blank

46. Cesar Sinema Ödülleri Verildi

46. Cesar Sinema ÖdülleriEn İyi Film:
"Adieu Les Cons"
 
46. Cesar
Sinema Ödülleri
Verildi
 
46. Cesar Sinema ÖdülleriFransa'nın Oscar'ı olarak bilinen Cesar Sinema Ödülleri sahiplerine verildi
 
Fransız yönetmen Albert Dupontel'in yönettiği "Adieu Les Cons" en iyi film, en iyi senaryo ve en iyi uyarlama senaryo ödüllerine layık görüldü
 
Başkent Paris'te koronavirüs salgını altında bu yıl 46'ncısı gerçekleştirilen etkinlikte, Fransız yönetmen Albert Dupontel'in yönettiği "Adieu Les Cons" en iyi film, en iyi senaryo ve en iyi uyarlama senaryo ödüllerine layık görüldü. Dupontel ise bu filmle en iyi yönetmen ödülünü aldı.
 
46. Cesar Sinema Ödülleri - Laure CalamyEn iyi kadın oyuncu ödülü "Antoinette dans les Cevennes" filminde rol alan Laure Calamy'e verildi. Sami Bouajila da "Un fils" filminde gösterdiği performansla en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı.
 
Fransız yönetmen Sebastien Lifshitz'in yönettiği "Adolescentes" en iyi belgesel filmi seçildi.
 
En iyi yabancı film ödülü ise Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg'in "Drunk" adlı yapıtına verildi.
 
Tina Baz, "Adolescentes" filmiyle en iyi montaj ödülüne layık görüldü.

46. Cesar Sinema ÖdülleriEn iyi animasyon film ödülü Aurelien Froment'in "Josep", en iyi kısa film ödülü Sofia Alaoui'nin "Qu'importe si les betes meurent" yapıtlarına gitti.
 
Fathia Youssouf, Maimouna Doucoure'nin yönettiği "Mignonnes" filminde gösterdiği performansla en iyi umut veren kadın oyuncu ve Jean-Pascal Zadi, "Tout simplement noir" filmindeki performansıyla en iyi umut veren erkek oyuncu seçildi.
46. Cesar Sinema Ödülleri Verildi
7 dalda ödül alan "Adieu Les Cons" filmi protestoların gölgesinde kaldı

46. Cesar Sinema Ödülleri - Sami BouajilaFransız sinemasının Oscar'ı olarak nitelendirilen ve bu sene 46'ıncısı düzenlenen Cesar Ödülleri töreni 2020'de olduğu gibi bu sene de protestolara sahne oldu.
 
Fransa'da Covid-19 salgını sonrası yaklaşık bir yılı aşkın süredir kapalı kalan sinema ve tiyatro salonları ve sanatla ilgili durma noktasına gelen diğer etkinler birçok sanatçı tarafından sert bir şekilde eleştirildi.
 
Paris'teki Olympia Gösteri Salonund'nda düzenlenen ödül töreninin ilk andan itibaren siyasi bir havada geçeceği sinyalini, sunucu Marina Fois'nın açılış konuşmasında Kültür Bakanı Roselyne Bachelot'ya söylediği sözlerle verdi.
 
blankMarina Fois, Bakan Bachelot'ya hitaben, "Kültür Bakanı hiçbir şey yapmıyor. Bunun yerine, sayın Bachelot, nasıl makarna ve gorgonzola (küflü peynir) yapılacağına dair bir yemek tarifi kitabı yayımladı. Bizi bir araya getiren şeyi özlüyoruz. Duygularımız işte bu yönde" diyerek, salondan büyük alkış aldı.
 
En iyi senaryo dalında Cesar ödülüne layık görülen sinemacı Stephane Demoustier'nun sahneye çıkarak "Çocuklarım Zara'da alışveriş yapabiliyor ancak sinemaya gidemiyor. Bu durumu anlayabilmek imkânsız." sözleri dikkati çekerken, en büyük eleştiriyi yaptığı çıplak protestoyla ünlü oyuncu Corinne Masiero yaptı.
 
Virginie EfiraEn iyi kostüm ödülünü anons etmesi için sahneye çıkan Masiero, Brian de Palma’nın yönettiği 1976 yapımı "Carrie, Şeytan Balosu" filminin kostümünü temsil eden kapşon kısmında eşek kafası olan bir manto ve kanlar içerisindeki beyaz elbisesiyle dikkat çekti.
 
blankMasiero daha sonra üzerindeki giysileri çıkartarak tamamen çırılçıplak kaldı ve göğsü ve sırtına yazdığı, "Kültür yoksa, gelecek de yok" yazılarını gösterdi. Masiero salondan büyük alkış alırken, bazı konukların duruma güldüğü görüldü.
 
Masiero, geçici iş kontratıyla çalışan Roger isimli sinema işçisini temsilen "Kim Roger’nin derisini istiyor? dedi. Masiero, çıplak kaldıktan sonra, 2017 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nin en önemli adaylarından François Fillon hakkındaki skandallar ortaya çıktıktan sonra söylediği "Şimdi, hepimiz çırılçıplağız" sözlerine atıfta bulundu.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir