Hayaletler (Ghosts)
57. Antalya
Altın Portakal
Film Festivali
Ödülleri Verildi
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali ödülleri verildi
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film ödülünü Hayaletler filmi kazandı
Şevval Sam ve Yekta Kopan’ın sunduğu Kapanış ve Ödül Töreni’nde Ulusal ve Uluslararası Yarışmalar’da ödüller sahiplerini buldu.
Salgın şartlarına rağmen fiziki gösterimlerle gerçekleşen 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yıldızların Altında adı verilen üç açık hava sinemasında toplam 44 filmi sinemaseverlerle buluşturdu.
Bu yıl 12 filmin yer aldığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda filmleri; Ercan Kesal’ın başkanlığını yaptığı, Gülse Birsel, Kıvanç Sezer, Taner Birsel ve Zeynep Oral’dan oluşan jüri değerlendi.
10 filmin yer aldığı Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda filmleri; yönetmen Bingöl Elmas, yönetmen ve video sanatçısı Köken Ergun ile yönetmen, yapımcı ve akademisyen Kurtuluş Özgen’den oluşan jüri değerlendirirdi. Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan 10 filmi ise Emin Alper, Romanyalı yapımcı Ada Solomon, Les Arcs Avrupa ve Tribeca Film Festivalleri’nin Sanat Yönetmeni Frederic Boyer, İranlı oyuncu, yönetmen Niki Karimi ile Brezilyalı video sanatçısı, yönetmen ve senarist Sandra Kogut değerlendirdi.
Hayaletler, Çatlak, Dirlik Düzenlik, Gölgeler İçinde, İnsanlar İkiye Ayrılır, Kumbara gibi filmlerin yer aldığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film ödülünü Azra Deniz Okyay imzalı Hayaletler filmi aldı. Dilek Aydın‘ın yapımcısı olduğu Hayaletler toplamda beş ödüle layık görülürken, ödül töreninden beş ödülle dönen bir diğer yapım da özellikle teknik dallarda başarı yakalayan Gölgeler İçinde oldu.
Ödülünü alan Okyay, çok farklı ve renkli bir filme imza attığını söyledi. Kendisinin bu farklılıklar içinde büyüdüğünü dile getiren Okyay, çevresindeki insanları filme yansıttığını belirtti.
Dilek Aydın da filmle fark oluşturduklarını söyledi ve ödülü tüm kadınlar için aldığını belirtti.
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü 5 oyuncunun oldu
Festivalin En İyi Kadın Oyuncu ödülü 5 oyuncuya verildi. "Çatlak" filminde rol alan Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin ve Canan Atalay ödülü paylaştı.
Gülçin Kültür Şahin, 10 yaşından bu yana böyle bir sahnede konuşma yapmanın hayalini kurduğunu belirterek çok heyecanlı olduğunu dile getirdi.
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Ahmet Mümtaz Taylan'ın
Festivalin En İyi Erkek Oyuncu ödülü ise "Gelincik" filmindeki rolüyle Ahmet Mümtaz Taylan'a verildi.
Ödül için herkese teşekkür eden Taylan, "Ne kadar değerli olduğunu bilecek yaştayım." dedi.
Sinema, televizyon, müzik, tiyatro emekçilerinin büyük sıkıntılar yaşadığını ifade eden Taylan, kültür ve sanata daha fazla bütçe ayrılması gerektiğini belirtti.
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması
En İyi Film: Hayaletler
Jüri Özel Ödülü: Çatlak – Fikret Reyhan, Nizam Reyhan
Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Kumbara – Ferit Karol
En İyi Yönetmen: Azra Deniz Okyay – Hayaletler
En İyi Kadın Oyuncu: Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Canan Atalay – Çatlak
En İyi Erkek Oyuncu: Ahmet Mümtaz Taylan – Gelincik
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nalan Kuruçim – Hayaletler / Nezaket Erden – İnsanlar İkiye Ayrılır
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Emrah Özdemir – Hayaletler
En İyi Senaryo: Tunç Şahin – İnsanlar İkiye Ayrılır
Cahide Sonku Ödülü: Asiye Dinçsoy, Betül Esener, Dudu Yetik – Dirlik Düzenlik
En İyi Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan – Gölgeler İçinde
En İyi Kurgu: Ayris Alptekin – Hayaletler
En İyi Sanat Yönetmeni: Armen Ghazaryan – Gölgeler İçinde
En İyi Müzik: Greg Dombrowski – Gölgeler İçinde
FİLM-YÖN (Film Yönetmenleri Derneği) En İyi Yönetmen Ödülü: Erdem Tepegöz – Gölgeler İçinde
SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) En İyi Film Ödülü: Gölgeler İçinde – Erdem Tepegöz
Ulusal Belgesel Film Yarışması
En İyi Belgesel: Maddenin Halleri – Deniz Tortum
Jüri Özel Ödülü: Mimaroğlu – Serdar Kökçeoğlu
Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması
En İyi Kısa Film: Mamaville – Irmak Karasu
Jüri Özel Ödülü: Binbir Gece Masalları – Mahsum Taşkın
Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
En İyi Film: Quo vadis, Aida? – Jasmila Žbanić
En İyi Yönetmen: Massoud Bakhshi – Yalda, A Night for Forgiveness
En İyi Kadın Oyuncu: Natasa Stark – Preparations to Be Together For an Unknown Period of Time
En İyi Erkek Oyuncu: Ali Suliman – 200 Meters / Salim Daw – Gaza Mon Amour