blank

39. İstanbul Film Festivali Ödülleri

39. İstanbul Film Festivali ÖdülleriEn İyi Film:
“Aşk, Büyü vs.”
 
39. İstanbul Film Festivali
Ödülleri Verildi
39. İstanbul Film Festivali Ödülleri
39. İstanbul Film Festivali'nin Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması ödülleri düzenlenen törenle verildi.
 
39. İstanbul Film Festivali ÖdülleriToplam 11 uzun, 12 kısa metraj filmin yarıştığı festivalde. "Aşk, Büyü vs." filmiyle Ümit Ünal Altın Lale Ödülü'nü, "Nasipse Adayız" filmiyle Ercan Kesal En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandı.
 
Toplamda 11 uzun, 12 kısa metraj filmin yarıştığı festivalin ödül töreni Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nde yapıldı.
 
Yönetmen ve senarist Mahmut Fazıl Coşkun başkanlığında toplanan jüri üyeleri. Sevil Demirci, Berk Hakman, Deniz Eyüboğlu Aydın ile Hakan Bıçakçı, 9 dalda ödül için değerlendirme yaptı.
39. İstanbul Film Festivali Ödülleri
Altın Lale Ödülü'nü "Aşk, Büyü vs." kazandı
 
Selen UçerUlusal Yarışma’da en iyi filme verilen "Altın Lale Ödülü", Ümit Ünal'ın yönettiği "Aşk, Büyü vs." filmine verildi. Ödülü Jüri Başkanı Mahmut Fazıl Coşkun takdim etti.
 
Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nü "Bina" ile Orçun Behram. En İyi Yönetmen Ödülü’nü de "Nasipse Adayız" filmiyle Ercan Kesal aldı.
 
Törende En İyi Kadın Oyuncu Ödülü "Aşk, Büyü vs." filmindeki rolleriyle Selen Uçer ve Ece Dizdar'a. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü "Körleşme" filmindeki rolüyle Fatih Al'a verildi.
 
Ece DizdarAyrıca, Ümit Ünal "Aşk, Büyü vs." filmiyle En İyi Senaryo Ödülü’nün. Engin Özkaya "Bina" filmiyle En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nün. Ali Aga "Nasipse Adayız" filmiyle En İyi Kurgu Ödülü’nün. Can Demirci ise "Bina" filmiyle En İyi Özgün Müzik Ödülü’nün sahibi oldu.
 
Ulusal Kısa Film Yarışması Ödülleri
 
Ulusal Kısa Film Yarışması'nda En İyi Kısa Film Ödülü’nü Arda Çiltepe'nin "Siyah Güneş" adlı filmi kazanırken, Mansiyon Ödülü’ne Ergin Erden'in "Ahtapot" filmi layık görüldü.
 
Festivalde ayrıca 2013'te hayatını kaybeden yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü "Bina" filminin yönetmeni Orçun Behram kazandı.
 
FIPRESCI Ödülü ise Ulusal Yarışma'da Ercan Kesal’ın yönettiği Nasipse Adayız filmine verildi.
 
Festivalin belgesel sinemayı ve sinemacıları desteklemek amacıyla başlattığı, bu yıl 11 filmin yer alacağı Ulusal Belgesel Yarışması 9-20 Ekim'de gerçekleştirilecek.
 
"İyi ki Yapmışım" belgeselinin dünya prömiyeri gerçekleştirildi
 
Selçuk Metin'in yönettiği, kendi anlatımı ve yakınlarının tanıklıklarıyla Metin Akpınar'ın yaşamını konu edinen "İyi ki Yapmışım" belgeselinin dünya prömiyeri, Akpınar’ın da katılımıyla ödül töreninin ardından yapıldı.
 
Gösterime Metin Akpınar’ın yanı sıra yönetmen Selçuk Metin, filmin senaryosunu kaleme alan Zeynep Miraç, görüntü yönetmeni Uğur İçbak, filmin müziklerini besteleyen Murat Evgin de katıldı.
 
"İyi ki Yapmışım", Ekim ayındaki festival programında "Ulusal Belgesel Yarışması" bölümünde yarışma dışı yer alarak izleyicilerle buluşacak.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir