blank

Ahmet Yücel Vefat Etti

Ahmet Yücel Vefat EttiEdebiyat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Şair, Yazar
ve Çevirmen
Ahmet Yücel
Vefat Etti
 
Ezra Pound'un Konfüçyüs eserini Türkçeye kazandıran, Diriliş, Yönelişler ve Yedi İklim dergileri yazarlarından şair, yazar ve çevirmen Ahmet Yücel 72 yaşında vefat etti.
 
Ahmet Yücel Vefat EttiYazar, çevirmen ve şair Ahmet Yücel, bir süredir yaşamını sürdürdüğü İzmit'te dün vefat etti.
 
Yücel'in cenazesi yarın Değirmendere Camii'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Gölcük'te toprağa verilecek.
 
Yücel, Ezra Pound'un 'Konfüçyüs' eserini de Türkçeye kazandırdığı çevirilerinin yanı sıra daha çok Diriliş dergisinde yayımladığı şiirleri ve yazılarıyla biliniyor.
 
Ebubekir Eroğlu ve Ahmet Tekşen ile birlikte Yönelişler dergisi kurucuları arasında yer alan Yücel, uzun yıllar ABD'de yaşadıktan sonra 8 yıl önce Türkiye'ye dönerek İzmit'in Değirmendere ilçesine yerleşti.
 
blankSon yıllarda şiir ve çevirileri Yedi İklim dergisinde yayımlanan Yücel'in cenazesi 1 Eylül Salı günü (yarın) Gölcük Değirmendere Camii'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının toprağa verilecek.
 
Ahmet Yücel; 1948 yılında Malatya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yeşilyurt’ta, liseyi ise Malatya'da tamamladı. İstanbul Hukuk Fakültesi'nde okudu. 1969 yılından itibaren Diriliş dergisinde şiirlerini yayımladı, yazılar yazdı. 1972'de İstanbul'dan ayrılıp Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti, 7 yıl ABD'de kaçak yaşadı.
 
Bir yıl New York Institute of Technology'de öğrenim gördü. Ezra Pound'un Konfüçyüs adlı kitabını 1981'de İstanbul'da askerlik yaptığı sırada Türkçeye çevirdi.
 
Kurucuları arasında yer aldığı Yönelişler dergisinde şiirleri yayımlandı.
 
1982'de evlendi ve yeniden ABD’ye gitti. İbrahim, Leyla ve Asude adında üç evladı bulunan Yücel, 8 yıl önce Türkiye'ye kesin dönüş yaparak İzmit'e yerleşmişti.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir