blank

Akif Filminin Çekimleri Tamamlandı

Akif Filminin Çekimleri Tamamlandı“İstiklal Marşı'nın
Yazılış Serüveni”
 
Akif Filminin
Çekimleri
Tamamlandı
 
İstiklal Marşı'nın yazılış serüvenini, şair Mehmed Akif Ersoy'un yaşamından kesitlerle anlatan Akif filminin çekimleri tamamlandı
 
Yapımcılığını Baran Mayda ve Harun Türk'ün, yönetmenliğini Sadullah Şentürk'ün üstlendiği Akif filminin çekimleri İstanbul'da sona erdi.
 
Akif Filminin Çekimleri Tamamlandıİçerik danışmanlıklarını Mehmed Akif Ersoy'un torunu Selma Ersoy Argon, Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan, Eski Devlet Bakanı Yüksel Yalova ve Prof. Dr. Yasin Aktay’ın üstlendiği film belgesel değil bir dönem filmi.

Akif Filminin Çekimleri Tamamlandı - YAVUZ BİNGÖLMehmed Akif'in İstanbul'un işgalinden İstiklal Marşı'nın kabul edildiği tarihe kadarki dönemini anlatan "Akif" filmi 12 Mart 2021'de vizyona girecek.
 
Ankara çekimlerinin ardından İstanbul'da Sait Halim Paşa Yalısı'nda süren çekimlerin son gününde basın mensuplarıyla bir araya gelen film ekibi soruları yanıtladı.

blankFilmde Mehmed Akif Ersoy'u canlandıran oyuncu Yavuz Bingöl, yaptığı açıklamada, 30'a yakın filmde rol aldığını ancak bugüne kadar oynadığı en önemli rollerden birisinin "Akif" olduğunu söyledi.
 
Role hazırlanmak için kendince yöntemler geliştirdiğini söyleyen Bingöl, sosyal medyada çıkan eleştirileri de değerlendirdi:
 
"Yaşadığı yerlere, İstiklal Marşı'nı yazdığı Tacettin Dergâhı’na gittim. Oranın havasını solumak, orada vakit geçirmek önemliydi. Torunu Selma Hanım’la sohbetlerim çok önemliydi. SADULLAH ŞENTÜRKİnternetten yıllarca panellerde konuşulanları, satır aralarındaki mesajları dinledim. Tarih okumaları yaptım. Safahat'ı ikinci kez okudum. Okumadığım kitaplar vardı onları okudum, kendimi hazırlamaya çalıştım. Yani sosyal medyada konu edilen şeyler buradan çıktı. Camilerde imamların Kur'an-ı Kerim'den bir ayet okuyup sonrasında onun mealini açıkladıkları gibi bir sahnemiz vardı. MURAT HANBen de Arapça cümlenin vurgusunu, diksiyonunu, ağzıma oturuş şekliyle çalışmak için yönetmenimiz eğer çekerse diye kendimi hazır hissetmek için kendimce bilgiler almaya çalıştım ama çekmedik o sahneyi. Ama iş biliyorsunuz… bir ton yere gitti. Kıymetli bir iş. Seyredilmemiş bir filme Akif'in ölüm yıl dönümünde böyle bir haksızlık yapılması beni üzdü ve çok inciticiydi. Ama kıymetli işleri kirletmek kolay değil."
 
"Mehmed Akif, Kurtuluş Savaşı'nın manevi önderidir"
 
Gerçekten ben Mehmed Akif için Kurtuluş Savaşı'nın manevi önderi diyorum. Bu film Kurtuluş Savaşı'nın nasıl kazanıldığını anlatıyor. Gençlerimiz inşallah izlerler ve öğrenirler. Tarihlerine, milletine, vatanına sahip çıkarlar. Dünyanın en güzel ülkesinde, dünyanın en güzel insanlarıyla birlikte yaşıyoruz." dedi.
 
Yavuz Bingöl, filmde Mehmed Akif Ersoy'un hayatından iki sahnenin kendisini çok etkilediğini belirtti:
 
"Yokluk yılları, İstanbul işgal altında aylar sonra bir cuma namazı kılıyor, İstanbul'da işgalden dolayı hiç cumaya gidememiş. 'Aylar sonra Allah'a şükür bir cuma namazı kılabiliyorum' gibi bir cümlesi var. Bir de ailesiyle yemek sırasında, 'Ben para için, ödül için şiir yazmam' dediği sahne beni çok etkilemiştir. Sonra da şiire ilk başladığı o ilk satırı nasıl yazmıştır? 'Korkma' diye başladığı. Oraların duygularını filmde göreceksiniz. Çok etkili. Yani rol bile olsa Yavuz Bingöl olarak beni çok etkiledi. Zaten Akif'i oynamak başka bir derya. Mehmed Akif bu toprakların, insanı ona herkesin sahip çıkması gerek. Hayat kısa ve yalan, yeryüzü ile gökyüzü arası yalan, Neşet Ertaş boşuna söylememiş, esas olan Allah'ın huzuruna nasıl çıkacağın. Burada kalan tek şey iyilik, iyi olduğun sürece karşındaki sana kötülük yapamaz."

Filmin yönetmeni Sadullah Şentürk de filmde Mehmed Akif Ersoy'un İstanbul'un işgalinden İstiklal Marşı'nın kabul edildiği tarihine kadarki hayatını anlattıklarını dile getirerek, "Dönem filmi çekmenin zorluklarını yaşadık, çünkü tarihi yapıların çok iyi korunmadığını gördük. Birinci Meclis ve Tacettin Dergâhı’nın imam odasında çalışmış olmak ayrıca mutluluk vericiydi. Filmin genel duygusundan memnunum ve atmosferi başarılı yansıttığını düşünüyorum. İnşallah seyircimiz de sever, emeklerimiz karşılığını bulur diye ümit ediyorum." dedi.

Yapımda Ali Şükrü Bey'i canlandıran Murat Han, İstiklal Marşı'nın nasıl bir ortamda, hangi şartlarda yazıldığını görmek ve bunu insanlara anlatmanın önemli bir görev olduğuna değinerek, "İstiklal Marşı'nı Mehmed Akif Ersoy yazarken ne hissetmiş, bunları düşünmek ayrı bir yere götürüyor bence. Bu filmden sonra izleyenlerin İstiklal Marşı'nı dinlerken bu filmden kareler gözünün önüne gelecek ve diyecekler ki 'evet ya o dönemde böyle bir şey yazılmış ama çok da zor şartlarda yazılmış.' Bu bence İstiklal Marşı içinde söylenen her kelimeye ayrı bir değer katacaktır diye düşünüyorum." dedi.
 
Oyuncu Ruhi Sarı ise, dönem filmlerinin heyecan verici projeler olduğunu aktararak, "Onlara dokunmak, gerçekten geçtiği mekanlarda bulunmak, yaşanılanları canlandırmaya çalışmak çok heyecan vericiydi. Gerçek bir karakteri canlandırmaya çalıştım. Mustafa Sagir'i oynadım. Tarihe belge bırakacağımız bir iş oluyor. O yüzden de film sizde, oynarken, çabalarken kıymetli bir yer ediniyor." dedi.
 
12 Mart'ta vizyona girecek
 
Film, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabul edilişinin 100. yıl dönümü olan 12 Mart 2021'de vizyona girecek.
 
Filmde, Mehmed Akif Ersoy'u Yavuz Bingöl, Ali Şükrü Bey'i Murat Han canlandırıyor.
 
Akif Filminin Çekimleri Tamamlandı

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir