerine Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nde tedavi altına alınan Cavit Murtezaoğlu hayatını kaybetti.
 
Gazeteci Yazgülü Kayıkçı, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Cavit Murtezaoğlu'nun vefatını duyurdu.
 
Murtezaoğlu, İran’da siyasi yasaklı olması nedeniyle uzun süredir İstanbul’da yaşıyordu.
 
Cavit Murtezaoğlu; 1962 yılında İran’ın Tebriz şehrinde doğdu. Azerbaycan’da konservatuar eğitimi aldı. Bakü Konservatuarı’ndan mezun oldu.
 
blankİranlı Azeri Türk sanatçı, İran Ehl-i Hak Alevilerinin müziğini caz formatıyla buluşturmuş ve Türkiye’de birçok konser vermişti. Murtezaoğlu makamsal yapıya dayanan müziğini ‘Caz-makam’ olarak tanımlamıştı.
 
“Senli Günler” ve “Susmam” adlı iki albüm çıkardı. Aynı zamanda film ve belgesel müzikleri hazırladı.
 
Felsefi yazılarıyla dikkat çeken Murtezaoğlu İran, Avustralya, Azerbaycan, Almanya ve Türkiye'de felsefi seminerler verdi.
 
20 yıla varan eğitim tecrübelerini, İstanbul'da kendi metoduyla ses eğitimi dersleri verdiği Ses Atölyesi'nde yoğunlaştırdı. Beş kitaptan oluşan doğu ve batı sentezli, ilk vokal metodunu yayına hazırladı.
 
100'ün üzerinde bestenin yanında "O 3 (Leyla-Mecnun)" ve "Pir Sultan" adlı iki operete imza attı. Murtezaoğlu, müzik yazımı, çalışmaları içinde, birçok yeni makam çeşnileri, ses dizimleri ve armonilere de imza attı.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir