blank

Bandırma Füze Kulübü Filmi Sinemalarda

Bandırma Füze Kulübü Filmi SinemalardaYönetmen
Ömer Faruk Sorak'ın
Bandırma Füze Kulübü
Filmi Sinemalarda
 
Yapımcılığını Mustafa Uslu'nun, yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak'ın üstlendiği TRT ortak yapımı Bandırma Füze Kulübü filmi sinemalarda
 
Bandırma Füze Kulübü filmi 21 Ekim 2022 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda.
 
Filmin oyuncu kadrosunda Alina Boz, Denizcan Aktaş, Erkan Kolçak Köstendil, Aslı Bekiroğlu, Atay Yıldız, Öykü Gürman, Gökhan Yıkılkan, Görkem Sevindik ve Altan Erkekli var.
 
Film, 60 yılı aşkın bir süre önce, tüm dünyada uzayla ilgili merakın tavan yaptığı bir dönemde, bir grup liseli genç ve arkadaşlarının Bandırma'da, Bandırma Füze Kulübü'nü kurup uzaya roket gönderme hayalini gerçekleştirmelerini anlatıyor
 
Senaryosunu Mert Dikmen, Ayberk Olgay ve Mustafa Uslu'nun birlikte kaleme aldığı dram türündeki filmin müzikleri Yıldıray Gürgen imzası taşıyor.
 
Filmin yönetmenliğini üstlenen Ömer Faruk Sorak 2021'in ekim ayında başlayan çekimlerde genç bir kadroyla çalıştıklarını ve setin çok güzel geçtiğini söyledi.
 
Sorak, hem senaryo hem post prodüksiyon sürecinde çok ince çalışıldığını belirtip "Film seyirciyle buluştuğunda, bizdeki coşkunun karşılığını bulacağını düşünüyorum. Çekimlerimiz 6 buçuk hafta sürdü ve çok eğlenceliydi. Gerçekten hani bazen bazı işler vardır, tatilde misiniz, işte misiniz karıştırırsınız. Bizim için de gerçekten Füze Kulübü öyle oldu. Biraz İstanbul dışında çalışıyor olmanın da verdiği bir şey olabilir." Dedi.
 
Çekimlerde, teknik ekiple oyuncu kadrosunun birbirine oldukça uyumlu olduğunu vurgulayan Sorak, "Ben bunu daha önceki işlerimde de test ettim. Bu inanç sonunda, seyirciyle buluştuğunda da beklediğimiz karşılığı alıyor. Bugüne kadar yaptığım filmlerden daha iyi bir film olacak." diye konuştu.
 
Yönetmen Sorak, filmde bir klarnetçiyi canlandıran Erkan Kolçak Köstendil'in uzun süre klarnet dersi aldığına dikkati çekerek, "Genç arkadaşlarımız da geçmişte yaşanan bu gerçek olayı, biraz bu filmle öğrendi. Dönemin füze kulübü üyelerini, ailelerini ziyaret ettiğimiz bir süreç de yaşadık. Oradaki heyecanlarından da gördüm. Bu gerçek hikayeyi canlandırmak, çok özeldi oyuncu arkadaşlar için. Gerçi seyirci için de öyledir; 'Bu bir gerçek hikayedir' diye başlayan hikayelerin hepsi çok dikkat çekici olur" dedi.
 
Filmde hikayesi anlatılan gençlere de değinen Sorak, "Yıllardır, geçmişten günümüze öğretilmiş çaresizlikle yaşadık. Yani 'Otur oturduğun yerde, icat çıkarma.' şeklinde. Bu sadece Bandırma Füze Kulübünde, füze denemesi yapan arkadaşlara değil, tarihin birçok döneminde böyle bir süreçten geçtik. Bu filmden alınacak en önemli mesaj, 'Otur oturduğun yerde, icat çıkarma diyenlere inat Füze Kulübü.' diye girdik biz. Bu da eminim filmi izleyecek gençlere, hayalleri olan ve bu hayalleri gerçekleştirmek isteyen arkadaşlara ilham verici bir mesaj olacak" dedi.
 
Filmin Konusu
 
Film, Balıkesir'in Bandırma ilçesinde bir lise kulübü olarak başlayan, ABD ve Rusya'yla amatör uzay yarışına girecek kadar ilerleyen gençlerin çabasını anlatıyor
 
1957'de Sovyetler'in Sputnik Uydusu'nu uzaya yollamasının ardından lise öğrencisi Umut'un gökyüzüne ulaşma hayalleri yeniden yükselir. Umut, kız arkadaşı Leyla, can dostları Hasan ve Mustafa, Bandırma'nın neşesi Çingen Necati Bandırma Füze Kulübü'nü kurar. Umut, hayallerine giden yolda büyük aşkı Leyla'yı kaybederken, dünyanın öbür ucu NASA'ya uzanan bir yolculuğa çıkar."
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir