59. Antalya Altın Portakal Film Festivali

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali59. Antalya
Altın Portakal
Film Festivali
Başladı
 
Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde ve Kültür Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali açılış töreniyle başladı
 
Sinema ve televizyon dünyasının ünlü isimleri, Antalya Spor Salonu önündeki kırmızı halıda yürüyerek gazetecilere poz verdi.
 
59. Antalya Altın Portakal Film FestivaliKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, Altın Portakal'ın Türkiye'deki en önemli kültür sanat etkinlikleri içinde yer aldığını ve bakanlık olarak festivali her zaman desteklediklerini söyledi.
 
59. Antalya Altın Portakal Film Festivali
Kırmızı halı geçişinin ardından açılış törenine geçildi.

Oyuncu Nefise Karatay ve yazar Yekta Kopan'ın sunumuyla 10 bin kişilik Antalya Spor Salonu'nda gerçekleştirilen tören, festivalin tarihinin anlatıldığı görüntüyle başladı.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, törende yaptığı konuşmada, festivalin, Türk sinemasına önemli katkıları bulunduğunu belirtti.
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de Altın Portakal'ın Türk sinemasının kalbinin attığı ve Türkiye'yi uluslararası alandaki en önemli markalarından biri olduğunu söyledi.
 
59. Antalya Altın Portakal Film Festivali"Onur Ödülleri" ve "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" sahiplerini buldu
 
Törende, Altın Portakal'da ,1974'te "Bedrana" filmiyle "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"nü kazanan Perihan Savaş ile 1999'da "Gemide" ve 2006'da "Takva" filmleriyle "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü alan Erkan Can'a, "Onur Ödülü", Zerrin Tekindor'a da "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" verildi.
 
Festivalin afişinde oyuncu Ediz Hun ile yer alan Filiz Akın, gönderdiği video kaydında, törene sağlık problemleri nedeniyle katılamadığını aktardı. Akın, festivalin afişinde yer almanın kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.
 
Ediz Hun da sanatın toplumların kalkınmasında önemli rolü bulunduğunu kaydetti. Sanat ve bilimin bir kuşun iki kanadı gibi olduğunu aktaran Hun, "Bu iki kanadını kullanarak uçarlar ve özgür olurlar. Bu bağlamda tabiatıyla Altın Portakal Film Festivali son derece önem taşıyor." dedi.
 
Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması ödülleri açıklandı
 
Bu yıl ilk kez düzenlenen Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’nda 40 bin liralık Jüri Özel Ödülü’nü "Yalnızlar" isimli senaryo ile Elif Refiğ ve Murat Mahmutyazıcıoğlu aldı. 80 bin lira değerindeki "En İyi Senaryo Ödülü"nün sahibi ise "Gölgeler Çekildiğinde" senaryosu ile Burcu Aykar oldu.
 
Tören, sanatçı Mustafa Sandal'ın konseri ile devam etti.
 
Festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda 10 film Altın Portakal’ı kazanmak için yarışacak.
 
59. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 8 Ekim'de ödül ve kapanış töreni ile sona erecek.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir