Çağrı Filmi Yeniden Sinemalarda

Çağrı Filmi Yeniden SinemalardaYönetmen
Mustafa Akkad’ın
Çağrı Filmi
Yeniden Sinemalarda
 
45 yıl aradan sonra 4K versiyonuyla Çağrı Filmi yeniden sinemalarda
 
Çağrı filmi 15 Nisan 2022 Cuma gününden (bugünden) itibaren yeniden sinemalarda
 
Çağrı Filmi Yeniden Sinemalardaİslam'ın doğuş hikayesini anlatan yönetmen Mustafa Akkad'ın Çağrı filmi Türkiye'de ilk kez gösterime girişinden 45 yıl sonra yenilenmiş 4K versiyonuyla sinemalarda.
 
Çağrı Filmi Yeniden SinemalardaFilmin oyuncu kadrosunda Oscar ödüllü başarılı oyuncu Anthony Quinn'in yanı sıra Irene Papas, Michael Ansara, Johnny Sekka, Michael Forest, Garrick Hagon ve Damien Thomas var.
 
Hz. Muhammed'in hayatını ve İslamiyet'in doğuşunu en iyi anlatan film olarak bilinen ve İngilizce adı "The Message: The Story of Islam" olan 177 dakikalık film, 1976'da çekilmişti.
 
Yapımcı Malek Akkad, 45 yıl sonra yeniden izleyiciyle buluşan Çağrı filmini anlattı:
 
Çağrı Filmi Yeniden SinemalardaÇağrı filminin yönetmeni Mustafa Akkad'ın oğlu Malek Akkad, "Bu filmin bütün dünya için önemli olduğunu düşünüyorum. Babamın, gurur duyduğu İslam'ı kendi anladığı şekilde tasvir ettiği bir film yapmayı amaçladığını biliyorum." dedi.
 
Usta yönetmenin oğlu, yapımcı Malek Akkad, filmin önemine işaret ederek, "Bu filmler birçok kişi için olduğu gibi, benim için de çok önemli. Ben bir bakıma artık babamın filmlerinin koruyucusuyum. Bu filmleri korumak ve sunmak için her zaman en son teknolojiyi kullandım. 4K teknolojisiyle birlikte, bu filmleri yeniden güncellemek için doğru zaman olduğunu hissettim." dedi.
 
Akkad, çalışmanın çok fazla zaman aldığına dikkati çekti:
 
"Görüntüyü mükemmelleştirmek ve ardından sesi modernize etmek için çok zaman harcadım. Bir bakıma, daha önce hiç bu kadar iyi görünmemişti. Bu nedenle, bu filmleri bir kez daha dünyayla paylaşma zamanının geldiğini hissettim. Açıkçası, yaptığı işin bu güzel halini, babamın görebilmesini isterdim. O, filmlerinin dünyanın her yerinde kabul görmesini çok sevmişti ve bu gerçeği bilmek beni rahatlattı."
 
"Bu filmin bütün dünya için önemli olduğunu düşünüyorum. Babamın, kültürleri aşan ve gurur duyduğu İslam'ı kendi anladığı şekilde tasvir ettiği bir film yapmayı amaçladığını biliyorum. İlk gösteriminden 45 yıl sonra dahi bütün dünyada sevilerek izleniyor ve hayranlık uyandırıyor. Bu, sinemanın gerçek gücü ve babamın çok daha fazlasını yapmayı planlamasının asıl nedeni."
 
Çağrı'nın yenilenen 4K versiyonu için harika geri dönüşler aldığına işaret eden Akkad, "Orta Doğu'nun ardından şimdi de Türkiye'de prömiyer yapabileceğiz. Film ilk gösterime girdiğinde birçok Arap ülkesinde yasaklandığı için, babamın yapmasına izin verilmeyen galalar bunlar. Bu nedenle filme yeni bir gösterim imkânı sağlıyor ve hak ettiği prömiyerleri yapıyor gibi hissediyorum. Kendisini bu çalışmalarla temsil edebildiğim için onur ve büyük mutluluk duyuyorum. Kendisinden yıllar sonra bile, hala yeteneğiyle mesajını vermeye devam ediyor. Allah ondan razı olsun" dedi.
 
Filmin Türkiye'deki ilk sinema gösterimi 31 Ocak 1977'de yapıldı.
 
İslam'ın doğuşunu ve Hazreti Muhammed'in hayatını anlatan 177 dakikalık dev yapım, 4K görüntü ve 2D dijital ses kalitesiyle yeniden sinemalarda.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir