blank

31. Ankara Uluslararası Film Festivali Ödülleri

31. Ankara Uluslararası Film Festivali ÖdülleriEn İyi Film
"Bilmemek"
 
31. Ankara
Uluslararası Film
Festivali Ödülleri
Verildi
 
31. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde "En İyi Film" ödülüne yönetmen Leyla Yılmaz’ın "Bilmemek" filmi layık görüldü.
 
31. Ankara Uluslararası Film Festivali Ödülleri"En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü Selen Uçar, "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü de Serdar Orçin aldı.
 
"En İyi Yönetmen Ödülü" ise Onur Ünlü'ye verildi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfının iş birliğiyle düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali ödülleri töreni, Büyülü Fener Sinemasında gerçekleştirildi.
 
Bilmemek "En İyi Film" seçildi
 
Ulusal Uzun Film Yarışması’nda bu yıl 10 film yarıştı.
 
31. Ankara Uluslararası Film Festivali Ödülleri - SELEN UÇARBaşkanlığını yönetmen Yeşim Ustaoğlu'nun yaptığı, kurgucu Aylin Zoi Tinel, oyuncu Berkay Ateş ve Tuğçe Altuğ ile sinema yazarı Uğur Vardan’dan oluşan Ulusal Uzun Film Yarışması jürisi, Bilmemek filmini "En İyi Film" seçti.
 
Leyla Yılmaz’ın yönettiği film, bencil, sıkışmış dünyalarından çıkamayan bireylerin, büyümekte olan bir çocuğu anlamadaki acizliklerini etkileyici bir dille anlatabilme becerisi ve toplumsal çürümeye yaptığı vurgudan dolayı 50 bin lira değerindeki ödüle layık görüldü.
 
31. Ankara Uluslararası Film Festivali Ödülleri - SERDAR ORÇİNBilmemek filmindeki performansıyla Senan Kara, "En İyi Yardımcı Rolde Kadın Oyuncu", Emir Özden ise "En İyi Yardımcı Rolde Erkek Oyuncu" ödülünü aldı.
 
"En İyi Yönetmen" ödülü Onur Ünlü'ye
 
"En İyi Yönetmen" ödülü Topal Şükran'ın Maceraları filmiyle Onur Ünlü'ye verildi. Emel Erden de aynı filmdeki çalışmasıyla "En İyi Sanat Yönetmeni" ödülüne layık görüldü.
 
Festivalin kurucusu Mahmut Tali Öngören adına verilen "En İyi İlk Film Ödülü"nü bu yıl, Cihan Sağlam'ın yazıp yönettiği Uzun Zaman Önce filmi aldı.
 
ONUR ÜNLÜFilmdeki performansıyla Serdar Orçin'e "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü", filmdeki müzikleri ile Uygur Yiğit'e de "En İyi Özgün Müzik Ödülü" verildi.
 
"En İyi Kadın Oyuncu" ödülü, "Aşk, Büyü vs." filmindeki performansıyla Selen Uçer'e verildi. Filmin yönetmeni ve yazarı Ümit Ünal da "Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü"nü kazandı.
 
Ulusal Uzun Film Yarışması'nda sahiplerini bulan diğer ödüller şöyle:
En İyi Görüntü Yönetmeni: Hakan Körezli / Şair
En İyi Kurgu: Maryna Er Gorbach, Aziz İmamoğlu / Omar Ve Biz
SİYAD En İyi Film Ödülü: Topal Şükran'ın Maceraları / Onur Ünlü
 
blankBelgesel kategorisinin en iyisi "İçimdeki Küller"
 
Belgesel kategorisinde 11 filmin yarıştığı festivalde, eserleri akademisyen Nihan Gider Işıkman, yönetmen, senarist ve yapımcı Rena Lusin Bitmez ile yönetmen ve belgesel yapımcısı Zeynep Gülru Keçeciler’in yer aldığı seçici kurul değerlendirdi.
 
Bu kategorinin birincisi Ayten Başer Yetimoğlu'nun İçimdeki Küller adlı yapımı oldu ve Yetimoğlu, 20 bin lira değerindeki ödülü kazandı.
 
Yılın kısa filmi: Bare Giran
 
Ulusal Kısa Film Yarışması'nda bu yıl 14 film yarıştı.
 
Akademisyen Andreas Treske, yapımcı Bulut Reyhanoğlu ve oyuncu Şenay Gürler'den oluşan Ulusal Kısa Film Yarışması Jürisi, Yılmaz Özdil'in Bare Giran (Ağır Yük) adlı filmine 10 bin lira değerindeki "En İyi Kısa Film" ödülünü verdi.
 
Festivalin Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ile ortaklaşa düzenlediği, "Ankara" temalı kısa ve belgesel film üretimini teşvik etmek amacıyla bu yıl ilk kez verdiği 10 bin lira değerindeki "VEKAM Özel Ödülü"ne ise Yasin Semiz'in Asfaltın Altında Dereler Var isimli belgeseli layık görüldü.
 
Festivalin son gününde ise dünya sinemasından filmler gösterildi.
 
Eric Rohmer’in 1970 tarihli başyapıtı "Claire's Knee / Claire’in Dizi", Macar sinemacı Zoltan Fabri'nin 1956 yapımı klasiği "Profesör Hannibal", Nina Hoss'un San Sebastian ve Stockholm film festivallerinden ödüllerle dönen performansıyla öne çıkan gerilim dozu yüksek draması "The Audition / Seçmeler", bağımsız İtalyan sinemacı Danilo Caputo'nun isyan ve yeniden doğuş hikayesi anlattığı "Sow the Wind / Rüzgarı Eken", Alman yönetmen Arne Körner'in kara komedisi "Gasmann" ve Polonyalı yönetmen Andrzej Munk'un adını Beethoven'ın 3. senfonisinden alan savaş komedisi "Eroica" bu yılki festivalin son gösterimleri oldu.
 
31. Ankara Uluslararası Film Festivali Ödülleri

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir