blank

29. Altın Koza Film Festivali Ödülleri

29. Altın Koza Film Festivali ÖdülleriEn İyi Film:
"Ela ile Hilmi ve Ali"
 
29. Altın Koza
Film Festivali
Ödülleri Verildi
 
Adana Büyükşehir Belediyesince bu yıl 29'uncusu düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu
 
29. Altın Koza Film Festivali ÖdülleriEn İyi Film ödülü yönetmenliğini Ziya Demirel'in yaptığı "Ela ile Hilmi ve Ali" filmine verildi
 
Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen, sunuculuğunu Yetkin Dikinciler ile Meltem Cumbul’un yaptığı Büyük Ödül Töreni, sanatçıların kırmızı halıdan geçerek tören alanına gelmesiyle başladı.
 
Geçen yıl vefat eden Türk sinema oyuncularının isimlerinin okunduğu, fotoğraflarının sahneye yansıtıldığı etkinlikte bu yıl festival süresince yapılan etkinliklerden oluşan video gösterisi izlendi, Cahit Berkay ve orkestrası kısa bir konser verdi.

29. Altın Koza Film Festivali Ödülleri8 filmin yarıştığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En İyi Film" ödülüne yönetmenliğini Ziya Demirel'in yaptığı "Ela ile Hilmi ve Ali" layık görüldü.
 
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın ödülünü verdiği Demirel, ödülü tüm çekilemeyen filmler, dedesi ve babası için aldığını söyledi.
 
Yönetmen Demirel aynı zamanda "En İyi Yönetmen" ödülünü alıp "En İyi Senaryo" ödülünü de Nazlı Elif Durlu ile paylaşırken, filmi "En İyi Kadın Oyuncu", "En İyi Sanat Yönetmeni", "En İyi Kurgu" ve "Umut Veren Genç Erkek Oyuncu" ödüllerini kazandı.
 
En iyi erkek ve kadın oyuncu ödülleri paylaştırıldı
 
29. Altın Koza Film Festivali ÖdülleriGecede "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü "Çilingir Sofrası" filmindeki rolleri ile Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen alırken, "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü "Ela ile Hilmi ve Ali" filminden Ece Yüksel ile "Bana Karanlığını Anlat" filminden Aslıhan Gürbüz'e verildi.
 
"Biz dünyanın film festivalleri ile yarışmaya aday bir kentiz"
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana’nın sanatsever, çok sanatçı yetiştiren ve sinema endüstrisine olağanüstü katkı koyan, bunu da artırarak devam ettiren bir kent olduğunu söyledi.
 
29. Altın Koza Film Festivali ÖdülleriHer sene, bir öncekinden daha güzel bir festival yapmak istediklerini ifade eden Karalar, bu yıl festival kapsamında yaklaşık 150 yerde halkı sinema ile buluşturduklarını, gondolda sinema sefası yaşattıklarını anlattı.
 
Türkiye'de çekilen film sayısının yeterli olmadığını, festivale 50 filmin başvurduğunu, 8 filmin elemeyi geçtiğini ifade eden Karalar: "İnşallah biraz daha özgür, biraz daha rahat bir ortam olur. Önümüzdeki sene daha çok film başvurusu olur. Daha çok film elemeyi geçer. blankBuradan sesleniyorum. Biz dünyanın film festivalleri ile yarışmaya aday bir kentiz. Çünkü sinema deyince akla Adana gelir. Çünkü Adana deyince akla sinema gelir. Çünkü Adana deyince yetiştirdiği sanatçılar gelir. Yaşasın sinema, yaşasın sanat, yaşasın sanatçılar diyorum” dedi.
 
Jüri Başkanı Özcan Alper de bir hafta boyunca güzel filmler izlediklerini söyledi.
 
Kovid-19 salgını sürecinin film yapmanın var olan zorluğunu daha da artırdığını aktaran Alper, festivalin düzenlenmesinde emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar ve ekibine teşekkür etti.
 
"Yılmaz Güney" ödülüne layık film bulunamadı
 
Festivalde "Yılmaz Güney" ödülünü vermek için sahneye çıkan Jüri Başkanı Özcan Alper, sesi duyulmayan farklı toplumsal ve sınıfsal kimlikler ve cinsel yönelimleri sinemanın kendi olanaklarıyla anlatarak başka türlü görme ve düşünme biçimi üreten, üstü örtülen, halının altına süpürülen meselelerle ilişki kurarken politik sinemaya farklı bir bakış getiren bir film örneği bu yıl maalesef göremediklerini belirterek, "Yılmaz Güney adına verilen ödülü boş bırakıyoruz" dedi.
 
Festivalde eski festival direktörü merhum Kadir Beycioğlu anısına verilen Jüri Özel Ödülü'ne Ümran Safter'in yönettiği "Kabahat" filmi layık görüldü.
 
29. Altın Koza Film Festivali Ödülleri
 
En İyi Film Ödülü
Ela ile Hilmi ve Ali – Ziya Demirel
 
Yılmaz Güney Ödülü 
Verilmedi
 
En İyi Yönetmen Ödülü
Ela ile Hilmi ve Ali – Ziya Demirel
 
En İyi Senaryo Ödülü
Ela ile Hilmi ve Ali – Ziya Demirel ve Nazlı Elif Durlu
 
Jüri Özel Ödülü
Kabahat – Ümran Safter
 
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü
Ela ile Hilmi ve Ali – Bana Karanlığını Anlat / Ece Yüksel – Aslıhan Gürbüz
 
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü
Çilingir Sofrası – Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen
 
En İyi Müzik Ödülü
Bana Karanlığını Anlat – Taner Yücel
 
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü
Çilingir Sofrası – Engin Özkaya
 
En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü
Ela ile Hilmi ve Ali – Gülay Doğan
 
En İyi Kurgu Ödülü
Ela ile Hilmi ve Ali – Selda Taşkın ve Henrique Cartaxo
 
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü
Kabahat – Ece Demirtürk
 
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü
Mendirek – Alihan Kaya
 
Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü
Kabahat – Mina Demirtaş
 
Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü
Ela ile Hilmi ve Ali – Denizhan Akbaba
 
Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü
Cem Demirer – Mendirek
 
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD)
Cüneyt Cebenoyan En İyi Film Ödülü
Çilingir Sofrası – Ali Kemal Güven
 
Adana İzleyici Ödülü
Suna – Çiğdem Sezgin
 
Törende ayrıca Belgesel Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ile Adana Kısa Film Yarışması'nda da ödüller sahiplerini buldu.
 
29. Altın Koza Film Festivali 29. Altın Koza Film Festivali 29. Altın Koza Film Festivali

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir